Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasze ekologiczne obowiązki

Redakcja
Prezentujemy dziś Państwu przewodnik dotyczący m.in. przedsięwzięć z zakresu szybko rozwijającej się dziedziny gospodarki, jaką jest pozyskiwanie energii z niekonwencjonalnych źródeł. Jest to drugi z serii naszych dodatków poświęconych inwestycjom. W kolejnym, zaplanowanym na22 listopada, zaprezentujemy przedsiębiorców z regionu województwa łódzkiego.

Wróćmy jednak do wiodącej tematyki dzisiejszego przewodnika. W 2020 roku w bilansie końcowego zużycia energii, 15 procent mają stanowić źródła odnawialne. Na udział ten pracować będzie nie tylko sektor elektroenergetyki, ale także ciepłownictwo i transport. Inwestycje w tej dziedzinie energetyki będą prowadzone na większą skalę z uwagi na potrzebę przebudowy sektora energetycznego w kierunku niskiej emisji spalin, co jednocześnie jest zgodne z przyjętą polityką energetyczną Unii Europejskiej.

Stosowanie odnawialnych źródeł energii w Polsce dopiero zaczyna się rozwijać, nie licząc kilku funkcjonujących od lat bloków energetycznych na biomasę oraz obiektów energetyki wodnej. Tym bardziej cieszy, że wiele takich inwestycji realizowanych jest właśnie w województwie łódzkim. Doskonałym przykładem jest tutaj gmina Daszyn, która przoduje w realizacji projektów proekologicznych. Można o nich przeczytać na stronie 7 naszego przewodnika. Marzeniem chyba każdego z nas jest życie w zdrowym i czystym otoczeniu. Ideałem byłoby stworzenie takich warunków bez konieczności inwestowania olbrzymich pieniędzy. Na działania proekologicznie należy jednak patrzeć długoterminowo. Początkowe inwestycję choć są może kosztowne, zwracają się już po kilku latach.

Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo ochrony środowiska, która weszła w życie 21 grudnia 2010 r., istnieje możliwość dofinansowania takich inwestycji. Ze wsparcia mogą korzystać osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne i przedsiębiorcy. Dofinansowanie dotyczy kolektorów słonecznych, które zamieniają promienie słoneczne na ciepło oraz kotłów na paliwa odnawialne, czyli drewno opałowe i jego odpady w postaci naturalnej, tj. kory, wiórów, trocin, lub przetworzonej, jak brykiety lub pelety. Biomasą może być również wiklina, słoma oraz wierzba. Pomoc finansową otrzymamy także na ekologiczną przydomową oczyszczalnię ścieków, która jest tańsza niż utrzymanie szamba, a także na likwidację azbestowego dachu. Zasady udzielania dotacji są ustalane indywidualnie przez gminy.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto