Opłaty za śmieci w Łodzi zależne od zużycia wody. Od kiedy łodzianie będą oszczędzać wodę, aby płacić mniej za śmieci? PORADNIK 16.03.2021

Marcin Darda
Marcin Darda
Regionalna Izba Obrachunkowa nie zakwestionowała zapisów uchwały Rady Miejskiej Łodzi o powiązaniu opłat za śmieci ze zużyciem wody, wojewoda opublikował ją zatem w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego. To zaś oznacza, że od 1 lipca łodzianie zaczną płacić w nowym systemie. Czy będzie drożej i od kiedy oszczędzać?
CZYTAJ DALEJ >>>
Regionalna Izba Obrachunkowa nie zakwestionowała zapisów uchwały Rady Miejskiej Łodzi o powiązaniu opłat za śmieci ze zużyciem wody, wojewoda opublikował ją zatem w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego. To zaś oznacza, że od 1 lipca łodzianie zaczną płacić w nowym systemie. Czy będzie drożej i od kiedy oszczędzać? CZYTAJ DALEJ >>>
Udostępnij:
Regionalna Izba Obrachunkowa nie zakwestionowała zapisów uchwały Rady Miejskiej Łodzi o powiązaniu opłat za śmieci ze zużyciem wody, wojewoda opublikował ją zatem w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego. To zaś oznacza, że od 1 lipca łodzianie zaczną płacić w nowym systemie. Czy będzie drożej i od kiedy oszczędzać?

NOWE STAWKI OPŁAT ZA WYWÓZ ŚMIECI. OPŁATY POWIĄZANE ZE ZUŻYCIEM WODY

Rada Miejska Łodzi nowy system opłat za śmieci przegłosowała - rękoma radnych KO i SLD, PiS był przeciw - pod koniec stycznia. Według radnych KO-SLD po wprowadzeniu nowego systemu, za wywóz śmieci w końcu zapłacą wszyscy łodzianie, bo poprzedni - "za osobę" - w teorii był sprawiedliwy, w praktyce zaś pozwalał na "ucieczkę" bez konsekwencji, co spowodowało ubytek 80 tys. łodzian w systemie i dziurę na kwotę 50 mln zł. Jak w praktyce ma wyglądać nowy system? Ile zapłacą łodzianie?

WYSOKOŚĆ STAWEK ZA WYWÓZ ŚMIECI W ŁODZI W 2021 Roku

W zabudowie wielolokalowej (bloki, kamienice, apartamentowce) mieszkańcy zapłacą za odbiór śmieci w oparciu o zużycie wody:

  • 9,60 zł. od metra zużytej wody
  • 19,20 zł od metra zużytej wody w sytuacji, gdy odpady nie są segregowane

Emeryci do prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej: "Za śmieci zapłacimy 130 proc. więcej. Życzymy powodzenia w wyborach samorządowych"

Pomiary mają się odbywać co trzy miesiące. Przy założeniu, że nowy system będzie obowiązywał od 1 lipca 2021 r., pierwszy pomiar (czyli zebranie danych z wodomierzy) powinien się odbyć 1 kwietnia, drugi 30 czerwca. Na podstawie tych dwóch pomiarów zostanie wyliczone średniomiesięczne zużycie wody w konkretnym lokalu i będzie to suma, którą właściciel będzie odprowadzał co miesiąc przez najbliższy kwartał, czyli za lipiec do września. Następnie brany ma być pod uwagę pomiar z końca czerwca i dane z końca września, z których zostanie wyliczona opłata na kolejne trzy miesiące itd.

[g]ILE WODY MIESIĘCZNIE ZUŻYWA PRZECIĘTNY ŁODZIANIN?[/g]

Biorąc pod uwagę wyliczenia ZWiK, wedle których mieszkaniec zużywa średnio 3 m. sześc. wody w ciągu miesiąca, jeśli czteroosobowa rodzina rodzina zużyje 12 m. sześc. wody, zapłaci za wywóz śmieci 115, 20 zł. miesięcznie (w zeszłym roku w systemie "za osobę" ta sama rodzina płaciła 96 zł.). W przypadku, gdy ta czteroosobowa rodzina opadów nie segreguje, opłata miesięczna wyniosłaby 230, 40 zł.

W zabudowie jednorodzinnej mieszkańcy zapłacą w "starym" systemie, czyli tak jak w zeszłym roku, tyle, że ze stawką wyższą o 10 zł.

  • 34 zł za osobę
  • 68 zł za osobę w sytuacji, gdy odpady nie są segregowane.

W modelu za osobę zapłacą także mieszkańcy z lokali nie podłączonych do miejskiej sieci wodnokanalizacyjnej lub nieposiadający wodomierzy.

KTO WINNY PODWYŻEK I DLACZEGO ŚMIEŚCI SĄ CORAZ DROŻSZE?

Według radnych KO i SLD "śmieci drożeją w całej Polsce przez zwiększanie przez rząd PiS tzw. opłaty marszałkowskiej (z 14 zł od tony odpadów komunalnych w 2017 r., do 270 w 2020 r.). Jednak wprowadzenie systemu od zużytej wody spowoduje, że "wielu łodzian zapłaci mniej niż dotychczas, a tylko niektórzy więcej".

Uchwały nie poparł klub PiS, ponieważ system mieszany, gdzie inaczej płacą mieszkańcy domów jednorodzinnych, a inaczej np. bloków, "dzieli łodzian na lepszych i gorszych" i powoduje podwyżkę od 40 do 150 proc." Wciąż rosnące stawki za odbiór śmieci w Łodzi to zaś efekt m.in. "rezygnacji z budowy spalarni przez prezydent Hannę Zdanowską", a także "brak inwestycji we własnej spółce, czyli Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania".

W ŁODZI PODROŻEJE TAKŻE WODA I ŚCIEKI

Obecnie łodzianie płacą za wywóz śmieci w systemie od osoby - 34 zł, czyli o 10 zł więcej, niż w 2020 r. Tymczasem prezes ZWiK złożył w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie projekt nowej, trzyletniej taryfy opłat za wodościek, nieoficjalnie wiadomo, że z opłatą wyższą niż obowiązujące dziś 8,83 z za metr sześcienny wodościeku. Obecna taryfa obowiązuje do połowy czerwca.

Nowe obostrzenia od 15 grudnia!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mariusz P

Skandal! Pozew zbiorowy i koniec kropka! Złodzieje z UM! Brudas który się nie myje, a produkuje tony śmieci zapłaci 9 zł. Człowiek który bardzo mało je i mało produkuje śmieci, ale myje się często i często zmywa i pierze, zapłaci krocie. Tak naprawdę będziemy płacili za brudasów!

L
Lech Kaczmarek

czyli robią z nas brudasów,jakie argumenty są za zużycie wody,a ilością śmieci

Dodaj ogłoszenie