Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Panorama Łodzi udostępniona po pracach konserwatorskich [ZDJĘCIA]

ask
Grzegorz Gałasiński
Panorama Łodzi powstała na początku XX w. na zamówienie fabrykanta łódzkiego Juliusza Heinzla. W listopadzie 2016 r. rozpoczęły się prace konserwatorskich dzieła. Łódzka akwarela odzyskała wreszcie dawny blask!

Panorama Łodzi z niezwykłą precyzją przedstawia architekturę miasta z początku XX wieku, widzianego z lotu ptaka. Jednym z budynków widocznych na ponad stuletniej akwareli jest pałac Juliusza Heinzla przy ul. Piotrkowskiej 104, który jest aktualnie siedzibą łódzkiego magistratu. Na panoramie zobaczymy także budynki Zakładów Towarzystwa Akcyjnego Heinzla, nieistniejącą już farbiarnię i apreturę przy Piotrkowskiej 226 oraz famuły przy Tuwima. "Przywracamy Łodzi i łodzianom kawałek naszej historii, naszego dziedzictwa - mówiła Hanna Zdanowska na konferencji poprzedzającej planowaną konserwację dzieła."

Prace konserwatorskie Panoramy Łodzi prowadzono po raz pierwszy już w 1964 r., po jej zakupie. Zadania podjęło się Muzeum Narodowe w Warszawie, konserwacja jednak nie dała trwałego efektu i obraz przez wiele lat ulegał procesom niszczenia.

Zobacz też: Remont kaplicy Heinzlów na Starym Cmentarzu w Łodzi dobiega końca

Ze względu na dużą powierzchnię akwareli, znaczne uszkodzenia i samą technikę wykonania, konserwacja dzieła przeciągnąła się do sześciu tygodni i przebiegała w kilku etapach. Przed przystąpieniem do prac konserwatorskich panoramę poddano analizie mikrobiologicznej, oczyszczono ją także na sucho sproszkowaną gumą. Następnie konserwator dzieła - Kamil Króliwkowski - zdjął akwarelę ze zdeformowanego krosna i przy użyciu skalpeli rozdublował – czyli oddzielił od płótna, na którym była umieszczona. Panoramę Łodzi czekały statyczne kąpiele wodne, usuwanie plam i zacieków oraz regenerację wyblakłych pigmentów. Zanim została przeniesiona na nowe płótno i krosno, konserwator musiał jeszcze uzupełnić ubytki papieru i skleić przedarcia. Na koniec dzieło zostało odpowiednio zabezpieczone, oprawione w ramę i umieszczone za szybą. Koszt konserwacji to 32000 zł.

Od środy, 4 stycznia, będzie można oglądać odnowioną panoramę Łodzi w Centralnym Muzeum Włókiennictwa.

Reprodukcja panoramy Łodzi w formacie 60 x 100 cm, z własnoręcznym podpisem Hanny Zdanowskiej, trafi na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Cena wywoławcza panoramy to 500 zł.

Zobacz też: 25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Stuletnia Panorama Łodzi odzyskała swój dawny blask

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto