Opoczno - tradycja, rozwój, nowoczesność

Redakcja
Logo gminy Opoczno
Logo gminy Opoczno
Udostępnij:
Opoczno to malownicza gmina z bogatymi tradycjami, położona w południowo – wschodniej części województwa łódzkiego, posiadająca atrakcyjne tereny pod inwestycje, oraz ambitne plany, związane z dalszym rozwojem swego obszaru.

Obecnie dostępne jest ok. 70 hektarów gruntów pod inwestycje, a kolejne przygotowywane są m.in. wzdłuż budowanej północno-zachodniej obwodnicy miasta. Gmina dysponuje również ponad 40 hektarami gruntów położonych u zbiegu dróg: nr 12 Łódź – Lublin i 713 Opoczno – Tomaszów Maz, w pobliżu wjazdu na południową obwodnicę miasta, której budowa rozpocznie się niebawem.

Samorząd Gminy stwarza dogodne warunki do inwestowania w sferze produkcyjnej, handlowej i usługowej poprzez przygotowanie terenów dla inwestorów w zakresie planistycznym i uzbrojenia technicznego oraz prowadzenie sprzyjającej polityki finansowej.

Na terenie miasta powstała Podstrefa Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, utworzona pod projekt inwestycyjny Ceramiki Paradyż. Firma zamierza rozbudować istniejący zakład przy ul. Ogrodowej, co umożliwi produkcję nowych wyrobów. W efekcie powstanie co najmniej 30 nowych miejsc pracy. Do końca 2012 r. spółka zainwestuje w strefie ok. 20 mln zł.

Dzięki otwartej polityce inwestycyjnej, realizowanej w zakresie gospodarki, oświaty, kultury, rekreacji i sportu Opoczno należy do grona dynamicznie rozwijających się gmin miejsko – wiejskich województwa łódzkiego. Pod względem wartości zaplanowanych zadań, w przeliczeniu na jednego mieszkańca Opoczno pretenduje w 2010 r. do miana inwestycyjnego lidera regionu obejmującego byłe województwo piotrkowskie. Opoczno jest również bezkonkurencyjne pod względem nakładów inwestycyjnych poniesionych w 2009 r.

Co zrobiliśmy...

W zakresie infrastruktury drogowej:

- 3 mln zł kosztował remont ul. Kwiatowej i montaż oświetlenia ulicznego;

- za przeszło 2 mln 100 tys. zł wybudowano ulice: Żesławskiego, Nową, Towarową i Skalną;

- na Osiedlu Piastowskim wybudowano 912 mb ulic o wartości 2 mln 282 tys. zł;

- 2 mln 650 tys. zł pochłonęła przebudowa ul. Norwida i Konopnickiej na długości 947 m;

- w ramach „Modernizacji dróg Osiedla Ustronie w Opocznie – etap I” przebudowywane są kosztem 7 mln 550 tys. zł ul.: Lipowa, Klonowa, Wierzbowa, Tujowa, Jodłowa, Wiązowa, Morwowa, Orzechowa, Modrzewiowa i Grabowa, o łącznej długości ponad 3 km.

W ramach infrastruktury społecznej:

- Miejski Dom Kultury po modernizacji zyskał nową elewację, kilka nowych pomieszczeń i nowoczesną salę konferencyjną. Inwestycję zrealizowano za blisko 2,5 mln zł.

- przy Szkole Podstawowej w Bielowicach powstała nowoczesna hala sportowa. Budowa pochłonęła 1 mln 852 tys. zł z czego 1,5 mln zł stanowiło dofinansowanie ze środków UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.

- 2 mln zł kosztowała budowa nowego skrzydła budynku Zespołu Szkół Samorządowych nr 2 w Opocznie, w którym znalazły się m.in. sale dydaktyczne, szatnie oraz stołówka z kuchnią. - w ramach rządowego programu „Moje Boisko – Orlik 2012” powstał przy ul. Kopernika drugi w mieście kompleks boisk sportowych.

- w ramach modernizacji budynków OSP i Szkoły Podstawowej w Dzielnej wybudowano za 2 mln zł świetlicę szkolno-wiejską dla 150 osób, zaplecze sanitarne i garaże dla dwóch samochodów pożarniczych oraz wyremontowano pomieszczenia dla Koła Gospodyń Wiejskich.

- z myślą o najmłodszych mieszkańcach miasta powstało sześć placów zabaw. Budowa atrakcyjnych kompleksów rekreacyjnych dla dzieci, zlokalizowanych przy ul. Partyzantów, Skłodowskiej, Norwida, Dąbrówki i Rolnej kosztowała 455 tys. zł.

- ponad 250 tys. zł kosztowała adaptacja budynku na potrzeby świetlicy w Klinach. O świetlice wzbogacą się miejscowości Stużno i Mroczków Gościnny. W 2009 r. gmina pozyskała na ten cel prawie 700 tys. zł w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Całkowita wartość obu inwestycji to ponad 1 mln 100 tys. Zł

Co przed nami...

Kluczowym zadaniem w zakresie infrastruktury drogowej jest budowa południowej obwodnicy Opoczna w ciągu drogi krajowej nr 12 Łódź – Lublin. Aby przyspieszyć ważną dla miasta inwestycję gmina przejęła od wojewody zadania związane z wypłatami odszkodowań za grunty przejęte pod budowę.

Rozbudowa ul. Kuligowskiej oraz budowa ul. Kolejowej ze skrzyżowaniem ul. Towarowej i Kolejowej pochłonie blisko 6 mln zł. Do października br. ulice zyskają jezdnie bitumiczne, chodniki i zjazdy z kostki brukowej oraz kanalizację deszczową.

Od 2009 r. budowana jest tzw. „mała obwodnica Opoczna” łącząca krajową „12” z drogą wojewódzką 726 do Rawy Mazowieckiej. Północno–zachodnia obwodnica otworzy dostęp do terenów inwestycyjnych położonych w tej części miasta. Budowa zakończy się rok przed terminem, w sierpniu br. Na inwestycję wartą 8,5 mln zł Gmina pozyskała 6,5 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Łódzkiego.

Rozpoczął się I etap budowy kanalizacji sanitarnej w Gminie Opoczno. W ramach projektu wykonane zostanie 11 km kanalizacji sanitarnej wraz z kanalizacją tłoczną, oczyszczalnia ścieków oraz 182 szt. przyłączy kanalizacyjnych. Realizacja projektu umożliwi dostęp do kanalizacji sanitarnej 944 osobom z miejscowości Libiszów, Libiszów Kolonia, Sobawiny, Kruszewiec (bloki PKP). Inwestycja zakończy się w październiku 2012 r. Na realizację zadania o kosztorysowej wartości 18 mln zł Gmina otrzymała 14 mln zł unijnego dofinansowania. W wyniku przetargu wybrano ofertę o 9,5 mln tańszą od kosztorysu. proporcjonalnie zmniejszając udział środków UE.

Największą inwestycją realizowaną na terenie Gminy jest budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Różannie. Budowa zaplanowana na lata 2009-11 pochłonie 24 mln zł. W ramach zadania wykonana zostanie niecka nowego składowiska odpadów, sortownia, kompostownia, punkt zagospodarowania odpadów wielkogabarytowych, budowlanych i niebezpiecznych. Stara niecka wysypiska śmieci po rekultywacji zostanie zamknięta.

Mieszkańcy Opoczna i pobliskich miejscowości mogą korzystać z bezpłatnego internetu, dostarczanego za pośrednictwem gminnego hot-spota. Z bezprzewodowego internetu korzystają mieszkańcy centrum, zachodniej oraz północnej części Opoczna. Sygnał dociera również do południowej części miasta i do pobliskich miejscowości.

Informując o najważniejszych planach gminy Opoczno należy wspomnieć o zaawansowanych działaniach w celu utworzenia przystanku osobowego na Centralnej Magistrali Kolejowej.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie