Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nietypowa lekcja historii na Brusie [ZDJĘCIA]

Paulina Szczerkowska (op. AT)
W środę, 14 października uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 oraz zwykli łodzianie upamiętnili ofiary dwóch totalitaryzmów podczas spaceru po terenie dawnego poligonu na Brusie.

Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym osoby, które zostały zamordowane na terenie dawnego poligonu. Następnie odbył się spacer w towarzystwie archeologów prowadzących badania na Brusie.

Teren poligonu Łódź-Brus służył do ćwiczeń wojskowych jeszcze w czasach caratu. Rolę militarną Brus pełnił do lat 90 XX w. Prace archeologiczne w tym miejscu trwają od 2008 r. Od tego czasu znaleziono cztery masowe groby. W listopadzie 1939 roku Niemcy wymordowali tam ok. stu przedstawicieli łódzkiej inteligencji.

- W obrębie jamy grobowej znaleźliśmy rzeczy osobiste i ciepłe ubrania. To sugerowało porę roku, w której te osoby zostały aresztowane. Przy zwłokach znaleźliśmy też pieniądze polskich emisji przedwojennych, przemieszane z monetami niemieckimi. To tylko potwierdziło datę śmierci osób - mówi dr Karol Demkowicz, prowadzący badania archeologiczne na Brusie. - Ci ludzie stanowili elitę II Rzeczpospolitej. Data egzekucji także nie jest przypadkowa. To były okolice 11 listopada. Chciano zabić w Polakach wszelkie przejawy narodowej dumy - dodaje.

Czytaj też:

Wystawa studentów architektury PŁ w Łasku - "Kolumna-Las. Miasto-Ogród"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto