Nowe drogi w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych będą gotowe za 10 lat. Gdzie powstaną?

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Nowe drogi w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych. Będą gotowe za 10 lat
Nowe drogi w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych. Będą gotowe za 10 lat GDDKiA/Ministerstwo Infrastruktury
Ponad 2,5 tys. km nowych dróg szybkiego ruchu oraz dokończenie trwających inwestycji, pełna sieć dróg autostrad i dróg ekspresowych do 2033 roku. To założenia Programu Budowy Dróg Krajowych. Ma kosztować ponad 290 mld zł. Część kosztów pokryją fundusze z Unii Europejskiej.

Ponad 290 mld złotych na nowe drogi w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych, to plan jaki przyjęła Rada Ministrów z perspektywą do 2033 r. Zakłada, że w ciągu 10 lat powstanie ok. 2500 km kolejnych odcinków autostrad i dróg ekspresowych w Polsce.

Ministerstwo Infrastruktury opracowało nowy program drogowy, w którym została zaprezentowana lista inwestycji na drogach krajowych zaplanowanych przez rząd do realizacji w rozpoczętej III dekadzie XXI w.

Program Budowy Dróg Krajowych w województwie łódzkim

Na liście ponad 30 inwestycji w Programie Budowy Dróg Krajowych na najbliższą dekadę jest kilka biegnących przez województwo łódzkie. Ujęto w planach od dawna zapowiadane poszerzenie o dodatkowe pasy ruchu autostrady A2 na odcinku węzeł Łódź Północ do granicy województw łódzkiego i mazowieckiego. Na terenie województwa łódzkiego to docinek 46 km, którego koszty budowy oszacowano na ponad 549 mln zł.

Poszerzenie autostrady A2 pomiędzy Łodzią i Warszawą na łącznej długości ok. 89 km kosztować ma około miliarda złotych. Będą dobudowane dodatkowe pasy ruchu w miejscu szerokiego pasa zieleni pomiędzy jezdniami.

Docelowo A2 będzie miała od węzła Łódź Północ do węzła Konotopa po trzy pasy w każdym z kierunków, a od węzła Konotopa do węzła Pruszków po cztery pasy ruchu w każdym z kierunków.

Inwestycję będzie prowadził Łódzki Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Wiosną tego roku GDDKiA przeprowadziła wstępne konsultacje rynkowe w ramach przygotowania do przetargu.

- Obecnie jesteśmy na etapie uzgodnienia programu inwestycji - informuje Maciej Zalewski, rzecznik Generalnej Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Łodzi.

GDDKiA najpierw ogłosi przetarg na przygotowanie projektu, co planowane jest w 2023 roku, a w następnym wyłoni wykonawcę przebudowy autostrady. Prace na A2 powinny rozpocząć się w 2025 roku, a zakończenie możliwe jest w roku 2027.

Rządowy program zakłada także budowę drogi ekspresowej S12 Piotrków Trybunalski – Radom za ok. 6 mld zł. Budowa drogi S74 Sulejów – Przełom/ Mniów kosztować ma ponad 3 mld zł.

Inwestycja na drodze ekspresowej obejmuje budowę dwujezdniowej drogi z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Droga ekspresowa S12 ma łączyć się z autostradą A1 na południe od Piotrkowa Trybunalskiego i biec przez Sulejów oraz Opoczno w kierunku Radomia. Oddział w Łodzi realizował będzie odcinek na terenie województwa łódzkiego. Drogi ekspresowe S12 i S74 w woj. łódzkim objęte są jedną decyzją środowiskową, której przygotowanie jeszcze trwa. Długość drogi ekspresowej S12 na terenie województwa łódzkiego to ok. 61 km oraz S74 ok 20 km.

Generalna Dyrekcja dróg Krajowych i Autostrad ocenia, że w połowie 2024 roku będzie można ogłosić przetarg w systemie zaprojektuj i wybuduj na realizację dróg ekspresowych S12 i S74 w województwie łódzkim. Rozpoczęcie budowy będzie możliwe nie wcześniej niż w 2025 roku. Okres realizacji to około trzech lat.

Jest też w rządowym programie 60-kilometrowa droga S12 na odc. od węzła Łódź Południe na autostradzie A1/S8 do węzła Kozenin w okolicach Opoczna (S12/S74). Jej koszt oszacowano na 3,5 mld zł. Ta droga jest jednak dopiero w fazie koncepcji. Najwcześniejszy możliwy termin rozpoczęcie realizacji to rok 2029.

Program budowy dróg na lata

Na liście inwestycji Programu Budowy Dróg Krajowych są takie drogi jak m.in. Zachodnia Obwodnica Szczecina, droga ekspresowa S11 z Pomorza Środkowego na Górny Śląsk, droga S10 od Szczecina do Warszawy i Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej. Przebudowana zostanie autostrada A2 Warszawa - Łódź i autostrada A4 Krzyżowa - Wrocław i Wrocław - Tarnów.

Do 2033 r. w Polsce powstanie sieć dróg ekspresowych i autostrad licząca łącznie ponad 8000 km. W ramach budowy najważniejszych arterii drogowych, przewidziano:

 • A2 Budowa autostrady A2 Siedlce – gr. państwa, odc. Biała Podlaska (w. Cicibór) - gr. Państwa
 • A2 Poszerzenie autostrady A2 na odcinku węzeł "Łódź Północ" (bez węzła) – granica województw łódzkiego i mazowieckiego o dodatkowe pasy ruchu
 • A2 Poszerzenie autostrady A2 na odcinku granica województw łódzkiego i mazowieckiego – węzeł "Konotopa" (bez węzła) o dodatkowe pasy ruchu
 • A50 S50 Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej
 • S6 Zachodnie drogowe obejście Szczecina
 • S7 Budowa drogi S7 Gdańsk – Warszawa, odc. Czosnów – Warszawa
 • S10 Budowa drogi S10 Szczecin – Piła
 • S10 Budowa drogi S10 Piła – Bydgoszcz
 • S10 Budowa drogi S10 Toruń – S7
 • S11 Budowa drogi S11 Bobolice – Szczecinek
 • S11 Budowa drogi S11 Szczecinek – Piła (w. Piła Północ bez węzła)
 • S11 Budowa obwodnicy Ujścia i Piły – Etap I obw. Ujścia S11
 • S11 Budowa drogi S11 Piła – Poznań, odc. Piła – Oborniki
 • S11 Budowa obwodnicy Obornik
 • S11 Budowa drogi S11 Piła – Poznań odc. Oborniki – w. Poznań Północ
 • S11 Budowa drogi S11 Kórnik – Ostrów Wielkopolski
 • S11 Budowa drogi S11 Ostrów Wielkopolski – Kępno
 • S11 Budowa drogi S11 Kępno – A1
 • S11 Budowa obwodnicy Tarnowskich Gór S11
 • S12 Budowa drogi S12 Piotrków Trybunalski – Radom, odc. Piotrków Trybunalski – Sulejów (w. Kozenin)
 • S12 Budowa drogi S12 Sulejów – Radom
 • S12 Budowa drogi S12 Radom – Lublin
 • S16 Budowa drogi S16 Olsztyn – Ełk
 • S16 Budowa drogi S16 Ełk – Białystok
 • S19 Rozbudowa drogi S19 na odcinku węzeł Sokołów Młp. Północ (bez węzła) – węzeł Jasionka (bez węzła) etap II (dobudowa drugiej jezdni).
 • S52 Budowa drogi S52 Bielsko-Biała – Głogoczów
 • S74 Budowa drogi S74 Sulejów – Przełom/ Mniów
 • S74 Budowa drogi S74 Kielce – Nisko odc. Cedzyna – Łagów wraz z obw. Łagowa
 • S74 Budowa drogi S74 Kielce – Nisko odc. Łagów – Nisko
 • GP7 (S7) Budowa drogi dwujezdniowej klasy GP (na parametrach klasy S) w ciągu DK7 na odc. Rabka – Chyżne
 • 25 Przebudowa drogi krajowej nr 25 na odc. Ostrów Wielkopolski – Kalisz – Konin z wył. Obw. Kalisza
 • A4 Rozbudowa/budowa autostrady A4 odc. Wrocław - Krzyżowa
 • A4 Rozbudowa autostrady A4 odc. Wrocław - Tarnów
 • S5 Budowa drogi ekspresowej S5 Nowe Marzy - Wirwajdy
 • S12 Budowa drogi S12 odc. Kozenin – Łódź Południe
 • 94 Przebudowa dróg krajowych nr 94 i 36 na odc. Wrocław - Lubin
 • S8 Budowa drogi ekspresowej S8 odc. Kłodzko - Boboszów

Nowy program określa cele polityki transportowej w zakresie budowy drogowej sieci europejskiej TEN-T na terenie Polski oraz drogowych połączeń komplementarnych.

– Ogłoszenie nowego Programu na całą rozpoczętą właśnie dekadę to dobra wiadomość dla branży budowlanej, która może planować swoje działania w długiej perspektywie. Inwestycje publiczne są tym czynnikiem, który napędza gospodarkę. Łącznie na realizację inwestycji ujętych w nowym programie przeznaczona zostanie kwota ok. 294,4 mld zł – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Podstawowym źródłem finansowania inwestycji ujętych w programie jest Krajowy Fundusz Drogowy, zasilany m.in. funduszami Unii Europejskiej.

Celem RPBDK jest stworzenie spójnej sieci dróg krajowych zapewniającej efektywne funkcjonowanie drogowego transportu osobowego i towarowego. Realizacja planowanych w Programie inwestycji pozwoli również zaspokoić oczekiwania mieszkańców związane z bezpieczną i szybką komunikacją.

Ponadto zmniejszona zostanie luka infrastrukturalna pomiędzy krajami tzw. starej unii a Polską oraz zostaną dotrzymane unijne zobowiązania dotyczące budowy sieć TEN-T, w tym sieci bazowej, składającej się z połączeń priorytetowych, istotnych z punktu widzenia realizacji celów europejskiej polityki transportowej, której realizacja ma zostać zakończona do 2030 r.

W ramach poprawy przepustowości sieci dróg szybkiego ruchu zaplanowano poszerzenie 370 km autostrady A4 na odcinkach Krzyżowa - Wrocław oraz Wrocław - Tranów.
Priorytetami w ramach zadań kontynuowanych pozostają korytarz Via Carpatia, dokończenie S5 i S8 na Dolnym Śląsku oraz dokończenie drogi ekspresowej S6 na Pomorzu.

Nowe drogi w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych. Będą gotowe za 10 lat

Nowe drogi w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych będą goto...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Strefa Biznesu - Kara dla Raiffeisen International

Materiał oryginalny: Nowe drogi w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych będą gotowe za 10 lat. Gdzie powstaną? - Zduńska Wola Nasze Miasto

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Agnieszka
Czekamy aby te usprawnienia szybko weszły w życie

https://www.eu-transport.pl/transport-wozkow-widlowych/
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie