Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oporów - dla weselników i turystów

[email protected]
W dawnej siedzibie prymasa Oporowskiegodziś odbywają się koncerty, spotkania artystyczne, walki rycerskie i wesela.
W dawnej siedzibie prymasa Oporowskiegodziś odbywają się koncerty, spotkania artystyczne, walki rycerskie i wesela.
To ponoć najlepiej zachowana późnogotycka siedziba rycerska w Polsce - otacza ją aura tajemniczości. Posażni państwo młodzi wybierają sobie ten zamek na przyjęcie weselne, a ci ubożsi zamawiają sobie sesję zdjęciową pod dającymi cień koronami ponad 250 kasztanów. Mowa o Oporowie, XV-wiecznej siedzibie prymasa Oporowskiego, który zaniedbywał nawet sprawy państwowe, gdy powstawał jego zamek.

Do Oporowa można dojechać z Kutna lub Żychlina. Warownia ukryta jest w gęstym lesie. Nie jest widoczna z drogi, jednak prowadzi do niej piękna brama i urokliwa aleja kasztanowa. Budowniczy zamku wykorzystali istniejące tu naturalne wzniesienie. Przekształcili je w wyspę. Na wyspie stanął gotycki zamek z czerwonej cegły. Wokół wykopano fosę. Na przestrzeni wieków władali nim: Oporowscy, Tarnowscy, Pociejowie, a w końcu Orsetti. Ci ostatni w XIX wieku nadali siedzibie dzisiejszy neogotycki wygląd. Powiększyli też podjazd pod zamek, który przybrał formę tarasu. Jednak następni właściciele tak go zadłużyli, że w 1930 roku przeszedł na własność Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego.

Po II wojnie światowej cały kompleks: zamek i park, przeszły w ręce państwa. Rok temu, z okazji otwarcia wystawy poświęconej rodzinie Orsettich, herbu Złotokłos, Oporów odwiedzili potomkowie dawnych właścicieli: Wilhelm Orsetti i Krystyna Kozłowska. W posiadaniu tej rodziny były różne majątki, m.in. pobliskie: Byszew, Dobrzelin, Strzegocin, Witonia czy Topola Szlachecka oraz słynny zamek (dziś już ruiny) Krzyżtopór w Ujeździe. Zamek w Oporowie był wyjątkowo skromną posiadłością Orsettich.

Wilhelm Orsetti mieszka wprawdzie teraz w Warszawie; jest wykładowcą na Wydziale Mechaniki Politechniki Warszawskiej, jednak bez pomocy jego i reszty rodziny wyjątkowo trudne byłoby stworzenie drzewa genealogicznego rodu oraz zgromadzenie pamiątek na wystawie.

Dzisiejszy Zamek - Muzeum w Oporowie jest wynajmowany na wesela i przyjęcia. Nowożeńcy chętnie zasiadają do stołów w komnatach zamkowych lub, gdy jest ładna pogoda, na dziedzińcu. Odbywają się tu również koncerty, spotkania artystyczne, walki rycerskie. Park jest miejscem wypoczynku dla turystów i miejscowych. Do dziś zaś przetrwała legenda o pięknej kasztelance, która zakochała się w przeorze miejscowego zakonu paulinów. Ponoć spotykała się z nim w tajemnym, podziemnym przejściu między kościołem a zamkiem. Miało się ono zawalić i pogrzebać dwoje kochanków.

• Muzeum można zwiedzać do godz. 16.30, ale park jest otwarty do 18. Czasem część lub całość wnętrz, szczególnie w sobotę po południu, jest wynajmowana na imprezy.
• Obok zamku jest niewielki budynek, który można zarezerwować na nocleg.
• Bilet do muzeum kosztuje 4 zł. Można obejrzeć wnętrza, meble, obrazy, bibeloty, zbroje.
Jolanta Sobczyńska

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto