Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oryginały z zoo w Łodzi

Magdalena Rubaszewska
Zoo w Łodzi
Zoo w Łodzi fot. Paweł Łacheta
Sępy płowe, makaki wuanderu, niedźwiedzie malajskie, jelenie timorskie, bażanty wietnamskie, żurawie białoszyje, gołębie skalne to zwierzęta, które mieszkają w łódzkim ogrodzie zoologicznym. W wiwarium wygrzewa się natomiast jedyny w Polsce pończosznik z San Francisco, żółwie florydzki i wielkogłowy, terapena karolińska i para węży czarnoornamentowych.

Łódzki ogród dał schronienie aż 30 przedstawicielom gatunków zagrożonych wyginięciem. W Polsce bardzo trudną hodowlą takich zwierzą mogą jedynie pochwalić się Warszawa, Wrocław i Poznań.

Makaki po pawianach

Do sępiej rodziny można by jeszcze dokooptować sępa z Poznania, ale to samica. A pań w łódzkim stadzie jest nadmiar, bo aż cztery, zaś kawalerów zaledwie dwóch. Na dodatek pojawiły się wątpliwości do co męskości Telly’ego - samca sprowadzonego z Bydgoszczy, gdy zaczął się do niego zalecać osobnik z męskiej części stada.

- Wysłaliśmy pióra do badania. Okazało się, że Telly, nazwany u nas Kodżakiem, to jednak samica. Rezolutny pracownik naszego zoo nadał jej imię Tellymena - opowiada Ryszard Topola, dyrektor łódzkiego zoo.

Sępy w Polsce nie występują, podobnie jak pustułeczka, mały sokół bezlitośnie tępiony przez człowieka. Też można go zobaczyć w łódzkim zoo.

Jedynie w Łodzi udało się założyć rodzinę 12 makaków wuanderu - gatunku małp, z którego ocalało zaledwie kilkaset sztuk, żyjących dziko w południowych Indiach. Dla łódzkich makaków zostanie wkrótce wyszykowany wybieg i zaplecze po pawianach, które zostały wyekspediowane do Jałty.

Lwy zwlekają z amorami

Chlubą łódzkiego ogrodu są lwy azjatyckie, bardzo rzadki podgatunek tego drapieżnika. W indyjskim rezerwacie żyje ich na wolności tylko trzysta. Z łódzkiego zoo, jedynego w Polsce, który je hoduje, w świat wyjechało dziewięć potomków poprzedniej pary. Co prawda obecni rezydenci, czyli Tycia i Chaja oraz ich partner Maksimus, jakoś nie kwapią się do amorów, ale są jeszcze młodzi i najwidoczniej w ich lwich sercach miłosne uczucia dopiero rozkwitają.

Łódzkie zoo stało się eksporterem także innych cennych i rzadkich zwierząt - jeleni białowargich, pawi złotych, żurawi rajskich i dikdików.

O włos od wymarcia były daniele mezopotamskie. W warunkach naturalnych przetrwały w liczbie zaledwie 300 sztuk. Tylko ogrody łódzki i wrocławski posiadają te kopytne ssaki. Cztery łódzkie daniele dzielą wybieg z łanią polskiego jelenia. Przyrodnicy chuchają i dmuchają na delikatne antylopy garna, którym też grozi wyginięcie. Nic nie zagraża natomiast sześciu samicom i dwom samcom, które jak szalone biegają i skaczą w łódzkim zoo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto