Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PANS Głogów podpisała umowę z firmą ENGIE. Nowe możliwości dla studentów

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Podpisanie porozumienia między PANS Głogów i ENGIE
Podpisanie porozumienia między PANS Głogów i ENGIE Kacper Chudzik
Staże, wspólna działalność naukowa czy w przyszłości może nawet dedykowany kierunek. Państwowa Akademia Nauk Stosowanych rozpoczęła współpracę z inwestującą w Głogowie firmą ENGIE.

W środę, 20 marca, w Sali Senackiej Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Głogowie zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy uczelnią a firmą ENGIE, która w najbliższych latach ma wybudować w głogowskiej strefie przemysłowej nowoczesną biometanownię.

– W porozumieniu zawarto zapisy przede wszystkim skierowane pod potrzeby naszych studentów. Są to: organizacja praktyk staży, ale również wspólna działalność naukowa, konferencje, prace studyjne. A ja mam ogromną nadzieję, że ta współpraca rozwinie się jeszcze dalej, chociażby w zakresie studiów podyplomowych, specjalności w zakresie szeroko rozumianych odnawialnych źródeł energii. A myślę, że może w dłuższej perspektywie nawet odrębnego kierunku, który wydaje mi się, że jest dobrą drogą w dobie szerokich dyskusji na temat zielonej energii i tego, że musimy w perspektywie do kilkudziesięciu lat odejść od paliw kopalnych – mówi dr Katarzyna Rusak, rektor PANS w Głogowie.

Jeszcze tego samego dnia w PANS podjęto się organizacji spotkania ekspertów ENGIE ze studentami PANS. W jego trakcie przewidziano panele, podczas których dotyczące takich tematów jak efektywność energetyczna, Smart City czy biometan.

W imieniu ENGIE porozumienie podpisał Przemysław Chryc, dyrektor ds. rozwoju biznesu i strategii ENGIE.

– Działamy w obszarach odnawialnej energii, produkcji ciepła czy zarządzania systemami wentylacyjnymi budynków. W Polsce ENGIE to obecnie ponad 1000 osób, a na całym świecie to około 97 tysięcy pracowników. I jak najbardziej jesteśmy zainteresowani aby dzielić się wiedzą z uczelniami. I to chcemy robić też tutaj lokalnie w Głogowie – mówił Przemysław Chryc.

Zobacz też

Nowoczesna inwestycja w Głogowie

W podpisaniu porozumienia oprócz władz PANS oraz firmy ENGIE brali też udział przedstawiciele Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz prezydent Głogowa. Dla samego miasta inwestycja ENGIE w Głogowie to duża szansa na rozwój. Instalacja ma przetwarzać w szczelnych warunkach odpady rolno-spożywcze, które następnie przekształcone zostaną w biogaz. W kolejnym etapie ma on być oczyszczony tak, aby jego parametry spełniały standardy gazu wysokometanowego.

W zależności od warunków ten ma być z kolei wtłaczany do sieci gazowej, lub skraplany i dostarczany do sektora transportowego. Instalacja produkować będzie około 1500 m³/h biometanu. To jednak nie wszystko, bo produktem uboczny procesu ma być także wieloskładnikowy nawóz, który jest łatwo przyswajalny przez rośliny.

Oddanie inwestycji do użytku planowane jest na drugą połowę 2026 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto