Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb świecki. Jak wygląda i czym różni się od religijnego? Ile świeckich pogrzebów jest w Polsce? Ich liczba stale rośnie

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Grzegorz Gałasiński
Czy w Polsce mamy coraz więcej świeckich pogrzebów? Prowadzący je mistrzowie ceremonii twierdzą, że tak.

Ile pogrzebów ma charakter świecki?

Krzysztof Jabłoński niedawno odwiedził groby dziadków na katolickiej części łódzkiego cmentarza na Zarzewie. Znajdują się blisko kaplicy.

- Zauważyłem, że w tym czasie miały miejsce dwa pogrzeby i oba prowadzili mistrzowie ceremonii – dodaje. - Zdziwiłem się, bo sam nigdy takiego pogrzebu świeckiego nie widziałem,

Co roku w Polsce umiera około miliona ludzi. Nie ma dokładnych danych, ale szacuje się, że 2-3 procent ich pogrzebów ma charakter świecki. Monika Sawicka – Kacprzak z Łodzi jest mistrzem ceremonii od września ubiegłego roku.

- W tym czasie prowadziłam 35 ceremonii pogrzebowych – mówi pani Monika. - Co ciekawe 80 procent rodzin podawało, że zmarli byli katolikami. Nie chcieli jednak pogrzebu z księdzem. W takich przypadkach modlimy się z uczestnikami pogrzebu, cytuje fragmenty Biblii.

Ile kosztuje udział mistrza ceremonii?

Świecki pogrzeb trwa około godziny. Najpierw około 40 minut w kaplicy lub domu pogrzebowym, potem są jeszcze 20 minutowe uroczystości przy grobie. Mistrz ceremonii opowiada o zmarłym, przedstawia historię jego życia. W Łodzi jest ich sześciu – siedmiu. W tym organista, trębacz, Warszawskie małżeństwo prowadzi kursy dla mistrzów ceremonii, Sami zajmują się tym fachem od 20 lat. Uczą dykcji, wystąpień publicznych, pisania mowy pożegnalnej. Taki kurs trwa osiem miesięcy. Nie jest jednak niezbędny, by zostać mistrzem ceremonii.

- Taka osoba musi mieć pewne cechy – wyjaśnia Monika Sawicka – Kacprzak. - Musi być empatyczna, dyskretna, mieć wyczucie chwili i w każdej chwili dostępna dla rodziny zmarłego.

Mistrz ceremonii za prowadzenie uroczystości, razem z oprawą muzyczną, pobiera przeciętnie około 700 złotych.
Wojciech Wolniak, jeden z łódzkich mistrzów ceremonii, twierdzi że świeckich pogrzebów przybywa. On sam w ciągu roku prowadzi około 100.

- Czasami w pogrzebie bierze udział mistrz ceremonii, ale też ksiądz – twierdzi. - Mistrz ceremonii występuje jako lektor, mówca. Bywa, że na życzenie rodziny modlimy się. Wtedy taki pogrzeb świecki ma elementy religijne, ale nie bierze w nim udziału ksiądz, Czasami chowana jest osoba niewierząca, ale rodzina chce, by się za niego pomodlić.

Pogrzeb świecki w dużych miastach

Wojciech Wolniak zauważa, że świeckie pogrzeby mają miejsce głównie w Łodzi, Zgierzu czy Pabianicach. W mniejszych miejscowościach to rzadkość.

- Działam też w Zduńskiej Woli czy Poddębicach – dodaje mistrz ceremonii. - Tam świeckich pogrzebów jest bardzo mało. Zwykle nie są to miejscowi, ale ludzie którzy się tam osiedlili.

Właściciel jednego z łódzkich zakładów pogrzebowych nie zauważył, by zwiększyła się liczba świeckich pogrzebów.

- Na sto pochówków dwa – trzy mają charakter świecki – mówi.

Tak pracownica Cmentarza Komunalnego na Zarzewie zapewniła nas, że dominują tam pogrzeby religijne.
Bez księdza pochowani zostali m.in. Wisława Szymborska, prof. Zbigniew Religa, Roman Kłosowski, Tadeusz Pluciński, Krzysztof Kołbasiuk, Maria Czubaszek, Zbigniew Karolak czy Krystyna Sienkiewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pogrzeb świecki. Jak wygląda i czym różni się od religijnego? Ile świeckich pogrzebów jest w Polsce? Ich liczba stale rośnie - Dziennik Łódzki

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto