Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarcie Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi 7 stycznia 2018 roku [PROGRAM]

dem
Otwarcie Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi
Otwarcie Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi Krzysztof Szymczak
Otwarcie Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi zaplanowano na 7 stycznia 2018 roku. Sprawdź program i atrakcje przygotowane na niedzielę. Centrum Nauki i Techniki w Łodzi rozpoczynające swoją działalność kosztowało 45.5 mln złotych.

Otwarcie Centrum Nauki i Techniki EC1

7 stycznia 2018 r. Centrum Nauki i Techniki EC1 zostanie otarte o godz. 10. Nowa placówka w zrewitalizowanej elektrowni przy Targowej zabierze odwiedzających w niezwykłą podróż odsłaniając niezwykły mikro i makro świat.

Program otwarcia Centrum Nauki i Techniki EC1
10 - otwarcie placówki dla gości i zwiedzających
10:15 – symboliczne uruchomienie elektrowni (Pani Prezydent Hanna Zdanowska, Błażej Moder – dyrektor EC1, Paweł Żuromski – kierownik CNiT EC1) – pokaz wideo mappingu na turbozespole w Maszynowni EC1
10:25 kapsuła czasu – Pani Prezydent Hanna Zdanowska, Dyrektor EC1 pan Błażej Moder i ostatni dyrektor elektrociepłowni EC-1 pan Andrzej Boroń złożą w szatni historycznej eksponaty, które opisują miasto i EC1 w dniu 7. stycznia 2017 roku.

O godzinie 11 rozpoczną się wydarzenia edukacyjne, wszystkie zajęcia będą się odbywały co godzinę:
1. Prawie wszystkie sposoby produkcji prądu – czyli jakie zjawiska fizyczne i procesy chemiczne są wykorzystywane do produkcji prądu? W trakcie tego warsztatu dowiesz się jak można wytworzyć prąd chodząc, jak różnica temperatur może wygenerować prąd oraz ile prądu czai się w owocach i warzywach. – rozbudowa, przy wyjściu z chłodni, koło doświadczeń z elektromagnetyzmem, długość ok 15 minut, o pełnych godzinach
2. Mikroskop stereoskopowy – korzystając z niego będziemy oglądali różne struktury naturalne, niewidoczne gołym okiem, korzystając z możliwości powiększenia obrazu 4-80 razy. Będzie okazja zobaczyć z bliska kryształy, piasek, a nawet owady! Zapraszamy do przyniesienia swoich próbek! – III p, strefa nano – długość 20-30 minut, o pełnych godzinach
3. Chemiczne ogrody i kryształy – jak stworzyć kryształy lub chemiczne struktury w butelce? Na własne oczy zobaczysz jak z małych kryształków soli wyrastają zachwycające różnokolorowe "roślinki". Chemiczne mchy, glony czy porosty? Sprawdź sam i powiedz nam co dostrzegasz Ty! Pokażemy też jak wytworzyć różnorodne kryształy ze związków chemicznych wykorzystywanych w życiu codziennym. Eksperymentuj i stwórz swoją własną kolekcję!– IV p. kotłownia – długość około 10-15 minut, 30 minut po pełnej godzinie
4. Temperatura gwiazd – jak obserwując kolor obiektu możemy oszacować jego temperaturę? W trakcie tego warsztatu dowiesz się również jak wygląda świat w podczerwieni, czym jest ciało doskonale czarne oraz jak hutnicy oceniają temperaturę stali. – V p, strefa głębokiego kosmosu– długość około 10-15 minut, 30 minut po pełnej godzinie
Dodatkowo: Zgadnij, ile tu kulek? Po naszej ekspozycji porusza się słój z kolorowymi kulkami. Kto z największa precyzją odgadnie, ile kulek jest w słoju, otrzyma drobne gadżety Centrum Nauki i Techniki EC1. Dodatkowo, zjawisko „mądrości tłumu” pozwoli na bardzo precyzyjne ustalenie ilości kulek na podstawie średniej wartości wskazywanej przez biorących udział. Zabawa trwa od godziny 11:00 do 14:00.
Twoje życzenia dla Centrum Nauki i Techniki EC1 – kibicujesz naszej placówce? Trzymasz kciuki za jej powodzenie? Wspierasz swoje miasto i cieszą Cię kolejne powstające atrakcje? Złóż życzenia jednej z najnowszych i najciekawszych i przekaż je animatorom podczas swojej wizyty! Zróbmy wspólnie pozytywny kolaż i pokażmy go światu!

Centrum Nauki i Techniki EC1: wystawy stałe, atrakcje

Do największych atrakcji Centrum Nauki i Techniki EC1 należą bez wątpienia historyczne elementy ścieżki zwiedzania Przetwarzanie energii. Od hałdy węgla do zarządzania dostawami energii - oto podróż, którą odbywa gość unikatowej części wystawy w Centrum Nauki i Techniki EC1. Ekspozycja opisuje krok po kroku fazy działania elektrowni konwencjonalnej. Zaczyna się na placu węglowym, gdzie przechowywano miesięczną rezerwę głównego źródła energii, skąd konwojerem transportujemy czarne złoto do kotłów. Jako odwiedzający poznajemy obieg technologiczny pary wodnej i przetwarzanie jej w prąd. Następnie w Rozdzielni zarządzamy jego dystrybucją podczas wyjątkowej gry kooperacyjnej.

Planetarium EC1 uzupełnia w Centrum Nauki i Techniki EC1 strefa Głębokiego Kosmosu należąca do kolejnej ścieżki edukacyjnej o nazwie Mikroświat – Makroświat. W tej strefie znajdują się eksponaty opowiadające o najdalszych zakątkach Wszechświata oraz o tym, jak możemy je badać. Korzystając z ogromnego ekranu o ponad czterometrowej przekątnej zanurzamy się w głębinach kosmosu i z bliska oglądamy galaktyki znajdujące się nawet miliony lat świetlnych od nas. Możemy wcielić się w rolę prawdziwych astronomów i na dwa sposoby – metodą paralaksy i metodą świecy standardowej, zbadać odległość dzielącą nas od odległych gwiazd.

Dzięki ulokowanej w historycznej Chłodni Kominowej kosmicznej ekspozycji polecimy wspólnie na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W wyjątkowej przestrzeni dawnej Elektrowni Łódzkiej można doświadczyć lotu w kosmos w symulatorze opartym na technologii rzeczywistości wirtualnej (VR), zobaczyć jak wyglądają poszczególne moduły ISS (International Space Station), zapoznać się z eksperymentami wykonywanymi na orbicie, czy doświadczyć na własnej skórze jak działają niektóre komponenty Stacji.

Łodzianie pokochali swoje Planetarium. I na pewno równie ciepło przyjmą Kino 3D, które mieści się w srebrzystej kuli w miejscu, w którym historycznie zainstalowany był drugi turbogenerator stuletniej Elektrowni Łódzkiej.

Kula mieści dziesięciometrowy ekran sferyczny, który ma rozdzielczość 4K. Kino 3D jest integralną częścią jednej ze ścieżek edukacyjnych Centrum Nauki i Techniki, Mikroświat — Makroświat. Jest to odzwierciedlone w jego repertuarze: projekcje mają uzupełnić i poszerzyć wiedzę gości Centrum Nauki i Techniki EC1, umożliwiając pełniejszy odbiór interaktywnych elementów wystawy; jednocześnie są krótsze od tych w Planetarium. Oglądać je można z 45 miejsc znajdujących się na czterech kanapach.

Ostatnie bilety czekają na chętnych (dla dorosłych - 34 zł, ulgowe - 24 zł, a najtańsze bilety grupowe kosztują 12 zł).

Bilety: bilety.ec1lodz.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto