Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Osiedle "Berlinek"

Redakcja
"Berlinek" podobnie jak zapomniane dolnośląskie miasteczka, czy położone na uboczu turystycznych szlaków wioski Mazur, zachował atmosferę niemieckiego "ordnungu" połączonego z pieczołowitą dbałością o szczegóły, tworzonego w "ludzkiej" skali krajobrazu.

Warto zatem znaleźć wolne popołudnie, wyruszyć na spacer do miejsca, w którym czas się zatrzymał i... może uda nam się usłyszeć dobiegający jeszcze zza ażurowych okiennic śpiew Lili Marlene...

"Wer dich erst kennt, Berlin.. der sagt dir nie adieu..."*

Historia:

Osiedle powstało w okresie okupacji na dawnych terenach podmiejskich włączonych w obszar Łodzi. Pod nazwą "Am Wiesenhang" funkcjonowało do roku 1945, kiedy to osadnicy niemieccy sprowadzani przez cały okres II Wojny Światowej z państw nadbałtyckich i terenów Wołynia, opuścili zajmowane dotąd mieszkania. Mimo, iż opustoszałe osiedle natychmiast zajęli Polacy, do dziś jeszcze kojarzone jest głównie z niemieckim okresem swojej ponad 60-letniej historii.

Wśród okolicznych mieszkańców przez długie lata funkcjonowało, a i dziś jeszcze funkcjonuje przekonanie, iż osiedle zbudowano na planie swastyki. Mapy oraz obecnie powszechnie dostępne zdjęcia satelitarne nie potwierdzają oczywiście takiej hipotezy, acz zapewne osiedle wzięło swoją zwyczajową nazwę własnie od tej "miejskiej legendy".

Prócz poszerzenia osiedla w kierunku ul. Kniaziewicza i dobudowania w latach 70. kilku czteropiętrowych punktowców, ogólny charakter założenia pozostał niemal niezmieniony.

Czynsze:

Zależnie od metrażu (śr. 45 - 85 m2) w przedziale 120 - 250 zł + fundusz remontowy, opłaty licznikowe i ewentualne opłaty nałożone przez daną wspólnotę mieszkaniową, bądź spółdzielnię.

Metraż:

Mieszkania o powierzchni od ok. 45 do ok. 85 m2, odpowiednio dwu- i trzypokojowe, o wysokości ok. 2,7 m. Większość mieszkań z powodu małej rotacji na tutejszym rynku nieruchomości pozostała w stanie oryginalnym.

Podobnie, jak na innych osiedlach poniemieckich z okresu okupacji, mieszkania o określonym standardzie - zazwyczaj rozkładowe z centralnym hallem. Łazienki połączone z toaletą posiadają dodatkowe doświetlenie w postaci małego okna. Często spotkać można sąsiadujące z kuchnią spiżarnie oraz drewniane podłogi będące pierwotnie standardem. Mieszkania nie posiadają balkonów. Lokale położone na skraju budynków mają dostęp do charakterystycznych "ganków", które w wielu przypadkach stanowią główne wejście do mieszkań ulokowanych na parterze.

W podwórzach pomiędzy kolejnymi kwartałami zabudowy znajdują się charakterystyczne dla niemieckiego budownictwa mieszkaniowego lat 30. i 40. rozparcelowane pomiędzy mieszkańców ogródki, w których rosną z reguły drzewa oraz krzewy owocowe.

Ceny mieszkań:

Od ok. 4600 do ok. 5400 zł za m2. Mała rozbieżność w cenach spowodowana brakiem zdecydowanych różnic w stanie technicznym budynków, jak również dobrą dostępnością usług z każdego punktu osiedla. Brak większych arterii komunikacyjnych, stąd cisza i słaby ruch samochodowy w całym kwartale ulic: Pojezierskiej, Kalinowej, św. Teresy i Morwowej.

Szkolnictwo i opieka zdrowotna:

W promieniu 500m od centrum osiedla znajdują się:

- Niepubliczne Przedszkole Integracyjne dla Dzieci z Wadami Słuchu im. Helen Keller, ul.Osinowa 24.
- Przedszkole Miejskie Nr 143, ul. Jana 18.
- Szkoła Podstawowa Nr 65 im. Juliusza Słowackiego, ul. Pojezierska 10.
- Szkoła Podstawowa Nr 55 w Łodzi im. Eugeniusza Lokajskiego, ul. Mackiewicza 9.
- XLI Liceum Ogólnokształcące im. gen. Wł. Sikorskiego, ul. Pojezierska 45/51.

Przy ul. Mackiewicza 35 - Rejonowa Biblioteka Publiczna nr 17 (pon. - pt.: 12:00-19:00)

W bezpośrednim sąsiedztwie:

- > Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. dr Wł. Biegańskiego (dawniej Kondstadtów) w Łodzi , ul. Kniaziewicza 1/5
(Zakład diagnostyczny, Apteka, Przychodnia specjalistyczna).

- > Prywatny gabinet okulistyczny, ul.Kniaziewicza 16A.

Sklepy i urzędy:

W obrębie osiedla kiosk i dwa sklepy spożywcze o dość ograniczonym asortymencie prowadzone przez prywatnych właścicieli. Jednak, w odległości 200m, przy skrzyżowaniu ul. Kalinowej z Pojezierską pawilon handlowy oferujący szeroką gamę produktów i usług m.in.: jubiler, zegarmistrz, księgarnia, salon fryzjerski i cukiernia.

W odległości dwóch przecznic hipermarket.

Przy SKS "Start" sąsiadującym z terenami osiedla funkcjonuje Giełda Kwiatów. W asortymencie duży wybór kwiatów ciętych, doniczkowych w sprzedaży detalicznej i hurtowej (pn.-pt. 7.00-10.00 i 13.00-18.00, sob. 7.00-10.00, nd. 8.00-12.00 (Giełda Akwarystyczna).

Najbliższy Urząd Pocztowy, oferujący oprócz podstawowych usług równiez usługi Banku Pocztowego położony przy zbiegu ulic Pojezierskiej i Gdyńskiej (poniedziałek-piątek: 10:00-17:00).

Rekreacja:

Osiedle z trzech stron otoczone terenami zielonymi. Od wschodu Park im. Adama Mickiewicza, przez mieszkańców nazywany Parkiem "Julianowskim" (od imienia dawnego własciciela znajdującego się tam niegdyś folwarku - Juliusza Heinzla), od zachodu zespół parkowy "Przy Hipotecznej", od północy zaś rozległy Park "Doliny Sokołówki", bedący obecnie naturalnym przedłużeniem Parku "Julianowskiego". Tereny zielone w ostatnich latach poddane zostały gruntownej rewitalizacji i wzbogacone m.in. o nowoczesne place zabaw. Krajobraz urozmaicono dodatkowymi akwenami wodnymi.

W bezpośrednim sąsiedztwie osiedla znajduje się SKS "Start" obchodzący w tym roku swoje 55-lecie. Klub posiada kilka sekcji (pływanie, lekka atletyka, koszykówka, kendo, piłka nożna, piłka siatkowa) i oferuje m.in. możliwość korzystania z pływalni krytej (bilet ulgowy 5,5 PLN, normalny 8 PLN / h) oraz szeroki wachlarz zajęć dla młodzieży.

Dzięki dogodnemu położeniu, dużej powierzchni ogrodzonych terenów i dobrej infrastrukturze "Start" doskonale nadaje się do organizacji imprez firmowych i masowych. Od kilku lat rokrocznie na terenie klubu odbywają się: Międzynarodowe Wystawy Psów Rasowych, Moto Weteran Bazar, mniejsze imprezy firmowe i promocyjne.

Opinie mieszkańców:

Na pytanie o standard mieszkań, komfort życia, dostępność usług i bezpieczeństwo opinie zdecydowanie pozytywne:

- Przedszkole mam tuż obok, parków pełno, dzieci odbieram zaraz po pracy, potem na basen, albo kendo, nie wiem co bym zrobiła gdyby trzeba było je wozić na drugi koniec miasta tylko po to żeby miały trochę ruchu.

- Czynsz mam jak na dzisiejsze warunki śmiesznie niski, głównie to dopłacam tylko za prąd i gaz, gdyby nie to, to nie wiem jak bym się miała utrzymać z tej emerytury.

- Cisza, spokój, no gdzie tak można sobie do ogrodu wyjść z mieszkania jak tu? Tylko w sklepie zdzierają, ale się też wziąlem na sposób i co poważniejsze zakupy to sobie robię w hipermarkecie a tu to tylko chleb czy masło jak się skończy.

"Berlinek" podlega pod wyodrębnione sztucznie Osiedle Julianów-Marysin-Rogi.

Adres Rady Osiedla:
91-867 Łódź, ul. Rybacka 20
tel.: 0-42 640 67 67

* "I kto wpierw Berlinie pozna Cię, ten nie rzeknie Ci adieu.."

MM Łódź patronuje:


MMŁódź poleca:

Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz nadsyłania zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich eMeMki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje Miasto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto