18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odnawialne źródła energii

Redakcja
Granulat jest  paliwem ekologicznie czystym
Granulat jest paliwem ekologicznie czystym
Prezentujemy dziś Państwu przewodnik dotyczący inwestycji i przedsięwzięć związanych z różnymi aspektami wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Świat dąży do tego, aby znaczna część produkowanej energii pochodziła z tzw. źródeł odnawialnych (OZE), opartych na mediach, których - w przeciwieństwie do węgla czy gazu - nigdy nie powinno zabraknąć, gdyż z natury rzeczy są niewyczerpalne. Chodzi o takie źródła energii, które w procesie jej produkcji wykorzystują: promieniowanie słoneczne, biomasę, energię geotermalną, a także energię kinetyczną zgromadzoną w sile wiatru oraz w wodzie.
23 stycznia 2008 roku powstał unijny projekt nowej dyrektywy dotyczącej promocji wykorzystania OZE. Zakłada ona m.in., iż w Polsce do roku 2020 docelowa ilość energii pochodząca z OZE powinna wynieść 15 proc. Dla porównania: wytyczne dla Szwecji zostały określone na poziomie 49 proc., dla Łotwy na poziomie 42 proc., Finlandii 38 proc. Jeśli Polska nie wypełni tego zobowiązania, będzie musiała kupować "zielone certyfikaty" od krajów, które mają nadwyżki produkcji z OZE.
Biomasa jest pożądanym medium ze względu na swoją wysoką wydajność energetyczną i niższą cenę w stosunku do paliwa pierwotnego. Technologia spalania biomasy ma swoje korzenie w krajach, gdzie buduje się dużą ilość domów z drewna. W tartakach pozostawało mnóstwo drewnianych odpadów: zrębków, wiórów oraz trocin. Postanowiono je wykorzystać, produkując granulat drzewny, który spala się w celu ogrzania domów mieszkalnych, osiedli, budynków użyteczności publicznej, a nawet zakładów przemysłowych. Granulat jest paliwem ekologicznie czystym, gdyż nie zawiera żadnych dodatków chemicznych. Pozostałością po spalaniu jest popiół, który stanowi nie więcej niż 0,5 - 1 proc. masy granulatu. Inną formą biomasy jest np. wierzba energetyczna.
Pierwsza farma wiatrowa pojawiła się w Polsce w 1999 roku. Dziś nasz kraj zajmuje miejsce w trzeciej dziesiątce w światowym rankingu państw korzystających z energii wiatru. Najczęściej obecnie spotykane wiatraki mogą pracować przy prędkościach wiatru od 3 do 30 m/s, ale przyjmuje się, że granicą opłacalności jest średnioroczna prędkość wiatru wynosząca 5 m/s.
Zamianę energii promieniowania słonecznego na inną formę energii wykorzystują urządzenia takie jak kolektory słoneczne, używane m.n. w systemach przygotowania ciepłej wody użytkowej. Znajdują zastosowanie m.in. w domkach jednorodzinnych, gdzie zdają egzamin kolektory o powierzchni kliku metrów kwadratowych. Duże instalacje dostarczają ciepłą wodę do budynków wielorodzinnych, a nawet do całych osiedli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto