Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niealimentacja to przemoc. Poznaj swoje prawa

Darek Matyjaszczyk
Niealimentacja to przemoc. Poznaj swoje prawa
Niealimentacja to przemoc. Poznaj swoje prawa materiały prasowe
Niealimentacja stanowi ogromny problem. We wtorek, 24 listopada, odbędą się warsztaty poświęcone problemowi niealimentacji. Spotkanie ma na celu pomóc rodzicom borykającym się z problemem wyegzekwowania obowiązku płacenia alimentów przez byłego partnera.

Narodziny dziecka odmieniają życie rodzica na zawsze. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, jak po urodzeniu potomka zmienia się sytuacja prawna jego opiekuna. Powstają podstawowe zobowiązania rodzica, takie jak wychowanie dziecka, reprezentowanie go, sprawowanie opieki nad nim oraz jego majątkiem.

O sprawy majątkowe około miliona dzieci w Polsce, które nie otrzymują alimentów ani od rodzica, ani z Funduszu Alimentacyjnego, dbają samodzielni rodzice. To oni, będąc ich przedstawicielami ustawowymi, są ich „adwokatami”, wychowują je i utrzymują - przeważnie z jednej pensji. To oni próbują, dostępnymi środkami prawnymi, nakłonić drugiego rodzica do wykonywania ciążącego na nim obowiązku utrzymywania własnego dziecka - często nieskutecznie. W Polsce bowiem nadal istnieje powszechne przyzwolenie na niepłacenie alimentów.

Niealimentacja to ogromny problem społeczny w województwie łódzkim. Statystyki pokazują, że w 132 kancelarii komorniczych na obszarze działania Sądu Apelacyjnego w Łodzi prowadzonych jest obecnie ponad 67 tysięcy egzekucji alimentów, z czego tylko w 2014 roku wpłynęło 6 097 nowych wyroków. Tylko w samej Łodzi, komornicy na koniec grudnia 2014 r. prowadzili 17 326 takich spraw. W 2014 roku wpłynęło 1271 nowych. Innymi słowy – każdego dnia roboczego, tylko w samej Łodzi, składanych jest 5 wniosków o egzekucję alimentów.

24 listopada rodzice będą mieli okazję skorzystać z bezpłatnych informacji komornika, adwokata oraz pracownika socjalnego. Będzie to również szansa do zintegrowania się, nawiązania nowych znajomości, dyskusji oraz podzielenia się swoimi problemami i doświadczeniami.

Warsztaty, prowadzone przez Stowarzyszenie Dla Naszych Dzieci, Komisję Dialogu Obywatelskiego ds. Różnorodności i Przeciwdziałania Dyskryminacji oraz Izbę Komorniczą w Łodzi organizowane są w ramach corocznej akcji "16 dni przeciw przemocy wobec kobiet". Są również wydarzeniem towarzyszącym zainaugurowanej przez Izbę Komorniczą w Łodzi kampanii „Nie odrzucaj swojego dziecka. Płać alimenty”.

Termin i miejsce warsztatów:
Urząd Miasta Łodzi sala 107B
Piotrkowska 104
24 listopada 2015r. w godz. 12.00 – 16.00

Kontakt do organizatorów: [email protected], [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto