Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park na Zdrowiu, Śledzia, Poniatowskiego - Łódź to naprawdę zielone miasto

Joanna Barczykowska
W Parku Poniatowskiego czuć klimat angielskich ogrodów
W Parku Poniatowskiego czuć klimat angielskich ogrodów Krzysztof Szymczak
Wbrew powszechnej opinii, Łódź jest jednym z nielicznym miast w Europie, o tak dużej ilości zieleni. Żeby udać się na spacer, nie trzeba jechać aż do Łagiewnik. W mieście z łatwością można natrafić na ciekawe tereny zielone.

Wśród nich największy jest Park na Zdrowiu, który dawniej zwany był Parkiem Ludowym. Rozciąga się w rejonie al. Unii i ulic Srebrzyńskiej, Krakowskiej, Krzemienieckiej i Konstatynowskiej. Całkowita powierzchnia parku to, bagatela, 172 ha. Jego rozmiar doceniają amatorzy joggingu i jazdy na rowerze, a także modnego ostatnio nordic walking.

Park na Zdrowiu powstał na terenach należących niegdyś do lasów miejskich. Po I wojnie światowej jego powierzchnię zredukowano z 400 do 115 ha. Na pomysł stworzenia tu parku miejskiego wpadł w 1904 roku Teodor Chrząński, twórca parku Poniatowskiego i Sienkiewicza. Ogród zorganizowano jednak według koncepcji późniejszych projektantów - Edwarda Ciszkiewicza, braci Zajkowskich i Stefana Rogowicza. Dzięki tym koncepcjom w parku zachowano resztki pozostałego lasu, dlatego miejsce idealnie nadaje się do uprawiania wielu sportów. Do 1928 roku w Parku na Zdrowiu dosadzono 300 tys. drzew, wykopano stawy, a w latach 30. urządzono tu ogród zoologiczny. W tym czasie założono też pierwszy w Łodzi ogród działkowy, ciągnący się wzdłuż wschodniej granicy parku. Ogród zaprojektowano w kształcie półkola. Przechadzając się po parku warto zwrócić uwagę na rzędy lip krymskich i alejki obsadzone jesionem pensylwańskim. Na terenie parku znajduje się też Pomnik Czynu Rewolucyjnego.

Nieco bliżej centrum miasta rozciąga się Park im. księcia Józefa Poniatowskiego, założony w 1910 roku. To jeden z największych, ale przede wszystkim najpiękniejszych parków w Łodzi. Jego dawna nazwa brzmiała "Ogród przy ulicy Pańskiej". Park łączy w sobie elementy naturalnego ogrodu angielskiego i kształtowanego ręką ogrodnika parku francuskiego. Jest symetryczny, regularny z alejkami, zakątkami, trawnikami. W północnej części parku znajduje się tor rowerowy, przeznaczony dla miłośników BMX.

Kolejnym ogrodem miejskim, który zasługuje na uwagę, jest Park 3 Maja. Założony w 1915 roku, podobnie jak inne, jest pozostałością po lesie miejskim. Ale las zajmował teren trzykrotnie większy. Podczas I wojny światowej większość drzew ulokowanych na południe od linii kolejowej padła ofiarą mieszkańców, szukających drewna na opał. Po zakończeniu wojny las przekształcono na park miejski. Wschodnią część ogrodu wzbogacono o liczne obiekty sportowe, tj. korty tenisowe i boiska piłkarskie. Wybudowano także staw, a kilka lat temu stanęła tu wielka hala sportowa.

Ostatni, choć nieduży, daje mieszkańcom szansę na odpoczynek między zakupami i sprawami zawodowymi w centrum miasta. Park Staromiejski, pieszczotliwie nazywany Parkiem Śledzia, powstał w latach 50. XX w. W środku znajduje się piękny staw na rzece Łódce.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto