Pierwsze przyjęcia do policji na nowych zasadach

KWP Łódź
KWP Łódź
W garnizonie łódzkim wcielono do służby pierwszych 64 policjantów ( 16 kobiet i 48 mężczyzn) spośród 442 zaplanowanych do przyjęcia w 2013 roku. To o blisko 40 funkcjonariuszy więcej niż w roku 2012.

Po kursie podstawowym trafią oni do różnych jednostek policji, w tym 17 osób do Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, 5 do Oddziału Prewencji Policji w Łodzi, 3 do Wydziału Konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi i 39 do wybranych komend powiatowych.

Według stanu na 14 stycznia 2013 roku w województwie łódzkim służbę pełniło 6019 policjantów , w tym 1630 w Komendzie Miejskiej Policji w Łodzi i podległych jej komisariatach.

W ubiegłym roku do służby przyjęto 403 funkcjonariuszy w trakcie pięciu naborów w marcu, maju, sierpniu, październiku i listopadzie 2012 roku. Znalazło się wśród nich 105 kobiet i 298 mężczyzn, którzy przeszli przez rekrutacyjne sito.

Do Oddziału Prewencji trafiły 103 osoby, 154 funkcjonariuszy zasiliło szeregi Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, do Wydziału Konwojowego KWP w Łodzi przyjęto 15 osób. 131 osób trafiło do komend miejskich i powiatowych policji.

Policjant po zakończeniu trwającego 6 miesięcy kursu podstawowego w jednym z ośrodków szkolenia w Polsce zarabia około 2300 złotych na rękę. W trakcie kursu około 1600 złotych na rękę. Przykładowo dzielnicowy w stopniu sierż. sztabowego po 10 latach służby może liczyć na 2900 złotych na rękę.

Przyjęci we wtorek (15 stycznia) do służby policjanci nabędą uprawnienia emerytalne na nowych zasadach - po 55 roku życia i 25 latach służby. Po 25 latach służby emerytura ma wynosić 60 proc. podstawy jej wymiaru. Maksymalna emerytura będzie mogła wynieść 75 proc. pensji. Zmiany te mają na celu wydłużenie okresu aktywności zawodowej mundurowych.

Kandydat na policjanta musi mieć co najmniej średnie wykształcenie, obywatelstwo polskie, cieszyć się nieposzlakowaną opinią. Nie może być skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe. Rekrutację rozpoczyna komendant główny policji, który w ogłoszeniu podaje terminy i limity przyjęć do służby. Obejmuje ona rozmowę wstępną, po której informacje o kandydacie sprawdzane są w ewidencjach, rejestrach i kartotekach. Kolejny krokiem są testy: z wiedzy ogólnej, sprawności fizycznej, psychologiczny.

Test z wiedzy ogólnej to 40 pytań z zakresu funkcjonowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej oraz z zakresu bezpieczeństwa publicznego. Do każdego z pytań zaproponowano cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Za każdą poprawną odpowiedź można uzyskać 1 punkt. Potem jest test sprawności fizycznej, który sprawdza szybkość, zwinność, siłę i wytrzymałość kandydata. Polega on na pokonaniu toru przeszkód w czasie nieprzekraczającym 1 min. 45 sek. Tor przeszkód oraz normy czasowe są jednakowe zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn.

Test psychologiczny to kolejny etap rekrutacji. Składa się z dwóch części: indywidualnego badania kandydata przed komputerem oraz rozmowy z psychologiem. W trakcie testu sprawdzane są: zdolności intelektualne, zachowania społeczne, stabilność, postawa w pracy. Potem jest tzw. wywiad zorganizowany - etap postępowania kwalifikacyjnego, w którym kandydat udziela odpowiedzi na pytania zespołu. Ocenia on cechy i kompetencje wymagane w służbie w policji. Sprawdza motywację do podjęcia służby w policji, autoprezentację, umiejętność formułowania myśli, nawiązanie i podtrzymanie kontaktu, postawa wobec innych ludzi.

Zakres tematyczny m.in. testu z wiedzy oraz zakres i sposób przeprowadzania testu sprawności fizycznej i testu psychologicznego a także sposób dokonywania oceny kandydatów określone są w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych. Kandydat musi się stawić także przed komisją lekarską, która ocenia zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych. Osobę przyjętą do służby mianuje się policjantem w służbie przygotowawczej na okres 3 lat. Po tym czasie policjant zostaje mianowany na stałe.

/informacja prasowa policji/

Po co nam Polski Ład?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie