Pierwszy w Polsce mecz 13-osobowego rugby [zdjęcia]

Łukasz Ratajczyk
W Łodzi odbył się pierwszy w Polsce mecz Rugby League, czyli 13-osobowej odmiany rugby. Sroki Łódź przegrały z GB Pioneers 0:98.
Dowiedz się więcej o początkach łódzkiej drużyny trzynastoosobowego Rugby..

Dziesięć miesięcy temu (we wrześniu 2011 roku) informowaliśmy, że w Łodzi tworzy się zespół Rugby League, czyli rugby 13-osobowego. Sroki Łódź, bo tak nazywa się drużyna są pierwszą ekipą w naszym kraju w tej dyscyplinie sportu. Dzisiaj (1 lipca) rozegrali pierwszy oficjalny mecz.

Ich rywalami byli doświadczeni Brytyjczycy z zespołu GB Pioneers. - To drużyna, która przyjeżdża do krajów, w których ten sport się dopiero tworzy. Brytyjczycy pomagają nam, uczą i dali możliwość zagrania pierwszego meczu - mówił Łukasz Łucka, założyciel Srok.

W spotkaniu rozegranym na boisku przy ZSO nr 1 (ul. Czajkowskiego 14) było widać kto jest nauczycielem, a kto uczniem. - Spodziewaliśmy się, że będzie ciężko, chłopaki dają nam "fory", ale przejść ich jest niezmiernie ciężko. Stajemy na 60 metrze i dziękuję, panowie nas zatrzymują, chociaż nie robią tego jakoś agresywnie, żeby nie zrobić nam krzywdy - nie ukrywał w przerwie Adrian Czerski. - Grałem wiele meczów w piłkę nożną, ale takiego wycisku jak dzisiaj nie miałem - dodał.

Ostateczni Brytyjczycy nie pozwolili Srokom na choćby jedno przyłożenie, choć w drugiej połowie meczu łodzianom szło już lepiej. W jednej akcji byli nawet blisko historycznych punktów, ale zgubili piłkę przed samym polem punktowym rywali. Ostatecznie Sroki przegrały 0:98.

Szansa na rewanż będzie już w środę, bowiem GB Pioneers pozostaną w Łodzi aż do przyszłej niedzieli (8 lipca). Kolejny mecz 4 lipca o godzinie 17, a w sobotę (7 lipca) jeszcze jedno spotkanie. Tym razem Sroki zagrają jako Polska Rugby League, a więc nieoficjalna Reprezentacja Polski. Ten mecz rozpocznie się o godzinie 11. Oba spotkania zostaną rozegrane na boisku przy ZSO nr 1.

Tekst: Robert Zwoliński