Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe Centrum Łodzi w szczegółach. Poznaliśmy plany zagospodarowania [wizualizacje]

Redakcja
Nowe place, budynki mieszkalne, ale też zieleń i zabytki - taką koncepcję terenu NCŁ przygotowali miejscy urbaniści.

Miejska Pracownia Urbanistyczna w Łodzi przygotowała dwa projekty miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Nowego Centrum Łodzi. Jest to obszar ograniczony ulicami: Sienkiewicza, Narutowicza, Kopcińskiego i Tuwima. 

Podział na dwa plany przebiega wzdłuż ulic Lindley’a i Wodnej. Cały obszar ma powierzchnie 94 ha (część zachodnia – 57 ha, część wschodnia – 37 ha), co stanowi 0,32% pow. miasta i 6,7% strefy wielkomiejskiej.

Nie tylko dworzec

W centralnej części Nowego Centrum Łodzi znajdzie się dworzec multimodalny Łódź Fabryczna wraz z tunelem i głowicami kolejowymi. Uzupełnieniem jego funkcji będzie przewidywana przestrzeń komercyjna.

Dworzec będzie miał zapewnioną obsługę komunikacyjną z ulic projektowanych o roboczych nazwach: Nowotargowa, Nowowęglowa i Nowoskładowa oraz przebudowywanych: Składowej i Kilińskiego. Zaplanowano także przebieg linii tramwajowych z przystankami tuż przy dworcu.

W okolicy dworca zaprojektowano "kumulację zabudowy usługowej o wysokiej intensywności" wraz z parkingami podziemnymi, w tym Bramę Miasta i tzw. Specjalną Strefę Kultury. Strukturę NCŁ uzupełnią zabudowa mieszkaniowa i zrewitalizowane budynki dawnej elektrociepłowni EC1 Wschód i Zachód.

Jest plan miejscowy dla Nowego Centrum Łodzi [wizualizacje]

Pozostałe przyjęte rozwiązania komunikacyjne dotyczą powiązań północ – południe, a więc ulicy Nowotargowej i połączenia ulicy Wierzbowej z Przędzalnianą, pokonujących dotychczasową barierę rozwojową tego obszaru, jakim było torowisko kolejowe. Nowe ulice podzielą też duże kwartały miejskie np. Kilińskiego-Tuwima-Sienkiewicza-Traugutta, tak, aby ułatwić inwestowanie wewnątrz nich.

W Nowym Centrum Łodzi znajdują się także obszary historycznej zabudowy, szczególnie przy ulicach: Sienkiewicza, Narutowicza, Kilińskiego, Tuwima, przewidywanej do zachowania i ochrony oraz kontynuacji sposobu zabudowy poprzez m. in. uzupełnianie luk w pierzejach ulic. - Obszary te powinny przede wszystkim być poddane procesowi rewitalizacji - czytamy w dokumencie.

Tak będą wyglądać ulice w Nowym Centrum Łodzi [wideo]

W projekcie Nowego Centrum Łodzi duży nacisk kładzie się na projektowany system przestrzeni publicznych. Będą to m.in. obszary łączące NCŁ z centrum historycznym – ulicą Piotrkowską, nowe place miejskie: tzw. Rynek Kobro, plac przed dworcem, plac przed zajezdnią tramwajową, czy placyki przy obiektach magazynowych.

Nowe place, nowa zieleń

Place integrowane będą poprzez system powiązań w postaci istniejących i projektowanych ulic miejskich, ciągów pieszych i pieszo-jezdnych. Przestrzenie publiczne to także tereny zieleni urządzonej, zarówno istniejącej, jak Park Moniuszki i znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie parki: Staszica, 3 Maja i Sienkiewicza, jak i nowoprojektowanej w postaci zielonego bulwaru wzdłuż ul. Nowowęglowej i wschodniego przedpola dworca. Wzdłuż ulic, na których pozwalają na to warunki techniczne, będą sadzone szpalery drzew.

Na większości terenów w Nowym Centrum Łodzi została przyjęta zabudowa usługowa oraz mieszkaniowa wielorodzinna. Pozostałe funkcje to m.in. usługi kultury, nauki, kultu religijnego. Będą one wprowadzone są w miejscach już istniejących (kampus uniwersytecki, cerkiew św. Aleksandra Newskiego) lub powstających (EC1).

Forma zabudowy została określona jako typowo śródmiejska. Oznacza to, że budynki będą kształtować pierzeje ulic i placów, natomiast wnętrza kwartałów będą mogły być kształtowane w sposób bardziej swobodny. Wysokość zabudowy została przyjęta w zależności od lokalizacji – do 5, 6 lub 7 kondygnacji, ale nie więcej niż 25 metrów.

Najwyższa będzie Brama

Dominantami wysokościowymi będą jedynie Brama Miasta o maksymalnej wysokości 17 kondygnacji i 64 metrów oraz istniejące biurowce przy ul. Traugutta o wysokości 70 m i odpowiadające im w sensie kompozycyjnym dwa budynki o wysokości do 54 m w miejscu wyburzanego hotelu Centrum.

Oś kompozycyjna ulicy Targowej ciągnąca się na południe aż w rejon Księżego Młyna, a na północy zamknięta placem Dąbrowskiego i gmachem Teatru Wielkiego, podkreślona zostanie czterema budynkami usługowymi o maksymalnej wysokości 12 kondygnacji i 49 m, zlokalizowanymi w rejonie dworca. Wysokość pozostałej zabudowy w otoczeniu dworca nie przekroczy 35 m. Podkreślona została też projektowana trasa komunikacyjna – ulica Nowowęglowa poprzez obudowanie jej zabudową o wysokości do 8–10 kondygnacji i 33 m.

Na terenie Nowego Centrum Łodzi znajduje się także dziewięć obiektów wpisanych do rejestru zabytków, takich jak cerkiew czy najstarsza łódzka elektrownia. Plany miejscowe zagwarantują ochronę prawną dla 53 obiektów i zespołów zabytkowych wpisanych do gminnej ewidencji zabytków oraz 28 spoza ewidencji.

W trakcie sporządzania projektów planów miejscowych brano pod uwagę głosy mieszkańców Łodzi, organizacji pozarządowych i środowisk profesjonalistów. Zorganizowano warsztaty projektowe pod nazwą „Zszywanie miasta”, konsultacje społeczne, dyskusje środowiskowe. W ramach procedury sporządzania projektów planów dwukrotnie wykładano je do publicznego wglądu i organizowano dyskusje publiczne. Zostały zebrane wnioski i uwagi do projektów planów, z których część została uwzględniona.

Obecnie dwa projekty planów miejscowych znajdują się w Radzie Miejskiej. Zostaną poddane głosowaniu podczas sesji Rady Miejskiej planowanej na 29 grudnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto