Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe Centrum Łodzi w szczegółach. Poznaliśmy plany zagospodarowania [wizualizacje]

Redakcja
Nowe place, budynki mieszkalne, ale też zieleń i zabytki - taką koncepcję terenu NCŁ przygotowali miejscy urbaniści.

Miejska Pracownia Urbanistyczna w Łodzi przygotowała dwa projekty miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Nowego Centrum Łodzi. Jest to obszar ograniczony ulicami: Sienkiewicza, Narutowicza, Kopcińskiego i Tuwima. 

Podział na dwa plany przebiega wzdłuż ulic Lindley’a i Wodnej. Cały obszar ma powierzchnie 94 ha (część zachodnia – 57 ha, część wschodnia – 37 ha), co stanowi 0,32% pow. miasta i 6,7% strefy wielkomiejskiej.

Nie tylko dworzec

W centralnej części Nowego Centrum Łodzi znajdzie się dworzec multimodalny Łódź Fabryczna wraz z tunelem i głowicami kolejowymi. Uzupełnieniem jego funkcji będzie przewidywana przestrzeń komercyjna.

Dworzec będzie miał zapewnioną obsługę komunikacyjną z ulic projektowanych o roboczych nazwach: Nowotargowa, Nowowęglowa i Nowoskładowa oraz przebudowywanych: Składowej i Kilińskiego. Zaplanowano także przebieg linii tramwajowych z przystankami tuż przy dworcu.

W okolicy dworca zaprojektowano "kumulację zabudowy usługowej o wysokiej intensywności" wraz z parkingami podziemnymi, w tym Bramę Miasta i tzw. Specjalną Strefę Kultury. Strukturę NCŁ uzupełnią zabudowa mieszkaniowa i zrewitalizowane budynki dawnej elektrociepłowni EC1 Wschód i Zachód.

Jest plan miejscowy dla Nowego Centrum Łodzi [wizualizacje]

Pozostałe przyjęte rozwiązania komunikacyjne dotyczą powiązań północ – południe, a więc ulicy Nowotargowej i połączenia ulicy Wierzbowej z Przędzalnianą, pokonujących dotychczasową barierę rozwojową tego obszaru, jakim było torowisko kolejowe. Nowe ulice podzielą też duże kwartały miejskie np. Kilińskiego-Tuwima-Sienkiewicza-Traugutta, tak, aby ułatwić inwestowanie wewnątrz nich.

W Nowym Centrum Łodzi znajdują się także obszary historycznej zabudowy, szczególnie przy ulicach: Sienkiewicza, Narutowicza, Kilińskiego, Tuwima, przewidywanej do zachowania i ochrony oraz kontynuacji sposobu zabudowy poprzez m. in. uzupełnianie luk w pierzejach ulic. - Obszary te powinny przede wszystkim być poddane procesowi rewitalizacji - czytamy w dokumencie.

Tak będą wyglądać ulice w Nowym Centrum Łodzi [wideo]

W projekcie Nowego Centrum Łodzi duży nacisk kładzie się na projektowany system przestrzeni publicznych. Będą to m.in. obszary łączące NCŁ z centrum historycznym – ulicą Piotrkowską, nowe place miejskie: tzw. Rynek Kobro, plac przed dworcem, plac przed zajezdnią tramwajową, czy placyki przy obiektach magazynowych.

Nowe place, nowa zieleń

Place integrowane będą poprzez system powiązań w postaci istniejących i projektowanych ulic miejskich, ciągów pieszych i pieszo-jezdnych. Przestrzenie publiczne to także tereny zieleni urządzonej, zarówno istniejącej, jak Park Moniuszki i znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie parki: Staszica, 3 Maja i Sienkiewicza, jak i nowoprojektowanej w postaci zielonego bulwaru wzdłuż ul. Nowowęglowej i wschodniego przedpola dworca. Wzdłuż ulic, na których pozwalają na to warunki techniczne, będą sadzone szpalery drzew.

Na większości terenów w Nowym Centrum Łodzi została przyjęta zabudowa usługowa oraz mieszkaniowa wielorodzinna. Pozostałe funkcje to m.in. usługi kultury, nauki, kultu religijnego. Będą one wprowadzone są w miejscach już istniejących (kampus uniwersytecki, cerkiew św. Aleksandra Newskiego) lub powstających (EC1).

Forma zabudowy została określona jako typowo śródmiejska. Oznacza to, że budynki będą kształtować pierzeje ulic i placów, natomiast wnętrza kwartałów będą mogły być kształtowane w sposób bardziej swobodny. Wysokość zabudowy została przyjęta w zależności od lokalizacji – do 5, 6 lub 7 kondygnacji, ale nie więcej niż 25 metrów.

Najwyższa będzie Brama

Dominantami wysokościowymi będą jedynie Brama Miasta o maksymalnej wysokości 17 kondygnacji i 64 metrów oraz istniejące biurowce przy ul. Traugutta o wysokości 70 m i odpowiadające im w sensie kompozycyjnym dwa budynki o wysokości do 54 m w miejscu wyburzanego hotelu Centrum.

Oś kompozycyjna ulicy Targowej ciągnąca się na południe aż w rejon Księżego Młyna, a na północy zamknięta placem Dąbrowskiego i gmachem Teatru Wielkiego, podkreślona zostanie czterema budynkami usługowymi o maksymalnej wysokości 12 kondygnacji i 49 m, zlokalizowanymi w rejonie dworca. Wysokość pozostałej zabudowy w otoczeniu dworca nie przekroczy 35 m. Podkreślona została też projektowana trasa komunikacyjna – ulica Nowowęglowa poprzez obudowanie jej zabudową o wysokości do 8–10 kondygnacji i 33 m.

Na terenie Nowego Centrum Łodzi znajduje się także dziewięć obiektów wpisanych do rejestru zabytków, takich jak cerkiew czy najstarsza łódzka elektrownia. Plany miejscowe zagwarantują ochronę prawną dla 53 obiektów i zespołów zabytkowych wpisanych do gminnej ewidencji zabytków oraz 28 spoza ewidencji.

W trakcie sporządzania projektów planów miejscowych brano pod uwagę głosy mieszkańców Łodzi, organizacji pozarządowych i środowisk profesjonalistów. Zorganizowano warsztaty projektowe pod nazwą „Zszywanie miasta”, konsultacje społeczne, dyskusje środowiskowe. W ramach procedury sporządzania projektów planów dwukrotnie wykładano je do publicznego wglądu i organizowano dyskusje publiczne. Zostały zebrane wnioski i uwagi do projektów planów, z których część została uwzględniona.

Obecnie dwa projekty planów miejscowych znajdują się w Radzie Miejskiej. Zostaną poddane głosowaniu podczas sesji Rady Miejskiej planowanej na 29 grudnia.

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto