Piąte miejsce żużlowców Orła Łódź w Młodzieżowych Drużynowych MP [zdjęcia]

Żużlowcy Orła Łódź zajęli 5. miejsce w rozgrywanym na łódzkim torze Finale Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski. Wygrała Stal Gorzów.

Awans łódzkich żużlowców do finału Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski był sporą niespodzianką. Łodzianie byli jedyną ekipą z II ligi. Wczoraj (1 września) na własnym torze dzielnie walczyli też o medal, do którego zabrakło jednego punktu.

W 1. biegu doszło do niecodziennej sytuacji. Na pierwszym wirażu upadł Patryk Dudek, ale sędzia nie zatrzymał wyścigu od razu. Uczynił to dopiero, gdy z drugiej strony wypadek zaliczyli Damian Sperz i Łukasz Sówka. Nikomu na szczęście nic się nie stało, a w powtórzonym wyścigu wygrał Mateusz Lampkowski przed Sówką.

Dwie twarze żużlowców Orła Łódź

W następnym biegu rywalizację rozpoczęli młodzieżowcy Orła Łódź. Niestety, Mateusz Kowalczyk i Michał Łopaczewski nie sprostali parze z Gorzowa - Bartosz Zmarzlik i Łukasz Cyran, przegrywając 1:5. W kolejnych dwóch startach łódzcy żużlowcy zgromadzili ledwie 4 "oczka" i na półmetku rywalizacji byli na ostatniej pozycji. - Mieliśmy dzisiaj trochę pecha. Sprzęt nie funkcjonował tak jak zwykle - przyznał Łopaczewski.

Na tym etapie prowadzili gorzowianie (13 pkt.) przed Lotosem Wybrzeżem Gdańsk (11 pkt.). Warto też dodać, że najlepsze starty notowali żużlowcy, którzy ruszali z pierwszego toru. Nad stadionem cały czas przechodziły również ciemne chmury, ale nie padało. W oddali ukazała się za to tęcza. Jak się okazało, był to dobry znak dla łodzian.

Żużlowcy Orła w 13. biegu wygrali podwójnie z Unią Leszno, a cztery starty później w takim samym stosunku pokonali Unię Tarnów. W tych wyścigach dwukrotnie triumfował Emil Idziorek, a przed łodzianami pojawiła się szansa na brązowe medale.

W biegu 20. Kowalczyk z Łopaczewskim nie sprostali Kacprowi Gomólakowi i przed szansą na brąz stanęli zawodnicy z Leszna. W ostatnim, 21. wyścigu musieli zdobyć cztery punkty, ale wywalczyli "oczko" mniej i o brązowych medalach miał rozstrzygnąć dodatkowy bieg.

Żużlowcy Orła Łódź kończą na piątym miejscu

Do startu w nim stanęli Patryk Dudek (ZKŻ Zielona Góra), Sławomir Musielak (Unia Leszno) i Idziorek. Łódzki żużlowiec został z tyłu na starcie i później próbował gonić rywali. Pościg zakończył się na bandzie. - Postawiłem wszystko na jedną kartę, trochę za ostro zaatakowałem i zaliczyłem płot - wyjaśnił Idziorek.

W powtórzonym wyścigu Dudek poradził sobie z Musielakiem i brąz trafił do zielonogórzan. Srebrne medale zdobyli gdańszczanie, natomiast złoto pojechało do Gorzowa. To właśnie w barwach Stali startował też najlepszy, obok Musielaka, żużlowiec finału, Bartosz Zmarzlik.

15-latek wygrywał starty, ale potrafił też pokonać rywali na dystansie i otrzymał statuetkę dla najlepszego zawodnika finału. - Jechałem na tyle, co umiałem. Nie popełniałem błędów i dobrze wyszło - przyznał skromnie Zmarzlik.