Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piękna pogoda w Szczecinie a normy smogowe znacznie przekroczone!

Bogna Skarul
Po raz kolejny wystąpiło przekroczenie dopuszczalnych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) stężeń PM10. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie odnotował na stacji pomiaru przy ul. Piłsudskiego o godzinie 8 rano poziom PM10 w wysokości 113ug/m3.

W Finlandii wystarczy 50 pyłów zawieszonych w powietrzu aby władze informowały o tym obywateli.

Alarm smogowy we Francji wszczynany jest gdy w powietrzu znajduje się 80. W Polsce natomiast próg informacyjny to 200 a alarm smogowy rozpoczynamy dopiero od 300.

Dziś rano w Szczecinie po raz kolejny wystąpiło przekroczenie dopuszczalnych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) stężeń PM10. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie odnotował na stacji pomiaru przy ul. Piłsudskiego o godzinie 8 rano poziom PM10 w wysokości 113ug/m3.

Sypią się mandaty w Szczecinie w sprawie smogu za palenie w piecach "byle czym"

Co to jest PM10 i czy jest to groźne?

To mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nie większej niż 10. W skład mogą wchodzić takie substancje toksyczne jak np. benzopireny, dioksyny i furany. Występowanie pyłów PM10 związane jest m.in. z procesami spalania paliw stałych i ciekłych.

W przypadku Polski normy dla pyłów PM10 są określone w następujących sposób:
- poziom dopuszczalny: 50 (dobowy);
- poziom informowania: 200 (dobowy);
- poziom alarmowy: 300 (dobowy).

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie oszacował więc, że w Szczecinie jakość powietrza jest dostateczna.

A co to oznacza?

Zanieczyszczenie powietrza stanowi zagrożenie dla zdrowia (szczególnie dla osób chorych, starszych, kobiet w ciąży oraz małych dzieci) oraz może mieć negatywne skutki zdrowotne. Sam WIOŚ zaleca aby "rozważyć ograniczenie (skrócenie lub rozłożenie w czasie) aktywności na wolnym powietrzu, szczególnie jeśli ta aktywność wymaga długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego".

Jakie jest powietrze w Szczecinie? Czarny dym zgłoś straży miejskiej

Natomiast poziom stężenia pyłów PM2,5 dziś rano dla stacji przy ul. Andrzejewskiego wynosił 46ug/m3. WIOŚ twierdzi, że stan powietrza jest w normie dopuszczalnej.

A co to jest PM 2,5 i czy jest groźne dla zdrowia

?

PM2,5 to nic innego jak aerozole atmosferyczne (pył zawieszony) o średnicy nie większej niż 2,5 który zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych.
Jak wynika z raportów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), długotrwałe narażenie na działanie pyłu zawieszonego PM2,5 skutkuje skróceniem średniej długości życia, a krótkotrwała ekspozycja na wysokie stężenia pyłu PM2,5 powoduje wzrost liczby zgonów z powodu chorób układu oddechowego i krążenia oraz wzrost ryzyka nagłych przypadków wymagających hospitalizacji (nasilenie astmy, ostra reakcja układu oddechowego, osłabienie czynności płuc, itp.), gdyż tak drobny pył dostaje się bezpośrednio przez płuca do krwi.

Szacuje się, że życie przeciętnego mieszkańca Unii Europejskiej jest krótsze z tego powodu o ponad 8 miesięcy, a życie przeciętnego Polaka, w stosunku do mieszkańca UE, jest krótsze o kolejne 1-2 miesiące z uwagi na występujące w naszym kraju większe zanieczyszczenie pyłem aniżeli wynosi średnia dla krajów Unii.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ustaliła konkretne normy stężeń pyłu zawieszonego.

Są to:
- norma średniego dobowego stężenia pyłu PM10: 50
- norma średniego rocznego stężenia pyłu PM10: 20
- norma średniego dobowego stężenia pyłu PM2,5: 25
- norma średniego rocznego stężenia pyłu PM2,5: 10

Zgodnie z zaleceniem WHO normy średniego dobowego stężenia pyłu PM10 nie mogą być przekroczone więcej niż 35 razy w ciągu roku.

ZOBACZ TEŻ: Teraz smog nad Szczecinem będą wykrywały drony [ZDJĘCIA, WIDEO]

Teraz smog nad Szczecinem będą wykrywały drony [ZDJĘCIA, WIDEO]

Smog w Szczecinie. Na co uważać? Kiedyś iść do lekarza? Zoba...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto