Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Portret Tytusa Kopischa zawiśnie w Muzeum Miasta Łodzi

Małgorzata Mijas
Portret Tytusa Kopisha będzie można zobaczyć 7 grudnia
Portret Tytusa Kopisha będzie można zobaczyć 7 grudnia fot. materiały prasowe
Portret Tytusa Kopischa, jednego z pionierów łódzkiego przemysłu włókienniczego, to nowy i jednen z najcenniejszych w kolekcji Muzeum Miasta Łodzi. Ma 67 centymetrów wysokości i 56 centymetrów szerokości. Pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku.

Dlaczego jest tak wyjątkowy? Przede wszystkim dlatego, że pochodzi z najwcześniejszego okresu rozwoju przemysłowej Łodzi. Poza tym Muzeum Miasta Łodzi czekało na niego przez blisko dwa lata.

Historia sprowadzenia obrazu do Łodzi właśnie tyle trwała. Najpierw z jednego z wrocławskich antykwariatów przyszła oferta - powyżej 15 tys. złotych za portret tak ważnej dla miasta postaci. Ale muzeum nie miało takiej kwoty. Udało się namówić właściciela antykwariatu, żeby zarezerwował obraz. Odpowiednią sumę pieniędzy muzeum zdobyło dopiero w tym roku, z otrzymanej z Urzędu Miasta Łodzi puli przeznaczonej na zakup nowych eksponatów. - Najbardziej cieszy nas to, że właściciel antykwariatu zechciał poczekać aż dwa lata, żebyśmy mogli obraz zakupić - mówi p.o. dyrektora Muzeum Miasta Łodzi Małgorzata Laurentowicz-Granas.

Ostatecznie udało się wynegocjować cenę 12 tys. zł i tyle zapłaciło łódzkie muzeum. Namalowany farbami olejnymi przez anonimowego artystę portret jest w dobrym stanie. - Był wcześniej konserwowany, ale były to drobne rekonstrukcje malarskie. To, co najważniejsze, czyli twarz i strój Kopischa, są dobrze widoczne - mówi konserwator Muzeum Miasta Łodzi, Ewa Derkacz-Królewska i dodaje, że obraz nie wymaga dodatkowych prac konserwatorskich i nadaje się do ekspozycji.

Tytus Kopisch z Łodzią związany był od 1828 roku. Wtedy to założył w mieście firmę T. Kopisch et Comp., która działała przy ulicach Emilii, Przędzalnianej i Górnym Rynku. W 1846 roku firma została sprzedana braciom Peters, a jej właściciel wyjechał z Łodzi. Wrócił do rodzinnego Wrocławia. Obraz został namaowany prawdopodobnie poza naszym miastem.

Pierwsza publiczna prezentacja odbędzie się 7 grudnia o godz. 18 w Muzeum Miasta Łodzi. Kilka dni później obraz zawiśnie już na stałym miejscu w jednej z muzealnych sal.

Zobacz: Łódź » Wydarzenia » Miejski sylwester w Łodzi na rynku Manufaktury

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto