Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O czym muszą pamiętać cykliści? Przypominamy kilka ważnych zasad ruchu drogowego

Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Chodniki, drogi dla rowerów i pieszych oraz deptaki z dopuszczonym ruchem rowerów - drogi pieszych i cyklistów przeplatają się nadzwyczaj często. Radzimy jak się zachować, aby bezpiecznie wrócić do domu.

Wielokrotnie słyszeliśmy o rowerzystach wjeżdżających na pieszych i spacerowiczach podziwiających świat z ścieżki rowerowej, a to wszystko przy głośnych dźwiękach samochodowego klaksonu. Radzimy, jak bezpiecznie i zgodnie z przepisami poruszać się rowerem po miejskiej dżungli.

Pierwsza i podstawowa zasada jest banalnie prosta i brzmi: jeżdżąc rowerem po mieście, korzystamy z wyznaczonych pasów ruchu. Jazda po nich jest obowiązkiem, a nie przywilejem.

Wraz z „rowerową rewolucją” w Lesznie pojawiły się kontrpasy, czyli pasy ruchu wydzielone na ulicach jednokierunkowych, ale przeznaczone dla ruchu rowerów w kierunku przeciwnym do obowiązującego pojazdy na ulicy. Co oznacza, że droga dla samochodów czy motocyklistów jest jednokierunkowa, ale cykliści po kontrpasie mogą jechać „pod prąd”. Wytyczone pasy są oddzielone są od pozostałej części jezdni linią i oznaczone odpowiednimi znakami drogowymi. A na samym kontrapasie mamy najczęściej narysowany rower z zaznaczeniem kierunku jazdy. Poruszający się po nich rowerzyści muszą bezwzględnie pamiętać, że są one jednokierunkowe!

Kolejnym rozwiązaniem budzący sporo emocji i zamieszania wśród przemieszczających się, są drogi pieszo- rowerowe, czyli drogi, po których mogą poruszać się zarówno rowerzyści, jak i piesi. Aby koegzystencja na nich była bezpieczna i zgodna z prawem o ruch drogowym „kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym”.

A czy można jeździć rowerem po chodniku? Co do zasady, nie można poruszać się dwukołowcem po chodniku, za wyjątkiem kiedy rowerzysta opiekuje się jadącym na rowerze dzieckiem, w wieku do lat dziesięciu.Prawo do jazdy po chodniku dopuszczono, gdy rowerzysta porusza się wzdłuż drogi, na której dozwolona prędkość przekracza 50 km/h, a szerokość chodnika przekracza 2 metry i brakuje wydzielonego pasa ruchu dla rowerów. Bez obawy o nałożenie mandatu karnego, można jechać po chodniku, gdy z uwagi na warunki pogodowe, poruszanie się po drodze byłoby niebezpieczne dla rowerzysty. Przepisy wymieniają tu opady śniegu lub deszczu, silny wiatr, gołoledź lub gęstą mgłę.

I wreszcie każdy rowerzysta, gdy zamierza wjechać na chodnik to musi pamiętać, że należy jechać powoli, zachowując szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto