MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa funkcja cyfrowego kasowania biletów w łódzkich tramwajach i autobusach

Jacek Zemła
Jacek Zemła
Takie kody od trzech lat funkcjonują w tramwajach warszawskich
Takie kody od trzech lat funkcjonują w tramwajach warszawskich Transport Publiczny
W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie aplikacjami mobilnymi do kupowania biletów MPK, Łódź wprowadza innowacyjne rozwiązanie. Dzięki niemu, pasażerowie będą mogli uniknąć niejasności i problemów podczas kontroli biletów, kasując je bezpośrednio po wejściu do pojazdu.

Cyfrowe bilety – wygoda czy problem?

Korzystanie z aplikacji mobilnych takich jak Jakdojade.pl, zBiletem.pl, czy moBilet, staje się coraz bardziej popularne wśród pasażerów MPK. Umożliwiają one szybki zakup biletów, bez konieczności posiadania przy sobie gotówki czy szukania automatu biletowego. Wszystko, czego potrzebujemy, to smartfon i aktywne połączenie z internetem. Jednakże, obecny system zakupu biletów mobilnych nie jest pozbawiony wad. Głównym problemem jest fakt, że bilet jest aktywny od momentu zakupu, co może prowadzić do nieporozumień podczas kontroli, jeśli pasażer zakupi bilet tuż przed wejściem do pojazdu.

Pasażerowie, decydując się na zakup biletu przez telefon, muszą pamiętać o dokonaniu transakcji przed odjazdem pojazdu z przystanku. W przeciwnym razie, narażają się na ryzyko otrzymania mandatu za jazdę bez ważnego biletu. To stresująca sytuacja, zwłaszcza w przypadku nagłych, nieprzewidzianych sytuacji, kiedy to pasażer ma ograniczony czas na zakup biletu.

Nowe rozwiązanie w łódzkich MPK

W odpowiedzi na te problemy, Łódź wprowadza nowatorskie rozwiązanie, które ma na celu ułatwienie korzystania z biletów elektronicznych i eliminację niejasności związanych z ich ważnością.

Rozwiązanie, które chcemy zaproponować ujednolica system i czyni go przejrzystym. Dzięki zmianom w aplikacjach mobilnych będzie można zakupić wiele biletów, które nie będą aktywowane w momencie zakupu. Tak jak w przypadku biletów papierowych, bilet w telefonie będzie trzeba skasować w komunikacji miejskiej – tłumaczy Magdalena Gałkiewicz, radna Rady Miejskiej w Łodzi.

Wdrożenie nowej funkcji będzie wymagało współpracy z operatorami aplikacji mobilnych oraz instalacji specjalnych znaczników w pojazdach komunikacji miejskiej.

Prowadzimy rozmowy z operatorami aplikacji, aby zastosować tę dodatkową funkcjonalność. Ponadto musimy przygotować i umieścić we wszystkich pojazdach kilka tysięcy znaczników z kodem QR zawierającym niepowtarzalne numery autobusów i tramwajów – mówi Zbigniew Papierski, prezes MPK-Łódź.

Kody QR jako rozwiązanie problemu

Kluczowym elementem nowego systemu będą kody QR, które będą pełnić funkcję "elektronicznych kasowników". Dzięki nim, pasażerowie będą mogli aktywować zakupione bilety bezpośrednio po wejściu do pojazdu, co zgodne jest z obowiązującymi przepisami prawa.

Chcemy ułatwić mieszkańcom korzystanie z biletów elektronicznych. Zgodnie z obowiązującym prawem bilet w komunikacji miejskiej należy skasować niezwłocznie po wejściu do tramwaju. Jednak osoba, która chciałaby kupić bilet w telefonie po wejściu do komunikacji miejskiej jest narażona na mandat za brak biletu. Dlatego chcemy wprowadzić kody QR, które będą „elektronicznymi kasownikami” dla biletów zakupionych elektronicznie przed wejściem do pojazdu – mówi Bartosz Domaszewicz, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi.

Wprowadzenie kodów QR w tramwajach i autobusach planowane jest jeszcze na ten rok, co stanowi znaczący krok w kierunku modernizacji systemu biletowego w Łodzi i ułatwienia życia pasażerów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowa funkcja cyfrowego kasowania biletów w łódzkich tramwajach i autobusach - Łódź Nasze Miasto

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto