Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Ocalałych - [7 cudów Łodzi] - nominacja

Redakcja
Niewątpliwym cudem Łodzi jest to, co powstało zamiast nieużytków, zarośniętych krzewami połaci terenu i ogólnego bałaganu – Park Ocalałych.

Park, w którym dziś spokojnie spacerują matki z dziećmi i zakochani. Park, przez który naprawdę miło wracać, skracając sobie drogę do domu. Park, który z roku na rok staje się piękniejszy, gdy rośnie na naszych oczach.

Park Ocalałych jest najmłodszym parkiem w Łodzi. Jego oficjalne otrawcie nastąpiło podczas Obchodów 60. Rocznicy Likwidacji Łódzkiego Getta. Przyznam, że wówczas nie wzbudził we mnie wyjątkowo estetycznych skojarzeń, lecz można było zauważyć jego potencjał. Dziś, pięć lat po otwarciu, miasto nadal dba o to miejsce. Codziennie jest ono strzeżone przez funkcjonariuszy miejskich, a także doglądane przez ogrodników.

Położenie: Park usytuowany jest pomiędzy ul. Wojska Polskiego a ogródkami działkowymi przy ul. Źródłowej w dolinie rzeki Łódki.

Projekt: Grażyna Ojrzyńska.

Teren i zieleń: Park rozciągający się na powierzchni 8,5 ha posiada główną oś kompozycyjną wschód-zachód, jest nią aleja im. Arnolda Mostowicza łącząca Pomnik z Kopcem Pamięci, wzgórzem o wysokości ośmiu metrów. 418 osób ocalałych z holokaustu, które zdołały dotrzeć do Łodzi, zasadziło tam swoje drzewko: dęby, klony, lipy, brzozy, graby, buki, sosny, świerki i modrzewie. Drzewka zostały ponumerowane i wpisane do rejestru, a ocaleni otrzymali certyfikaty. Wzdłuż alei Arnolda Mostowicza położone są tabliczki z nazwiskami i numerem drzewka każdego ocalałego. Pomysłodawczynią tej idei była jedna z ocalonych - pani Halina Elczewska. Powstały również alejki i place o nawierzchni żwirowo-glinkowej i z kostki granitowej.

Pomniki:

• Pomnik - Głaz (znaleziony na terenie parku) upamiętniający tragiczne wydarzenia lat 1940-1944. Umieszczono na nim napisy w czterech językach: polskim, angielskim, hebrajskim i jidysz.

• Pomnik Polaków Ratujących Żydów, którego autorem jest Czesław Bielecki. W projekcie zawarte zostały symbole narodu żydowskiego, gwiazda Dawida oraz polskiego - orzeł wznoszący się do lotu. Pomnik odbija się w lustrze zbiornika wodnego. 27 sierpnia 2009 nastąpiło odsłonięcie Pomnika, na którego ścianach zawisły tablice z nazwiskami Polaków, upamiętnionych medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

• Ławka Jana Karskiego – mieszcząca 8 osób konstrukcja zaprojektowana przez Karola Badyna służy osobom zmęczonym wchodzeniem na kopiec. Wywodzący się z Łodzi Jan Karski przekazywał na Zachód dowody eksterminacji Żydów w Polsce. Dziewięć lat temu został honorowym obywatelem Łodzi. Pomnik słynnego kuriera nawiązuje do podobnych, stojących już w Waszyngtonie, Kielcach i Nowym Jorku.

• Pomnik „Żegoty” – pierwszy w Polsce obelisk jedynej organizacji zrzeszającej Polaków chętnych do pomocy Żydom w czasie II Wojny Światowej.

Od 2009 roku realizowany jest drugi etap tworzenia Parku. Na położonym centralnie terenie powstaje Centrum Dialogu, w którym odbywać się będą konferencje, zajęcia warsztatowe i seminaria. Realizowane też będą zajęcia w ramach programu edukacyjnego Dialog, stanowiącego pomost łączący przeszłość z przyszłością. Po zakończeniu budowy Park Ocalałych i Centrum Dialogu będą pełniły wielofunkcyjną rolę w życiu miasta.

źródła: własne + www.wikipedia.pl i www.ghetto.lodz.pl

Złośliwi mogą powiedzieć „To dla Żydów…”, że „kosztował fortunę”, ale ja cieszę się, że powstał. To nowe, szczególne i urocze miejsce na mapie turystycznej i sentymentalnej Łodzi. Mnie kojarzy się z ciszą, spokojem, i wiatrem we włosach. - Rojza
Dodaj swoją nominację
Park Ocalałych jest jednym z obiektów nominowanych w plebiscycie "7 cudów Łodzi". Weź udział w naszej zabawie, zgłoś swoje miejskie cuda! Zobacz listę wszystkich nominacji
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto