Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Perseidy 2017. Noc spadających gwiazd w Łodzi - 12 sierpnia

Darek Matyjaszczyk
Perseidy 2017. Noc spadających gwiazd w Łodzi - 12 sierpnia
Perseidy 2017. Noc spadających gwiazd w Łodzi - 12 sierpnia
Perseidy 2017. Noc spadających gwiazd w Łodzi - 12 sierpnia - zaplanowana została w Parku Źródliska. Mieszkańcy Łodzi będą obserwować spadające gwiazdy wspólnie z astronomami Planetarium EC1.

Perseidy 2017 w Parku Źródliska. Impreza rozpocznie się o godzinie 19.30 na placu wokół Tubajki i altany.

O godz. 19.30 dla dzieci przygotowano liczne atrakcje i konkursy. O godz. 21 seans plenerowy „Muminki w pogoni za kometą”. Godzinę później rozpocznie się gra miejska „W pogoni za kometą!” oraz obserwacja nieba, w której pomogą pracownicy Planetarium, udzielając wskazówek i opowiadając o nocnym niebie.

Gdzie, jak i o której godzinie najlepiej obserwować Perseidy 2017?

Najlepiej wybrać się z dala od świateł miejskich, pod możliwie jak najciemniejsze niebo. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, najlepiej wybrać się w te rejony, gdzie zanieczyszczenie światłem w naszej okolicy jest najmniejsze. Trzeba zdać sobie sprawę, że niestety z miasta można dostrzec tylko najjaśniejsze meteory.

Najlepiej zaopatrzyć się w leżak, karimatę, ew. gruby koc i śpiwór, bowiem te obserwacje zdecydowanie najwygodniej prowadzi się w pozycji leżącej lub półleżącej. Warto też pamiętać o ciepłej odzieży. Po chwili nasze oczy przyzwyczają się do ciemności i zaczniemy dostrzegać coraz więcej gwiazd. Wtedy będziemy mogli odnaleźć radiant, czyli miejsce, z którego wydają się wylatywać meteory. W wypadku Perseidów znajdziemy go nad północno-wschodnim horyzontem, jak nazwa wskazuje - w gwiazdozbiorze Perseusza.

Najlepsze warunki do obserwacji Perseidów będą w drugiej połowie nocy, a więc już 13 sierpnia.

Na czym polega zjawisko meteorów?

Mniejsze skały i okruchy pyłu w Układzie Słonecznym nazywamy meteoroidami. Kiedy te wpadną do atmosfery ziemskiej - z prędkościami rzędu kilkudziesięciu kilometrów na sekundę – parują gwałtownie, kreśląc przy tym na niebie jasny ślad, czyli właśnie meteor. Żeby okruch zostawił po sobie widoczny ślad na niebie, wystarczy, że ma masę ok. 1 grama, ale z obserwacji radiowych wiemy, że w atmosferę naszej planety wpadają i mniejsze: szacuje się, że łącznie nawet do stu tysięcy kg na dobę. Z reguły można dostrzec kilka meteorów na godzinę, z wyjątkiem momentów aktywności poszczególnych rojów, takich jak Perseidy, kiedy zjawisko ma większe nasilenie.

Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów. Perseidy obserwowane są od około 2 tys. lat. Tzw. spadające gwiazdy związane są z kometą 109P/Swift-Tuttle. Maksimum roju obserwuje się pomiędzy 12 i 14 sierpnia, ale widoczny jest już od połowy lipca. Zwykle najwięcej Perseidów obserwuje się w drugiej połowie nocy i nad ranem.

Perseidy nazywane są również "łzami świętego Wawrzyńca", ponieważ 10 sierpnia jest dniem jego męczeńskiej śmierci.

Noc Spadających Gwiazd w Ogrodzie Botanicznym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto