Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od 1 stycznia Teatr Wielki będzie zamknięty. Co dalej?

Przemek Dana
Przemek Dana
teatr wielki w łodzi
teatr wielki w łodzi yakris
1 stycznia Teatr Wielki zostanie zamknięty dla widzów na ponad rok. Rozpocznie się kapitalny remont, który mocno utrudni życie teatru.
Ostatnim spektaklem przed remontem Teatru Wielkiego będzie koncert sylwestrowy

Gmach Teatru Wielkiego przy pl. Dąbrowskiego powstał w połowie lat 60. ubiegłego wieku. - Budynek stał się niefunkcjonalny i nieprzystosowany do realizacji wielu produkcji teatralnych - mówił w zeszłym roku MM-ce Grzegorz Kruhły, zastępca dyrektora do spraw infrastruktury Teatru Wielkiego.

Dlatego zdecydowano się na kapitalny remont, na który udało się pozyskać pieniądze z Unii Europejskiej. W sumie, za blisko 59 mln zł zmodernizowana będzie m.in. scena, wnętrze, powstaną nowe magazyny, mała scena, budynek zyska też klimatyzację.

Zakres prac jest na tyle duże, że na czas remontu zdecydowano się zamknąć teatr dla widzów. Kolejne spektakle, w już odnowionych wnętrzach, będzie można zagrać najwcześniej wiosną 2013 roku.

Teatr Wielki ogranicza repertuar, ale będzie grał

Dyrekcja Teatru Wielkiego nie zamierza jednak zawiesić działalności artystycznej na okres remontu, ale nie ukrywa też, że repertuar będzie o wiele skromniejszy. O ile obecnie zespół wystawia 60 spektakli i przygotowuje minimum 4 premiery, tak w 2012 roku umowa z urzędem marszałkowskim, pod który podlega teatr, zobowiązuje go do zaledwie 15 spektakli i minimum 3 premier.

Na podstawie podpisanych umów wiadomo już, że opery, musicale i koncerty Teatru Wielkiego zobaczyć będzie można w klubie Wytwórnia, Teatrze Muzycznym, Filharmonii Łódzkiej oraz... Teatrze im. Jaracza. - W Jaraczu był kiedyś orkiestron i obecnie trwa jego "odkrywanie" - opowiada Ewa Kwiecińska z działu literackiego Teatru Wielkiego.

Zobacz zdjęcia z Foto Deja w Teatrze Wielkim

Spektakle w ograniczonej formie i nie wszystkie

Wymiary sceny w budynku przy pl. Dąbrowskiego sprawiają, że jest to druga co do wielkości scena operowa w kraju i dlatego nie tak łatwo będzie przenieść przedstawienia do dużo mniejszych obiektów. - Nasze ekipy obecnie krążą między tymi miejscami i sprawdzają, na ile możliwe jest wystawienie poszczególnych pozycji z repertuaru - przyznaje Kwiecińska.

Pod największym znakiem zapytania stoją przede wszystkim opery. Niemal pewne jest, że ze względu na ogromną scenografię, do czasu zakończenia remontu nie będzie grane "Nabucco", a także "Aida" oraz "Traviata". - Ostateczna decyzja co do wystawienia danego spektaklu w jednym z miejsc będzie należała do ich twórców - dodaje Kwiecińska.

W innych przypadkach, jak chociażby baletach, trwają obecnie próby, których celem jest przystosowanie ich do ograniczonych przestrzeni.

Teatr zmienia termin Spotkań Baletowych

Chociaż teatr pracować będzie przez ponad rok w ograniczonym zakresie, dyrekcja doszła do porozumienia ze związkami zawodowymi i zapewnia, że wśród 500-osobowej załogi nie będzie zwolnień grupowych.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, widzowie zasiądą w odnowionym budynku Teatru Wielkiego wiosną 2013 roku. I chociaż nikt nie zakłada opóźnień, to na wszelki wypadek został już zmieniony termin Spotkań Baletowych, które zazwyczaj odbywają się właśnie na wiosnę. W 2013 roku wyjątkowo zaplanowano je w listopadzie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto