Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parki w Łodzi - Park Widzewski

Redakcja
Wiosenna pogoda, kwitnące kasztany i wszechobecna zieleń skłaniają do spędzania czasu poza domem. Aby jednak spędzić popołudnie na łonie natury, bynajmniej nie musimy wyjeżdżać z miasta.

Obecnie, w naszym mieście istnieją 34 parki publiczne, a 11 z nich uznano za zabytki kultury. Większość z zabytkowych zieleńców to dawne, prywatne parki fabrykanckie, oddane w większości, po II wojnie światowej na użytek publiczny. Najstarszym parkiem publicznym, stworzonym od początku dla łodzian, jest utworzony w 1840 r. Park Źródliska, wraz z Palmiarnią.

Parki największe powierzchniowo, czyli Park Piłsudskiego,Poniatowskiego, Źródliska i 3 Maja powstały na bazie znajdujących się niegdyś w naszym mieście lasów. Do dziś można odnaleźć w nich pomniki przyrody, znacznie przekraczające wiekiem czas powstania samych parków.

Według oficjalnych danych statystycznych, Łódź jest obecnie najbardziej "zielonym" z największych polskich miast. Ogólna powierzchnia parków w naszym mieście przekracza znacznie 300 ha. Dodatkowo, na terenie Łodzi znajdują sie lasy komunalne, które stanowią ewenement w skali europejskiej, tak jak np. Las Łagiewnicki, który jest drugim co do wielkości (po paryskim Lasku Bulońskim) tego typu zieleńcem w Europie.


Fot. Arkadiusz Fochtman

Park Widzewski, położony w kwartale ulic: Niciarnianej, Sobolowej, Rokicińskiej i al. Piłsudskiego, zajmuje powierzchnię ok. 7,8 ha.

Historia Parku:

Decyzja o stworzeniu parku, zapadła w roku 1951. Zrealizowany w ciągu niespełna dwóch lat projekt, stworzony przez K. Marcinkowskiego i H. Tomaszewskiego, w początkowym okresie swojego istnienia, a także niekiedy i dziś, porównywany był do Ogrodu Saskiego w Warszawie, z racji monumentalnej fontanny.

Na końcu głównej osi ogrodu, prostopadłej do Al. Piłsudskiego, został wybudowany basen pływacki, który stanowić miał integralną część założenia parkowego. Park położony jest w dolinie rzeki Jasień, która z uwagi na wysoki stopień zanieczyszczenia, biegnie krytym kanałem, zaś znajdujący się w zachodniej części parku, rozległy staw jest zasilany sztucznie.

W ostatnich latach zieleniec poddano licznym zabiegom kosmetycznym. Oczyszczono staw, pogłębiono studnię głębinową oraz zmodernizowano alejki. Budynek dawnej kawiarni, który jeszcze przed kilkoma laty, zamknięty, popadał w ruinę, obecnie został  ogrodzony i zaadaptowany na restaurację.


Fot. Arkadiusz Fochtman

Atrakcje:

W bezpośrednim sąsiedztwie parku znajduje się basen "Anilana", otwarty w sezonie letnim, w tygodniu od godz. 10 do 16, w weekend zaś, do 18. Bilety w cenie: 8 zł. (norm.) i 5 zł. (ulg.).

W samym centrum parku, położona jest restauracja z kawiarnią. W sezonie letnim otwierany jest dla gości taras, z którego rozciąga się widok na staw oraz parkową małą architekturę.

Przeczytaj także:
- Spacer po Łodzi - Park Reymonta
- Spacer ulicą Piotrkowską
- Spacer po Łodzi - Park im. Zaruskiego
- Spacer po Łodzi - Park przy Hipotecznej, Park im. A.Struga

- Osiedla Łodzi


MM Łódź patronuje:

MMŁódź poleca:
Zostań
dziennikarzem
obywatelskim

KonkursyZdrowie i uroda
Przewodnik
po lokalach

Sztuka w ŁodziTeatr w Łodzi
Kino w ŁodziPraca w Łodzi
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto