Opalarka – jak wybrać, która będzie najlepszym wyborem?

Artykuł sponsorowany Mateomarket
Opalarka, wbrew pozorom, jest narzędziem bardzo uniwersalnym, które w pewnym momencie przyda się niemal w każdym domu. Nie jest niezastąpiona, lecz jej wszechstronność sprawia, że po prostu warto w nią zainwestować. Jaką opalarkę warto jednak wybrać, i na co warto zwracać uwagę podczas zakupu?

Budowa opalarki

Sama budowa jest naprawdę bardzo prosta, a kluczowym jej elementem będzie spirala grzewcza. To właśnie ona będzie odpowiadała za grzanie, a pozostałe elementy opalarki będą głównie odpowiadały albo za sterowanie ogrzewaniem i wysokością temperatury, albo za kierowanie strumienia we właściwym kierunku. Oczywiście, ważna będzie sama budowa narzędzia – waga sprawi, że z danej opalarki będzie korzystało się lekko, lub niekoniecznie, podobnie istotna będzie jej poręczność i to, jak układa się w naszych dłoniach. Dlatego też ocena obudowy opalarki również będzie kluczowa, zwłaszcza jeżeli z narzędzia panujemy korzystać regularnie, a nie okazjonalnie.

Wiele zastosowań opalarki

Opalarka jest narzędziem bardzo wszechstronnym. Możemy używać jej do usuwania różnorodnych powłok lakierniczych z naprawdę różnych powierzchni, do nagrzewania elementów, które mają zostać zgrzane czy formowane właśnie pod wpływem wysokiej temperatury. Opalarka przyda się również podczas lutowania, odmrażania różnorodnych instalacji, zaciskania folii okiennych, ale również izolacji termokurczliwych, a wiele osób używa ich również podczas wielu prac ogrodowych.

Widać więc, że opalarkę po prostu warto mieć – tam, gdzie podczas pracy lub majsterkowania, potrzebne będzie nam wydajne źródło naprawdę wysokiej temperatury, opalarka sprawdzi się znakomicie. Oczywiście, jej zastosowania mogą być szersze, pamiętać należy jednak, podczas korzystania z opalarki, o zadbaniu o swojej bezpieczeństwo.

Jak powinna być zasilana opalarka?

Najczęściej wykorzystywanymi opalarkami są opalarki elektryczne. Tutaj jednak stawia się na urządzenia zasilane przez kabel, gdyż podaż na energię jest tak duża, że opalarki na akumulator nie są zbyt wydajne, i decyduje się na nie bardzo niewiele osób. W takim przypadku do pracy potrzebne będzie nam źródło prądu, o które trzeba zadbać.

Inną opcją, jednak już znacznie rzadziej wykorzystywaną, są opalarki gazowe. Ich dużym plusem jest to, że ostatecznie – nie biorąc pod uwagi ceny zakupu samego urządzenia – będzie ona tańsza w eksploatacji, a dodatkowo też bardziej wydajna.

Jeżeli potrzebujemy opalarki skrajnie wydajnej, najlepiej zdecydować się na opalarkę benzynową, jednak to już skrajnie rzadko wykorzystywana urządzenie, niemal nigdy w domowym zaciszu. Są one naprawdę drogie, a do tego ich wykorzystywanie również wiąże się ze sporymi kosztami, jednak finalnie to właśnie one umożliwiają uzyskanie najwyższych temperatur.

Jak wybrać odpowiednią opalarkę?

Same opalarki będą się od siebie znacznie różnić – jeżeli potrzebujemy opalarki do drewna, będzie ona rozwiązaniem innym, niż ta, która będzie wykorzystywana do zgrzewania. Wiele urządzeń jest uniwersalnych, jednak im więcej opcji posiada dana opalarka, tym będzie droższa, warto więc na samym początku zastanowić się, do czego opalarka będzie nam potrzebna teraz oraz do czego może przydać się w przyszłości. W innym przypadku trudno będzie nam nie przepłacić.

Wydajność opalarki i osiągane temperatury

Za wydajność w kontekście opalarki uważa się ilość powietrza, którą w jednostce czasu jest w stanie przetłoczyć turbina danego narzędzia. Z zasady im większa jest wydajność opalarki, tym lepiej, jednak trzeba wiązać ją z możliwą do osiągnięcia temperaturą – w przypadku konkretnych prac, nie uda się ich wykonać, jeżeli opalarka nie osiągnie nie tylko odpowiedniej wydajności, ale również odpowiedniej temperatury.

Temperatura to kluczowy parametr, zwłaszcza w przypadku, gdy kupujemy opalarkę do farb, jednak w wielu przypadkach nie będą potrzebne spektakularne wyniki. Wiele opalarek generuje temperaturę powietrza wynoszącą nawet ponad 700° Celsjusza, jednak w praktyce podczas prostszych prac nie będą nam one potrzebne.

Dodatkowo warto zwrócić również uwagę na to, jak będzie regulowana temperatura. Opalarki dzielą się na takie rodzaje, jak dwubiegowe, trzybiegowe i opalarki z płynną regulacją temperatury. To ostatnia opcja będzie najlepszą do najbardziej zaawansowanych prac i należy jej oczekiwać w droższych urządzeniach.

Dysze, wykonanie i materiał

Podczas zakupu należy zastanowić się, czy będą potrzebne nam różne dysze. Dzięki nim finalnie ogrzane powietrze może rozchodzić się w różny sposób, w różne strony, może być mniej lub bardziej skupione, lub rozproszone na większej powierzchni. Jeżeli poszukujemy urządzenia naprawdę uniwersalnego, konieczny jest zakup opalarki z wymiennymi dyszami.

Opalarka może posiadać również wyświetlacz, lecz to opcja, za którą na pewno będziemy musieli dopłacić. Faktycznie, umożliwia on wygodny podgląd temperatury, jednak warto zastanowić się, czy taka opcja jest dla nas absolutnie niezbędna?

Na koniec warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału jest wykonana opalarka - czy jest dobrze spasowana, czy wydaje się urządzeniem solidnym, jak na swój przedział cenowy? Opalarka będzie pracować w różnych warunkach, dlatego, jeżeli ma służyć nam długo, musi być naprawdę bardzo solidna.

Ile kosztuje opalarka?

Ceny opalarek są bardzo zróżnicowane. Jeżeli potrzebujemy rozwiązań do podstawowego majsterkowania, może udać nam kupić się produkty mniej znanych marek w cenie nawet do 100 zł, jednak opalarki naprawdę zaawansowane, solidne i przeznaczone do regularnej pracy mogą kosztować nie tylko kilkaset złotych, ale również w okolicach 2 tys. złotych.

Opalarki w różnych cenach można kupić w sklepie Mateomarket.pl – u partnera niniejszej publikacji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto