Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasiadownia Szwalnia - miejsce kreatywnej rozrywki [wideo]

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
Przy CKK Eternia powstała nasiadownia "Szwalnia". Pofabryczny budynek i pomysłowość jej twórców stworzą klimat przyjazny kreatywnym działaniom.

Choć jak zapowiedziała Anna Korzon z CKK "Eternia", Szwalnia jako klubokawiarnia będzie działała w pełni dopiero po remoncie, to w międzyczasie organizowane będą różnego rodzaju akcje. Pierwsza, otwierająca impreza miała miejsce tydzień temu. Wtedy to za sprawą świątecznego kiermaszu pt. "Nie kupuj masówki" pofabryczna przestrzeń przy ul. Sienkiewicza 65 przeobraziła się w obiekt handlowy.

W tę sobotę (18 grudnia) w Szwalni odbyła się nietypowa "domówka", podczas której m.in. wystąpili łódzcy artyści (Amazing Duette, Butcher, Gęsty Kożuch Kurzu, czy też Etno Chór Wieczernica). Były również plany ulepienia bałwana. Czy to się ziściło - możecie sprawdzić na dziedzińcu przed Szwalnią.

Od tygodnia w nasiadowni można również zobaczyć (a także kupić) prace dwojga rodzimych artystów - grafikę i pastele Magdy Kubalańcy oraz grafikę Piotra Pasiewicza.

Rozrywka w pełnym tego słowa znaczeniu

A zatem, jak sami widzicie, w Szwalni trudno się nudzić. Kolejnym zaplanowanym wydarzeniem jest, jak zdradza Anna Korzon, bitwa na poduszki. - Mamy nadzieję, że po bitwie wszyscy zostawią u nas swoje poduszki, które posłużą nam jako wystrój - mówi. Wiele rzeczy, które się tam znajdują pochodzą właśnie od ludzi. Podczas sobotniej domówki można było na przykład zostawić w Szwalni starą choinkę.

Centrum Kultury Kreatywnej "Eternia" korzysta z całego czterokondygnacyjnego budynku. Przychodząc więc do Szwalni możemy liczyć na różnego rodzaju rozrywkę. - Mamy pomieszczenia, gdzie będą realizowane m.in. plany zdjęciowe, będą odbywały się projekcje filmowe, pokazy mody... - wylicza Marcin Malecki z CKK "Eternia". Ponadto jest tu miejsce na warsztaty cyrkowe, koncerty i wiele innych wydarzeń kulturalno-rekreacyjno-rozrywkowych, a co najważniejsze - jak mówi Anna Korzon - pomysłodawcy tego miejsca będą starali się w każdej sferze działalności wyjść poza ramy.

Wkrótce, bo już na wiosnę planowane jest uruchomienie dalszych części budynku starej fabryki, gdzie jak zapowiada Patrycja Miszkiewicz z CKK "Eternia", będą odbywały się m.in duże **- na 500-600 osób -** koncerty.

Swobodny klimat Amsterdamu

Już samo nazwanie tego miejsca nasiadownią, świadczy o wyłamaniu się ze schematu. Jak tłumaczy Patrycja, Szwalnia nie jest ani klubem, ani tak do końca kawiarnią. - To jest miejsce służące do siedzenia, rozmawiania, promowania szeroko pojętej kultury i sztuki - wyjaśnia. Jak precyzuje, w Szwalni promowani będą młodzi artyści - zarówno ze sfery muzycznej, jak i plastycznej.

Choć jest to miejsce alternatywne, to jak zapewnia, otwarte jest dla każdego. - Na pewno, jeżeli ktoś się nastawia na klimat klubowy, wysublimowany i sterylny, to tutaj czegoś takiego nie otrzyma - przestrzega Patrycja. - Tutaj jest klimat bardziej zachodni, jest to klimat Berlina, Amsterdamu, gdzie nie obowiązuje dress code, ściśle określone reguły, dzięki czemu to miejsce żyje własnym życiem - dodaje.

Jeżeli chodzi o konkurencję, której w Łodzi pod względem rozrywkowym nie brakuje, ekipa Szwalni się nie boi. Wręcz przeciwnie. - Jesteśmy nastawieni na synergię, a nie na konkurencję między kawiarniami - podkreśla Marcin Malecki i marzy o wspólnych z innymi tego typu lokalami projektach imprezowych.

Czytaj także:
-

Walka z pudlarzami na Dąbrowie przed Wigilią

- Boże Narodzenie 2010 w Łodzi [serwis specjalny]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto