Piekarze podnoszą ceny pieczywa i proszą ministerstwo o pomoc dla branży. Ile w Łodzi trzeba zapłacić za bochenek chleba?

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Piekarze apelują o pomoc do ministra rozwoju i technologii. W petycji podkreślają, że sytuacja branży jest tragiczna, a w kraju może niebawem zabraknąć chleba. Tymczasem pieczywo mocno drożeje.

Autorzy petycji podkreślają, że prowadzenie piekarni stało się nierentowne, wskazują też na przyczyny, w tym podwyżki cen gazu nawet o 400 proc. czy wyższe ceny prądu. Zaznaczają, ze negatywny wpływ mają rosnące ceny paliw, wyższa płaca minimalna, a także to, że nie mogą odliczać składki zdrowotnej od podatku.

Czytaj dalej
Piekarze apelują o pomoc do ministra rozwoju i technologii. W petycji podkreślają, że sytuacja branży jest tragiczna, a w kraju może niebawem zabraknąć chleba. Tymczasem pieczywo mocno drożeje. Autorzy petycji podkreślają, że prowadzenie piekarni stało się nierentowne, wskazują też na przyczyny, w tym podwyżki cen gazu nawet o 400 proc. czy wyższe ceny prądu. Zaznaczają, ze negatywny wpływ mają rosnące ceny paliw, wyższa płaca minimalna, a także to, że nie mogą odliczać składki zdrowotnej od podatku. Czytaj dalej Pixabay
Udostępnij:
Piekarze apelują o pomoc do ministra rozwoju i technologii. W petycji podkreślają, że sytuacja branży jest tragiczna, a w kraju może niebawem zabraknąć chleba. Tymczasem pieczywo mocno drożeje.

Autorzy petycji podkreślają, że prowadzenie piekarni stało się nierentowne, wskazują też na przyczyny, w tym podwyżki cen gazu nawet o 400 proc. czy wyższe ceny prądu. Zaznaczają, ze negatywny wpływ mają rosnące ceny paliw, wyższa płaca minimalna, a także to, że nie mogą odliczać składki zdrowotnej od podatku. Zwracają też uwagę na zaniżanie cen pieczywa przez sieci wielkopowierzchniowe, gdzie sprzedawane jest pieczywo mrożone.

- Utrzymanie obecnych cen chleba, pieczywa i innych wyrobów jest niemożliwe - podkreślają piekarze. - Średnia cena chleba musi wzrosnąć o kilkadziesiąt procent, aby firmy nie straciły rentowności. Tak znaczne podwyższenie cen wpłynie negatywnie na społeczeństwo, z uwagi na to, że chleb to podstawowy produkt spożywczy. W związku z powyższym oczekujemy zdecydowanej reakcji rządu – realnej pomocy dla branży. Liczymy, że zostaną wprowadzone dofinansowania dla branży oraz wsparcie
rzemiosła.

Ile w Łodzi kosztuje chleb?

Tymczasem ceny chleba już rosną, a na dodatek to nie koniec podwyżek.

- Bochenek chleba o wadze 600 gram kosztuje u mnie 4,5 zł - mówi Marcin Kaźmierczak, właściciel łódzkiej piekarni Jan. - W ubiegłym roku w wakacje kosztował 3,5 zł. W tym czasie jednak mąka zdrożała o 80 proc., do tego doszły wyższe ceny tłuszczów, a także wzrosły koszty paliwa czy chociażby ubezpieczenia samochodu. Od tego roku trzeba znacznie więcej płacić za gaz czy prąd, to też ma wpływ na rosnące ceny pieczywa.

Pan Marcin we wrześniu ubiegłego roku za kilogram mąki płacił 1,15 - 1,2 zł, obecnie musi wydać 2 zł. Nie jest jedynym, który decyduje się na podwyżki cen.

Gaz droższy o 500 proc.

W piekarni Mikołaj w Łodzi za półkilogramowy bochenek chleba trzeba zapłacić niemal 4 zł, w sumie o kilkadziesiąt groszy więcej niż przed podwyżką.

- Ceny gazu wzrosły nam o ok. 500 proc. - mówi pracownik piekarni. - Droższe są surowce, w tym mąka, olej i inne komponenty. Nie da się utrzymać cen na dotychczasowym poziomie.

Ceny jeszcze wzrosną

Marcin Kaźmierczak również przewiduje dalsze podwyżki cen pieczywa. Wydaje mu się jednak, że nie będą one tak wysokie, jak ostatnie.

- Mam nadzieję, że jeśli już do nich dojdzie, to będą to podwyżki rzędu 5-10 proc., a nie 30 proc. jak miało to miejsce niedawno - mówi piekarz.

Przedstawiciele branży zaznaczają, że wiele będzie zależało od tego, jakie ceny osiągną zarówno surowce, jak i prąd, gaz czy paliwo.

Branża czeka na odpowiedz resortu i propozycje pomocy. Na razie ministerstwo nie odniosło się do sprawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Podwyżki cen prądu są nieuniknione

Wideo

Materiał oryginalny: Piekarze podnoszą ceny pieczywa i proszą ministerstwo o pomoc dla branży. Ile w Łodzi trzeba zapłacić za bochenek chleba? - Dziennik Łódzki

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie