Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od lipca w regionie łódzkim łatwiej o leczenie okulistyczne dla diabetyków, są też dwie nowe poradnie: hematologiczna i zakaźna

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Grzegorz Gałasiński
Od lipca w regionie łódzkim łatwiej o leczenie okulistyczne dla diabetyków, są też dwie nowe poradnie: hematologiczna i zakaźna.

Łódzki oddział NFZ podpisał nowe umowy z placówkami oferującymi specjalistyczne leczenie okulistyczne, hematologiczne i zakaźne. Świadczenia dostępne są od 1 lipca.

Aż pięć nowych placówek to szpitale i kliniki zajmujące się programem leczenia cukrzycowego obrzęku plamki żółtej. Do tej pory program lekowy w ramach NFZ dostępny był w trzech placówkach w regionie: w szpitalu im. Jonschera i szpitalu im. Barlickiego w Łodzi oraz w szpitalu wojewódzkim w Skierniewicach. Teraz dołączy do nich pięć kolejnych miejsc: szpital bonifratrów, szpital im. WAM, oraz Klinika Jasne Błonia w Łodzi, a także szpitale wojewódzkie w Zgierzu i w Piotrkowie Trybunalskim. W sumie liczba placówek w regionie wzrośnie z trzech do ośmiu.

- Lepsza dostępność leczenia to krótszy czas oczekiwania na podanie leku i szansa na terapię blisko domu – podkreśla Magdalena Góralczyk z łódzkiego oddziału NFZ.

Obrzęk plamki żółtej to schorzenie, które dotyka kilkunastu procent osób chorych na cukrzycę. W regionie łódzkim cukrzycę ma około 200 tys. osób, obrzęk plamki to problem około 30 tys. chorych. Pierwsze objawy to kłopoty z widzeniem. Obraz krzywi się, widoczne jest falowanie i łamanie prostych linii.

- To przesłanka, że natychmiast trzeba się zgłosić do okulisty. Nie wolno czekać, aż samo przejdzie. Nieleczone schorzenie może prowadzić do nieodwracalnej utraty widzenia – ostrzega dr. Małgorzata Zdzieszyńska, konsultant wojewódzki ds. okulistyki.

Szybko wykryty obrzęk stosunkowo łatwo się leczy zastrzykami do gałki ocznej po wcześniejszym znieczuleniu. Dr Zdzieszyńska podkreśla jednak, że jest to leczenie objawowe, a chory musi przede wszystkim zadbać o ustabilizowanie cukrzycy.

Od 1 lipca działa też trzecia w regionie poradnia hematologiczna, ona też otwarta została w szpitalu bonifratrów w Łodzi. Można w niej leczyć nowotwory krwi, niedokrwistość i inne choroby dotykające krwi. Poradnia zapewnia też szybką terapię onkologiczną. Natomiast w Rawie Mazowieckiej otwarta została poradnia c

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Od lipca w regionie łódzkim łatwiej o leczenie okulistyczne dla diabetyków, są też dwie nowe poradnie: hematologiczna i zakaźna - Dziennik Łódzki

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto