Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parki Łodzi - Park im. H. Sienkiewicza

Redakcja
Okres wakacyjny sprzyja wyjazdom. Ci jednak, którzy spędzają lato w Łodzi, powinni koniecznie odwiedzić jeden z najstarszych parków naszego miasta - Park im. Henryka Sienkiewicza.

Zieleniec, o pow. 5,2 ha., wpisany do rejestru zabytków, znajduje się w kwartale ulic: Sienkiewicza, Nawrot, Tuwima i Kilińskiego, stanowiąc, obok Parku Źródliska, Staszica i Moniuszki (dawniej Kolejowego), jeden z czterech, typowo śródmiejskich ogrodów Łodzi.

Od strony ul. Sienkiewicza, zieleniec ma charakter parku francuskiego z symetrycznymi klombami kwiatowymi, układem ławek oraz alejek. Od strony ul. Kilińskiego zaś ma charakter typowo pejzażowy, z szerokimi alejkami, wyznaczonymi linią kaligraficzną i obważankową.

Park rozciąga się na niewielkim podwyższeniu terenu, położonym w silnie zabudowanej części centrum naszego miasta. Wysokie i wielkomiejskie kamienice, ciekawie kontrastują z intensywną zielenią, sprawiając, iż okolica nabiera prawdziwie europejskiego charakteru.

Fot. Arkadiusz Fochtman

Historia Parku:

Park powstał jako trzeci park publiczny w Łodzi. W naszym mieście istniały wówczas parki przypałacowe i inne parki prywatne, niedostępne dla szerszego grona mieszkańców. W roku 1894 roku łódzki Magistrat przyjął pomysł utworzenia parku w centrum miasta, na terenie na którym wcześniej odbywał się zorganizowany handel.

Prace związane z aranżacją terenów zielonych rozpoczęto oficjalnie, w 1896 roku według projektu Teodora Chrząńskiego, przygotowanego we współpracy z Piotrem Hoserem. Wówczas właśnie, wyznaczono pierwsze alejki, obsadzono teren przyszłego parku tysiącem drzew i ponad pięcioma tysiącami krzewów ozdobnych.

Ogrodzony żelaznym, zdobnym parkanem ogród, został oficjalnie otwarty dla Łodzian w 1899 roku. Bramy i parkan niestety nie przetrwały w oryginalnej formie i odtworzone zostały na podstawie archiwalnych projektów i zdjęć dopiero w roku 2008.

Park pierwotnie nosił nazwę "Mikołajewskiego Ogrodu Miejskiego", jednak przez Łodzian najczęściej nazywany był Parkiem Świętokrzyskim, gdyż znajdował się w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła pod wezwaniem Podwyższenia Świętego Krzyża. W roku 1916 nadano mu obecną nazwę im. Henryka Sienkiewicza.


Fot. Arkadiusz Fochtman

Część ogrodu, w początkowym okresie , stanowiły ośrodku ogrodnicze, szklarnie, pracownie, w których znajdowały się plantacje roślin egzotycznych, w okresie letnim wystawianych wokół skwerów i fontann. W okolicach dawnej cukierni (obecnie budynek Muzeum Przyrodniczego) odbywały sie charytatywne i typowo rozrywkowe koncerty, organizowane do wczesnych lat powojennych.

Na początku wieku, parkowe trawniki zdobyły (nieistniejące dziś) terakotowe figurki zwierząt, a na najciekawszych egzemplarzach drzewostanu umieszczono porcelanowe tabliczki informujące o gatunkowych nazwach poszczególnych okazów. W 1922 roku w parku pojawiła się fontanna w kształcie łabędzia, otoczona rzeźbami amorków.

Po wojnie park powiększył się o działkę łącząca park z ul. Tuwima, pomniejszony jednak w późniejszym okresie od strony południowej, którą zajęła Szkoła Podstawowa oraz towarzyszące jej obiekty sportowe. Obecny kształt ogrodu to wynik, przeprowadzanej na przestrzeni ostatnich lat systematycznej rewaloryzacji.


Fot. Arkadiusz Fochtman

Atrakcje:

Na terenie Parku znajduje się kilka, wyremontowanych na przestrzeni ostatnich lat, placów zabaw dla najmłodszych. Wszystkie są ogrodzone i wyposażone w duża ilość ławek.

W przypadku nagłego deszczu, można połączyć przyjemne z pożytecznym i schronić się w jednym z ośrodków edukacyjnych, położonych na terenie zieleńca. Niewątpliwą atrakcją dla dzieci jest Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Łódzkiego, w którego zbiorach podziwiać można ciekawe zbiory geologiczne i zoologiczne, w tym wystawę stałą: "Sieć życia – zróżnicowanie form w królestwie zwierząt". Dawniej w budynku zajmowanym przez muzeum, znajdowała się cukiernia dla spacerowiczów, a charakterystyczna, narożna wieżyczka, była stanowiskiem dla orkiestry.

Nieco starsi goście Parku, mogą spędzić czas na podziwianiu twórczości łódzkich artystów, odwiedzając Ośrodek Propagandy Sztuki. Elegancki pawilon dawnej cukierni i pijalni wód, został w latach międzywojennych przekształcony na obiekt wystawienniczy. Ośrodek jest miejscem wystaw sztuki najnowszej i najbardziej aktualnej.

Niezależnie już od wieku, każdy z gości może udać się na pływalnię, znajdującą się tuż przy budynku Szkoły Podstawowej nr 173. Wejście na basen znajduje się tuż przy głównej alei. Z pływalni skorzystać można zarówno w tygodniu, jak i w weekendy w wyznaczonych godzinach:

poniedziałek-piątek: 06:00-22:00
sobota: 06:00-18:00
niedziela: 08:00-12:00

Od czerwca br. na terenie parku wyznaczono specjalne miejsce, które na wzór londyńskiego Speakers' Corner w Hyde Parku ma stać się punktem wolności słowa, w którym każdy możne otwarcie głosić swoje poglądy.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto