Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nauka do sesji wspomagana tabletkami

Paulina Drętkiewicz
Paulina Drętkiewicz
Z aptekarskich półek znikają jak świeże bułeczki preparaty wspomagające naukę. Nic dziwnego - zaczęła się sesja i zbliżają się matury. Czy są one jednak skuteczne i nie szkodzą zdrowiu?

Na rynku farmaceutycznym pojawia się coraz więcej środków, które uzupełniają dietę w składniki wspomagające pamięć i koncentrację. Leki te można znaleźć na półkach wśród suplementów diety i kupić bez recepty. Są dostępne w większości aptek. Wybierać możemy m.in. z Sesji, Memo Speed, Plusssz Activ, IQ Activ czy Ginkgo Biloba. - Stosowałam Sesje i chwalę sobie jej działanie. Myślę, że pomogła mi skupić się na nauce - mówi studentka dziennikarstwa, Ola Kędzia. Inne zdanie ma tegoroczna maturzystka, Emilia Spychalska. - Na razie daję sobie radę bez żadnych wspomagaczy, zresztą i tak nie wierzę w ich skuteczność.

Jak stosować?
Nie wszyscy wiedzą, jak należy przyjmować suplementy. Większość zainteresowanych zgłasza się po nie w styczniu i lutym, kiedy sesja się zaczyna. - Żeby zobaczyć efekty działania, lek należy przyjmować co najmniej dwa miesiące przed sesją lub maturą, a nie dzień przed egzaminem - twierdzi farmaceuta Piotr Wielczyk.

Skład

Środki tego typu przeznaczone są dla osób uczących się i pracujących umysłowo. Wszystkie z tych specyfików opierają się na tych samych składnikach, czyli kofeinie, lecytynie i magnezie. Lecytyna poprawia zdolność koncentracji, zapamiętywania i redukuje znużenie. Kofeina zwiększa sprawność myślenia, skraca czas reakcji, znosi uczucie zmęczenia psychicznego oraz senności. Magnez chroni organizm przed następstwami stresu. Reszta składników zawartych w preparatach wspomagających naukę to wypełniacze, które nie mają znaczenia dla organizmu. - Tak naprawdę wszystkie te składniki, czyli magnez, kofeina i lecytyna znajdują się w zwykłych produktach spożywczych. Zamiast zażycia jednej tabletki np. Sesji możemy zjeść banana i popić go kawą. Efekt będzie taki sam- mówi Ernest Cichomski, absolwent chemii Politechniki Łódzkiej.

Skutki

Należy jednak pamiętać, że stosowanie tych preparatów przez dłuższy czas nie jest dobre dla zdrowia. Jak twierdzi Barbara Szczukiewicz, pielęgniarka, zażywanie leków może spowodować podniesione ciśnienie krwi, problemy z cholesterolem i koncentracją w przyszłości. Jeśli człowiek dobrze się odżywia, a jego dieta bogata jest w warzywa i owoce, nie trzeba zażywać dodatkowych suplementów.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto