Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po egzaminie gimnazjalnym trzeba wybrać szkołę średnią

Korki we wtorki
fot. Korki we wtorki
Egzamin gimnazjalny to ważne wydarzenie, ale to nie cel sam w sobie, a tylko pewien etap na długiej drodze do zdobycia wykształcenia. Dlatego tuż po napisaniu testów na gimnazjalistę spada kolejna powinność - wybór odpowiedniej szkoły średniej. Jak się do tego zabrać?

Czy są sposoby na uporanie się ze stresem, który w najbliższych dniach z pewnością da o sobie znać? Jak mantrę powtarzamy zdanie, że egzamin gimnazjalny to nie koniec świata.

Po trzech dniach testów
gimnazjalistę czeka jeszcze wybór szkoły ponadgimnazjalnej, co się wiąże z koniecznością podjęcia niełatwej decyzji dotyczącej tego, co chciałby robić w życiu. W liceach np. trzeba wybrać klasę sprofilowaną. To się wiąże ze wskazaniem przedmiotów, na bazie których będzie realizowany program rozszerzony. A to już determinuje wybór przedmiotów zdawanych na maturze.

Rodzicu, pamiętaj, że twoje wsparcie jest bardzo ważne. Nawet gdy w tym wieku dziecko buntuje się przeciwko wszelkim autorytetom, staraj się przy nim być. Kluczem do dobrej komunikacji jest rozmowa. Rozmawiaj więc najczęściej, jak się da i pomóż dziecku dokonać wyboru.

Wszystko o egzaminie gimnazjalnym 2011

Jeśli nauka nie sprawia uczniowi problemu i po szkole średniej chce się kształcić dalej, powinien wybrać liceum. Ale gdy woli wyuczyć się konkretnego zawodu i jak najszybciej zacząć pracować, najlepszym rozwiązaniem będzie szkoła zawodowa - umożliwi szybkie usamodzielnienie się i wejście na rynek pracy. Technikum z kolei to rozwiązanie pośrednie dla osób, które nie są jeszcze pewne, czy sobie poradzą na studiach i dlatego najpierw myślą o tym, jak zdobyć zawód.

- Wybór szkoły średniej to ważny krok w kolejny etap kształcenia i jednocześnie przygotowanie do wyboru przyszłego zawodu - podkreśla nasz ekspert, dr Joanna Kantor-Martynuska, psycholog z SWPS.
Z kolei dr Barbara Wikieł, docent z Politechniki Gdańskiej, dyrektor Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość PG, przypomina, że może to być trudna decyzja, ponieważ wybór szkoły ponadgimnazjalnej i wybór profilu klasy już na tym etapie dają podstawy do dalszego kształcenia na studiach.

Absolwent gimnazjum może złożyć dokumenty do maksymalnie trzech szkół. Dlatego powinien wiedzieć, czego chce, ale też rozumieć, jakie są jego umiejętności.

- Oczywiście warto mierzyć wysoko, ale trzeba też myśleć realistycznie - podpowiada dr Kantor-Martynuska. - Uczniowie powinni więc kierować się głównie swoimi zainteresowaniami. Podpowiadam jednak, by się starali odróżnić je od sympatii do nauczyciela czy od tego, do jakiej szkoły idą koledzy.

Absolwenci powinni również wziąć pod uwagę lokalizację szkoły. Czy warto marnować czas na dojazdy? Pamiętajmy, że dojazdy związane są też z kosztami.

Dr Wikieł podsumowała już na łamach "Korków we wtorki": - Najważniejsze pytanie, jakie uczeń powinien sobie postawić, zanim dokona wyboru, to kim chciałby być i co chciałby robić w życiu. Jest to bardzo trudna decyzja, w szczególności dla tak młodego, bo 15-16-letniego człowieka. Jednak warto ją podejmować samodzielnie, rozważając za i przeciw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto