Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policja Śrem. Dzielnicowy z Książa Wlkp. nie tylko pokonał koronawirusa, ale i pomaga innym wyzdrowieć

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
fot. KPP Śrem
Policja Śrem. W październiku informowaliśmy o zamknięciu posterunku w Książu Wielkopolskim. Powodem był koronawirus. Jedyny z zakażonych był sierż. szt. Łukasz Góra. Dzielnicowy jednak nie tylko pokonał koronawirusa i wrócił do swoich obowiązków, ale i pomaga innym wyzdrowieć.

Koronawirus: ozdrowieńcy proszeni o oddanie osocza

Osób, które zmagają się z koronawirusem nie brakuje. Jedni zakażenie przechodzą niemal bezobjawowo, u innych przebieg zakażenia jest niestety ciężki i zagraża ich dalszemu zdrowiu i życiu. Naukowcy uważają, że właśnie tej drugiej grupie osób może pomóc osocze osób, które covid przechorowały i są już zdrowie. Apeluje się wiec do ozdrowieńców o oddawanie osocza.

Uczynić to można m.in. Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu przy ul. Marcelińskiej. Jedną z osób, które zdecydowały się na ten krok jest dzielnicowy Łukasz Góra.

Sierż. szt. Łukasz Góra jako pierwszy policjant w powiecie śremskim zachorował na koronawirusa. Kiedy wyzdrowiał postanowił oddać osocze, bezcenny dzisiaj dar ozdrowieńców - zdradza Ewa Kasińska, rzecznik prasowa śremskiej komendy policji i dodaje, że po oddaniu osocza przez dzielnicowego z posterunku w Książu Wielkopolskim stwierdzono bardzo wysoki poziom przeciwciał.

W związku z tym sierż. szt. Łukasz Góra otrzymał telefon z centrum krwiodawstwa z prośbą i pytaniem jednocześnie, czy nie zdecydowałby się oddać osocza ponownie - dodaje policjantka.

Osocze ozdrowieńców pomaga ratować zdrowie i życie zakażonych koronawirusem

Funkcjonariusz pracujący na co dzień jako jeden z dzielnicowych na posterunku w Książu Wielkopolskim nie wahał się i na prośbę RCKiK ponownie zameldował się do oddania osocza. Jak zdradził, cała procedura trwa około 40-45 minut. Porcja osocza wystarcza, aby pomóc trzem osobom.

Tak więc nasz kolega już pomógł sześciu chorym, którzy walczą z bardzo poważnymi objawami COVID-19 - przekazuje Ewa Kasińska i apeluje do osób w grupie ozdrowieńców, o oddawanie osocza i ratowania życia innym.

Kto może oddać osocze?

Osocze może zostać pobrane od osób, które przechorowały COVID-19 lub też przeszły zakażenie bezobjawowo, a następnie zostały uznane za zdrowe. Musi to być potwierdzone testami.

Osoba chcąca oddać osocze może to zrobić po upływie 28 dni od ustąpienia objawów choroby lub jeśli przechodziły zakażenie covid bezobjawowo po 18 dniach od zakończenia izolacji.

Jeśli chodzi o wiek, to dawca osocza powinien być w wieku od 18 do 65 lat.

Więcej informacji dla ozdrowieńców chcących oddać osocze znajduje się na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu.

Kontakt z Działem Dawców mailowo: [email protected], albo telefonicznie: 574 782 025 lub 574 782 039.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto