Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad 100-letnie lalki w Łodzi

Anna Wójcik
Anna Wójcik
Ponad 300 lalek teatralnych, wśród nich nawet 100-letnia, można ...
Ponad 300 lalek teatralnych, wśród nich nawet 100-letnia, można ... Anna Wójcik
Ponad 300 lalek teatralnych, wśród nich nawet 100-letnie, można oglądać w Łodzi do 20 maja. Później każda z nich wróci do swojego M1.

Seminarium naukowe w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym

Kolorowe lalki z całej Polski, wśród nich małe i duże, można już oglądać w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi. Wczoraj (22 marca) została otwarta wystawa "Polski Teatr Lalek" z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru oraz Między narodowego Dnia Lalkarstwa.
Na ekspozycji można zobaczyć ponad 300 lalek, czyli 50 zespołów. - Przed każdą wystawą dział konserwacji odświeża te lalki, żeby ładnie wyglądały - tłumaczy Honorata Sych, kustosz Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

Wśród eksponatów możemy znaleźć kukiełki, czyli lalki na kiju. - Mamy też marionetki, pacynki, jawajki, lalki poruszane nietypowo. Całe spektrum lalek, które występowały na scenie - tłumaczy.

Najstarsze eksponaty mają ponad 100 lat. Pochodzą z "Szopki Politycznej" z lat 1910-1913. - Zostały one zakupione w Krakowie. To właśnie te najstarsze są najcenniejsze, to są historyczne lalki - zaznacza Sych.

Wszystkie one były nabywane w różny sposób. Kiedyś muzeum dostawało je od teatrów, dziś raczej kupuje, choć czasami ktoś "podrzuci" jakąś. - Kiedyś nawet w Teatrze Pinokioodkryłam trzy lalki Wacława Kondka. Nie spodziewałam się, że one jeszcze istnieją. Kondek tworzył takie wyjątkowe lalki, które miały ograniczenia animacyjne. One właściwie nie miały rąk ani nóg, były figurkami - tłumaczy Sych.

Same metody przechowywania tych "skarbów" były różne m.in. w pokrowcach, były wieszane na różnych hakach, ustawiane w konstrukcjach. Teraz każda z nich będzie miała swoje M1, ale Stych twierdzi, że te lalki na to zasługują, bo są znakomite. - Teraz dla każdej lalki będzie przygotowane specjalne pudełko. Będzie wcześniej konserwowana - zaznacza Sych.

Lalki z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego były też prezentowane w innych miastach, np. Wieluniu, Radomsku, Jarocinie, Elblągu. Czasami wystawiamy je za granicą: w Szwecji, Norwegii czy też na Ukrainie.

Przypomnijmy, że wystawa trwa do 20 maja.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto