Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pieniądze na edukację kulturalną

Anna Pawłowska
Dzięki festiwalom "Dziatwa" i "Terapia i Teatr" dzieci i młodzież poznają teatr ze sceny
Dzięki festiwalom "Dziatwa" i "Terapia i Teatr" dzieci i młodzież poznają teatr ze sceny fot. Grzegorz Gałasiński
Ministerstwo Kultury w 2010 roku na projekty dotyczące edukacji kulturalnej przeznaczyło rekordową pulę 100 milionów złotych. Ułamek tej sumy trafił do Łodzi. Młodzi mieszkańcy miasta i regionu poznali tajniki fotografowania, tworzenia filmów, a nawet sztuki graffitti.

Spośród łódzkich projektów jedną z wyższych dotacji ministerstwa - prawie 68 tysięcy złotych - otrzymało stowarzyszenie Venae Artis na realizację wspólnie z Centralnym Gabinetem Edukacji Filmowej w Pałacu Młodzieży przy ulicy Wyszyńskiego 86 "Portretów zatrzymanego czasu".

Adresowany do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej program miał wiele aspektów. Uczył fotografowania i filmowania, z odniesieniem do historii własnego regionu. Organizatorzy nadali mu ogólnopolski wymiar. W czerwcowym obozie filmowo-fotograficznym pod okiem wykładowców łódzkiej szkoły filmowej brali udział młodzi z całego kraju. Na warsztatach i seansach filmowych przeważali łodzianie.

Uczestnicy konkursu mieli zrobić zdjęcie lub film na podstawie wybranego pierwowzoru - starej fotografii lub filmu.

- Projekty były różne, od odwołania się do getta łódzkiego po fotografowanie własnej mamy w tej samej bluzce, co na starej fotografii. Podziwiałam, że bluzka przetrwała i że mama w nią weszła - żartuje Ewa Kanownik, wiceprezes Stowarzyszenia Venae Artis.

Efekty działań - fotografie i etiudy - pokazano 3 grudnia w Muzeum Fabryki, podczas uroczystego rozdania nagród. W styczniu zobaczymy je ponownie w Pałacu Młodzieży. 65 tysięcy złotych ministerstwo wyłożyło na realizowany przez Łódzki Dom Kultury projekt "Graffitti sztuka miasta". O ile łódzki Pałac Młodzieży postawił na zasięg ogólnopolski, tak Łódzki Dom Kultury skupił się na działaniach regionalnych. Swoją propozycję adresował do młodych mieszkańców trzech miast w naszym województwie - Opoczna, Wielunia i Skierniewic. Najpierw zajęcia teoretyczne przeprowadzili wykładowcy łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych i profesjonalni artyści graffitti. - Mówili o kolorze, przestrzeni, budowaniu płaszczyzny kolorem. Graficiarze tłumaczyli jak wykorzystać farbę, w jaki sposób ją nakładać - opowiada Katarzyna Tośta z działu promocji ŁDK, koordynująca projekt.

Potem przyszedł czas na malowanie na płytach OSB długości 2,5, wysokości 1,5 metra - czyli namiastce ściany. Sednem projektu było wspólne stworzenie graffitti - wizytówki miasta.

- Chcieliśmy w ten sposób wzbudzić patriotyzm lokalny - dodaje Tośta. - W Wieluniu młodzież od początku wiedziała, że chce przedstawić 1 września 1939 roku. Na ścianie kina powstała panorama miasta z farą i ratuszem, a nad nią niemieckie bombowce.

W Opocznie na terenie należącym do domu kultury wybudowano specjalną ścianę na potrzeby graffitti. Tam motywem przewodnim był opoczyński pasiak. A miejsce pod ścianą z graffitti zaczęło żyć własnym życiem, stajac się miejscem spotkań motocyklistów. W Skierniewicach, zagłębiu przetwórstwa owocowo-warzywnego młodzi wrysowali się w graffitti jako warzywa i owoce. Finałem było wspólne malowanie graffitti w podcieniach na rogu Piotrkowskiej i Tuwima w Łodzi.

Z ministerialnej puli na edukację kulturalną realizowane są także imprezy o długiej tradycji jak Ogólnopolski Przegląd Teatrów Dziecięcych "Dziatwa" w Bałuckim Ośrodku Kultury (31 tysięcy złotych), Międzynarodowe Biennale, Spotkania Teatralne "Terapia i Teatr" organizowane w Poleskim Ośrodku Sztuki (76 tysięcy złotych). Z dwoma projektami dofinansowanymi z ministerstwa po 30 tysięcy złotych każdy wpisała się w działania edukacyjne Fabryka Sztuki przy Tymienieckiego 3 zapraszając na spotkania z designerami w cyklu O!to design i organizując Wtorki w Fabryce - spotkania ze sztuką opisaną jako ruch - dźwięk - słowo.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto