Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podwieczorek sąsiedzki w biurze Gdańsk 2016

Agnieszqa
Agnieszqa
Tegoroczny Europejski Dzień Sąsiadów był idealną okazją do spotkań. Wykorzystali to także w siedzibie ESK.

28 maja do siedziby ESK Gdańsk 2016 na Długim Targu zaproszono bliskich, a także tych nieco dalszych, sąsiadów oraz współpracowników i przyjaciół. Pojawili się animatorzy kultury z Gdańskiej Galerii Güntera Grassa, Miejskiego Teatru Miniatura oraz Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Pojawili się także radni miasta Gdańska, pracownicy biura Euro 2012 w Gdańsku, przedstawiciele Fundacji Hospicyjnej oraz młodzież skupioną w Radzie Młodych, która od grudnia zeszłego roku opracowuje projekty kulturalne na rok 2016.

Od godz. 15 do 17 na gości czekał poczęstunek, a ciasta i kawa wprowadziły miłą atmosferę. Przy słodkim posiłku trwały dyskusje o działalności kulturalnej Trójmiasta, a także o celach projektu Gdańsk 2016.

Europejski Dzień Sąsiadów obchodzony jest od 1999 r. i jest to inicjatywa paryskiej organizacji European Federation of Local Solidarity. Impreza rozprzestrzeniła się z Europy na cały świat. W Polsce obchodzono go po raz pierwszy w 2007 r., a w Gdańsku w 2009, natomiast w tym roku święto potrwa aż miesiąc.

Tegorocznymi lokalnymi koordynatorami akcji są Biuro Gdańsk i Metropolia - Europejska Stolica Kultury kandydat, fundacja "Wspólnota Gdańska", Biuro Prezydenta Gdańska ds. Promocji Miasta, Referat Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz Fundacja Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych.

To wydarzenie jest szczególnie ważne dla biura ESK, bowiem spotkania sąsiedzkie i dzielnicowe są jednymi z najważniejszych wydarzeń, jakie będą miały miejsce w 2016 roku, kiedy to Gdańsk może dzierżyć tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

Agnieszka Szymik, stażystka biura Gdańsk i Metropolia - Europejska Stolica Kultury 2016 Kandydat

Europejska Stolica Kultury to prestiżowy tytuł przyznawany od 1985 r. Jego pomysłodawczynią była grecka minister kultury Melina Mercuri. Jak dotąd jedynym polskim miastem, które otrzymało ten przywilej był w 2000 roku Kraków. Obecnie tytuł ESK przyznawany jest raz na rok jednemu państwu ze "starej" i jednemu z "nowej" Unii Europejskiej. Wiąże się z nim finansowa nagroda, w wysokości 1,5 miliona euro oraz wzmożony ruch turystyczny i rozbudowa infrastruktury kulturalnej. Każdego dnia organizowane jest przynajmniej jedno duże wydarzenie artystyczne.

Zobacz jakie możliwości daje Ci MMTrojmiasto.pl >>

Open'er 2010 - program, bilety, zespołyPGE Arena Gdańsk | Przewodnik po Pomorzu


od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto