Polecamy

BMI < 18,5 – niedowaga © 123RF
[3/9]

BMI < 18,5 – niedowaga

Jeśli Twoje BMI wynosi mniej niż 18,5, oznacza to, że ważysz za mało. Jeżeli jest mniejsze niż 16, wskazuje na poważne wygłodzenie, a to stan zagrażający życiu!

Wydawać się może, że im niższa masa ciała, tym lepiej dla zdrowia. Nic bardziej mylnego! Osoby z niedowagą mogą odczuwać zimno, przewlekłe zmęczenie, senność w ciągu dnia, a także niechęć do podejmowania wysiłku fizycznego. Mała ilość spożywanego pokarmu zwiększa ryzyko niedoborów witamin i składników mineralnych. Skutkiem tego jest pogorszenie stanu cery, włosów i paznokci, rośnie także ryzyko rozwoju anemii i przedwczesnej osteoporozy. Ponieważ tkanka tłuszczowa jest potrzebna do syntezy hormonów płciowych, u kobiet ze zbyt niskim jej poziomem może dojść do zaburzeń cyklu miesiączkowego oraz problemów z zajściem w ciążę.

BMI to wskaźnik masy ciała wyrażający stosunek między indywidualną wagą ciała a wzrostem. Jego wartość jest bardzo przydatna, ponieważ informuje o tym, czy aktualna masa ciała mieści się w prawidłowym zakresie, czy też nie. W uproszczeniu niskie BMI świadczy o tym, że prawdopodobnie jemy zbyt mało, natomiast wysokie BMI, że nasza dieta zapewnia więcej kalorii, niż potrzebuje organizm. Podpowiadamy, jak obliczyć swoje BMI oraz sprawdzić, w jakiej normie się mieści.

Najnowsze wiadomości

reklama