Pełzająca katastrofa budowlana przy ul. Kilińskiego 49. Kamienica czeka na rozbiórkę. Winien Urząd Miasta Łodzi czy Urząd Wojewódzki?

Krzysztof Zając
Krzysztof Zając
Grzegorz Gałasiński
Kamienica przy ul. Kilińskiego 49 czeka na decyzje o rozbiórce. Przedstawiciele Urzędu Miasta Łodzi zarzucili władzom wojewódzkim opieszałość w podejmowaniu decyzji o jej dalszych losach. Urząd Wojewódzki jest oburzony takim stanowiskiem Urzędu Miasta Łodzi.

Kamienica przy ul. Kilińskiego 49 czeka na decyzje o rozbiórce. Wczoraj, przedstawiciele łódzkiego magistratu zarzucili władzom wojewódzkim opieszałość w podejmowaniu decyzji o jej dalszych losach. Pokazali dokument, z którego ma wynikać, że zabytkowego budynku nie da się uratować.

Robert Kolczyński, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju UMŁ przypomniał, że ulica już 3 miesiące jest zamknięta dla komunikacji tramwajowej, a budynek w każdej chwili może się zawalić. Winą za ten stan obarczył Urząd Wojewódzki i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

- Po uchyleniu 5 lipca decyzji Wojewódzkiego konserwatora zabytków nakazującego zachowanie i remont kamienicy, chociaż upłynęło już 6 tygodni, nie zapadła jeszcze żądna decyzja o tym co zrobić z kamienicą - powiedział.

Według ekspertów, jakich wynajął UMŁ, budynek jest w stanie 92,96 procent zużycia. Całkowicie zużyta jest więźba dachowa, pokrycie dachu i obróbki blacharskie. Stropy są zużyte w 95 procentach, fundamenty, ściany konstrukcyjne i kominy w 90 procentach.

Robert Wdowiak z Zarządu Dróg i Transportu dodał, że przewlekanie decyzji jest o tyle niebezpieczne, że za dwa tygodnie skończą się wakacje, zwiększy się ruch w mieście, a wraz z nim zagrożenie katastrofą budynku. Jednocześnie nasilą się trudności komunikacyjne, szczególnie że zamknięta (z powodu budowy tunelu) jest także ulica Zielona.

- Czekamy na decyzję wojewody, by jak najszybciej przywrócić ruch tramwajowy na ul. Kilińskiego - powiedział Robert Wdowiak.
Urząd Wojewódzki odrzuca zarzuty magistratu.

"Postępowanie w sprawie kamienicy przy ul. Kilińskiego 49 trwa, a przerzucanie odpowiedzialności za stan tego budynku i utrudnienia komunikacyjne w jego obrębie, spowodowane bezprawnym działaniem Miasta Łodzi, uważamy za skandaliczne.
To, że zabytkowe kamienice w centrum Łodzi ulegają powolnej destrukcji i zawalają się to niestety efekt złego zarządzania zabytkową tkanką miasta, a przerzucanie odpowiedzialności za ten stan na rząd, wojewódzkiego konserwatora zabytków czy wojewodę łódzkiego to próba odwrócenia uwagi od powstałych zaniedbań.
Przypomnijmy, że 5 lipca 2021 r. Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu uchylił decyzję ŁWKZ z dn. 21 maja 2021 r. nakazującą właścicielowi zabezpieczenie obiektu. Sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia przez Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, ale Miasto Łódź dostarczyło do ŁWKZ ekspertyzy dopiero w ubiegłym tygodniu.
Pragniemy podkreślić, że ze względu na szczególny charakter sprawy decyzja ta zostanie wydana niezwłocznie po przeanalizowaniu ww. ekspertyz i nie ma tutaj mowy o przewlekaniu wydania decyzji przez konserwatora.
Przypomnijmy, że przez dwa lata Miasto Łódź nie wykonało żadnych prac mających na celu zabezpieczenie budynku, który decyzją z 20.06.2013 r. jest wpisany do rejestru zabytków.
Budynek znajduje się na terenie układu urbanistycznego oraz krajobrazu kulturowego „ogrodów sukienniczych nowego miasta” powstałego w 1843 r., i objętego ochroną konserwatorską poprzez wpis do gminnej ewidencji zabytków miasta Łodzi. W związku z tym kamienicy przysługuje ochrona prawna na mocy obowiązującego w Polsce prawa."

Wysokie ceny gazu. Gazprom szantażuje Europę.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie