Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad 4,6 tys. uchodźców z Ukrainy w łódzkich miejskich szkołach

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Dzieci z Ukrainy szybko uczą się języka polskiego – chwali swoich uczniów Hanna Derewlana, prowadząca lekcje w młodszym oddziale przygotowawczym w SP 175.
Dzieci z Ukrainy szybko uczą się języka polskiego – chwali swoich uczniów Hanna Derewlana, prowadząca lekcje w młodszym oddziale przygotowawczym w SP 175. Fot. Krzysztof Szymczak
Na blisko dwa miesiące od wybuchu wojny na Ukrainie miasto podsumowało sytuację dzieci uchodźców, które zostały przyjęte do łódzkich szkół.

Uczą się języka polskiego i nawiązują kontakty z rówieśnikami
Ponad 4,6 tys. uchodźców z Ukrainy w łódzkich szkołach

Na blisko dwa miesiące od wybuchu wojny na Ukrainie miasto podsumowało sytuację dzieci uchodźców, które zostały przyjęte do łódzkich szkół. Według informacji wydziału edukacji UMŁ łącznie w naszych szkołach w klasach z uczniami polskimi naukę po 24 lutego br. podjęło 3783 dzieci, w tym 3324 – w szkołach podstawowych, 344 – w liceach ogólnokształcących, 71 w technikach i szkołach branżowych oraz 44 w placówkach kształcenia specjalnego. Dodatkowo powstały oddziały tzw. przygotowawcze tylko dla Ukraińców: 25 z nich w podstawówkach i uczy się w nich 515 dzieci, a 14 – w szkołach ponadpodstawowych i tu trafiło 345 nastolatków.
- Nikt nie był przygotowany na taką sytuację, czasu mieliśmy niewiele, dlatego bardzo dziękuję pracownikom wydziału edukacji oraz dyrektorom szkół za sprawne i szybkie zorganizowanie oddziałów przygotowawczych - powiedziała Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent miasta Łodzi. - Dzieci mają zapewnioną opiekę, uczą się, poznają nowy kraj, miasto, koleżanki i kolegów.
W Szkole Podstawowej nr 175 utworzone zostały dwa oddziały dla dzieci z Ukrainy – zróżnicowane wiekowo – jeden na poziomie klas I-III, a drugi – IV-VII.
- Zajęcia mają na celu przede wszystkim naukę języka polskiego – mówi Beata Ciupińska, dyrektor SP 175. - Młodsze dzieci mają wszystkie lekcje z jedną nauczycielką, ale starsze – z różnymi nauczycielami wszystkich przedmiotów: matematyki, chemii, biologii itd. Zależy nam, aby poznawały nie tylko podstawowe zwroty i zdania, które są niezbędne w komunikowaniu się, ale też język specjalistyczny właściwy dla każdej z dziedzin. Nauczycieli wspierają osoby posługujące się językiem ukraińskim. Dbamy też o integrację, na lekcjach wuefu, w stołówce czy świetlicy dzieci z Ukrainy i Polski są razem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ponad 4,6 tys. uchodźców z Ukrainy w łódzkich miejskich szkołach - Express Ilustrowany

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto