Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piękny zielony dywan

Ewa Budnik
Jest kilka zasad, do których warto się zastosować, zakładając i pielęgnując zielony dywan. Przede wszystkim trzeba się zastanowić, jakie funkcje będzie on spełniał. Od tego zależy wybór mieszanki nasion. Inne gatunki traw sprawdzają się w parku czy sadzie, inne na terenach rekreacyjnych, a jeszcze inne na terenach sportowych. Są także gatunki dostosowane typowo do półcienia lub na pełną ekspozycję słoneczną.

Siewy letnie
Przed założeniem trawnika trzeba odpowiednio przygotować grunt. Przede wszystkim należy go wyrównać i pozbyć się wszystkich kamieni mogących w przyszłości uszkodzić kosiarkę. Trawę siać można dwa razy w roku. Pierwszy termin to przełom marca i kwietnia (im cieplej, tym lepiej, a ponieważ wiosna w tym roku jest opóźniona teraz jest najlepszy moment), natomiast drugi to przełom sierpnia i września.

- Najlepiej zastosować się do instrukcji podanych na opakowaniu z nasionami - mówi Irena Zdrowowicz, pracownik Centrum Ogrodniczego Okaz w Gdańsku. - To, kiedy najlepiej siać trawę i jakie warunki jej zapewnić, zależy głównie od jej gatunku.

Na przygotowaną ziemię sypie się odrobię odpowiedniego nawozu i mocno podlewa. Dopiero wtedy wysiewa się trawę. Bezpośrednio po wysiewie nie powinno się już podlewać, ponieważ można wypłukać nasiona.

Jeśli nie chcemy czekać, aż trawa wzejdzie i wzmocni się na tyle, żeby spokojnie po niej chodzić, można wykorzystać trawnik z metra.
Układa się go na przygotowanym podłożu i mocno ugniata, żeby darni łatwiej było zakorzenić się w ziemi. Rozwiązanie to jest, niestety, dość kosztowne, zwłaszcza jeśli mamy bardzo duży ogród.

Zadbaj na wiosnę

Wieloletnie trawniki po zimie nie wyglądają zbyt atrakcyjnie. Warto je wyczesać. W ten sposób usuwamy suche liście, przegniłe resztki roślinne, ewentualnie kamienie. Ziemię należy też spulchnić i napowietrzyć. Służy do tego walec z kolcami, który nie uszkadzając trawy spulchnia ziemię. Po zimie zielony dywan na pewno będzie wymagał także wspomagania. Najprościej zaopatrzyć się w sklepie ogrodniczym w nawóz do trawników. Zawiera on odpowiednie ilości fosforu i potasu - najbardziej potrzebnych trawie o tej porze roku.

Trawokosy

Pierwsze koszenie można wykonać, kiedy trawa ma już około pięciu centymetrów. Każde koszenie ją wzmacnia (oczywiście jeśli nie skosimy jej zbyt krótko), a więc w tym pierwszym okresie ma to dla niej bardzo duże znaczenie.

Chory trawnik
W sklepach ogrodniczych jest obecnie dostępnych mnóstwo specyfików służących zwalczaniu trawnikowych dolegliwości. Znajdziemy tam więc środki do zwalczania mchu czy chwastów (chociaż najlepszą metodą walki z nimi jest ręczne usuwanie niechcianych roślin).
Ciekawostką są mieszanki wspomagające miejscowe ubytki (np. po wypalaniu czy usunięciu dużych roślin). Są to tzw. regeneratory trwanika - zawierają nasiona szybkorosnących traw, i skoncentrowaną mieszankę nawozów.

Ślady i ścieżki
Jeśli w trawniku chcesz mieć ślady lub ścieżki, należy wykonać je jeszcze przed wysiewem. Płytki czy bruk układamy przed ostatecznym przygotowaniem gleby do siewu. Ich powierzchnia powinna znajdować się na wysokości powierzchni gruntu. Dzięki temu nie będą nam potem przeszkadzać przy koszeniu, nie będą też zarastać trawą. Każdą płytkę podsypujemy warstwą piasku o grubości 2 cm.

Odpowiednia mieszanka
Wybierając trawnik, skupmy się nie tylko na jego zastosowaniu, ale przyjrzyjmy się także mieszankom traw.
Kupić można trawnik typu łąka, zawierający domieszkę kwiatów - warto posiać go tam, gdzie nie chcemy trawy kosić, a zamiast tego osiągnąć chcemy efekt naturalnego pola.

Istnieją mieszanki z koniczyną, która kwitnie dyskretnie niemal przez cały sezon oraz z nasionami małych stokrotek, które zamieniają trawnik w biały dywan. Kupując nasiona, sprawdzić trzeba także datę ważności nasion - to ważne, bo niektóre nasiona tracą siłę kiełkowania już w drugim roku od czasu zbioru.
Trawę siać najlepiej w bezwietrzne i bezdeszczowe dni. Jeśli chcemy mieć gęsty trawnik, na 1 m kw. ziemi powinniśmy wysiać około 30 g dobrze kiełkujących nasion. I pamiętajmy - ostateczny wygląd trawnika zależy w dużym stopniu od równomierności siewu. Siejąc, posuwajmy się więc wstecz, mając w polu widzenia obsianą powierzchnię.

Po siewie przypilnujmy, aby nasion nie wyjadły ptaki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto