Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomysł na famuły przy ul. Ogrodowej w Łodzi - remontować, ale nie za pieniądze miasta...

Piotr Jach
Piotr Jach
Łódzka Spółka Infrastrukturalna pracuje nad projektem, którego realizacja ma zaowocować rewitalizacją zaniedbanych famuł robotniczych dawnej fabryki Izraela Poznańskiego przy ul. Ogrodowej 26 i 28, nieobjętych gminnym programem rewitalizacji centrum Łodzi.
Łódzka Spółka Infrastrukturalna pracuje nad projektem, którego realizacja ma zaowocować rewitalizacją zaniedbanych famuł robotniczych dawnej fabryki Izraela Poznańskiego przy ul. Ogrodowej 26 i 28, nieobjętych gminnym programem rewitalizacji centrum Łodzi. Piotr Jach
Łódzka Spółka Infrastrukturalna pracuje nad projektem, którego realizacja ma zaowocować rewitalizacją zaniedbanych famuł robotniczych dawnej fabryki Izraela Poznańskiego przy ul. Ogrodowej 26 i 28, nieobjętych gminnym programem rewitalizacji centrum Łodzi.

- Remont obu tych nieruchomości byłby niesłychanie kosztowny. To kilkadziesiąt milionów złotych na każdą z posesji. Miasta nie stać na taki wydatek. Pomyśleliśmy więc, że może znajdziemy kogoś, kto zrobiłby to za własne pieniądze - mówi Tomasz Piotrkowski, prezes ŁSI.

Dzięki pełnomocnictwu otrzymanemu od magistratu (obie nieruchomości są własnością gminy) ŁSI rozpoczęła poszukiwanie prywatnych inwestorów, którzy byliby skłonni zaangażować własny kapitał w remont domów przy ul. Drewnowskiej.

- Nieruchomości są znakomicie zlokalizowane a po remoncie i właściwym, precyzyjnie przemyślanym zagospodarowaniu mogą być źródłem zysków dla inwestora - tłumaczy Marcin Łysio z Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej.

W przeprowadzonym w tej sprawie dialogu technicznym uczestniczyło kilka podmiotów, które wyraziły zainteresowanie taką współpracą i przedstawiły własne pomysły na przekształcenie famuł. Szczegółów tych pomysłów ŁSI nie chce na razie ujawniać, ale uchyla rąbka tajemnicy, odnosząc się do planów zagospodarowania famuły przy ul. Ogrodowej 24, którą sama wkrótce wyremontuje.

- Chcemy, żeby po remoncie to miejsce tętniło życiem, więc sięgnęliśmy po sprawdzoną już formułę wymieszania funkcjonalności - opowiada Łysio. - Przy ul. Ogrodowej 24 będą więc nie tylko mieszkania, ale także hostel i lokale pod działalność usługową i handlową jak i gastronomiczną. Do części zamierzamy zaprosić rzemiosło: szewców, krawców, kaletników itp. Powstaną również przestrzenie biurowe, ale funkcjonujące na zasadzie elastycznych, współdzielonych biur do krótkoterminowego wynajmu. Oczekujemy, że od inwestorów, którzy zajmą się ul. Ogrodową 26 i 28 dopasują się do naszych planów, żeby cała ta część miasta prężnie koegzystowała.

Żeby móc urzeczywistnić tę koncepcję, niezbędne jest wykwaterowanie lokatorów obu nieruchomości. Ten proces już trwa i być może uda się go zakończyć jeszcze w tym roku. Potem obie famuły przejmie ŁSI, która rozpocznie proces wyboru wspólnika do ich rewitalizacji. Odbędzie się to prawdopodobnie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego tak jak w przypadku projektu budowy w Łodzi wielopoziomowych parkingów. Inwestor lub inwestorzy w zamian za wykonanie remontów nieruchomości przy ul. Ogrodowej 26 i 28 na kilkadziesiąt lat otrzymają możliwość komercyjnego ich wykorzystania, a po upływie tej umowy obie posesje znów zostaną przejęte przez miasto na własność.

Ulewa nad Warszawą:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto