Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najstarsze krosno z fabryki Poznańskiego to tylko jeden z 400 eksponatów, które pokaże na ekspozycji łódzkie muzeum włókiennictwa

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Grzegorz GAłasiński
„Miasto – Moda – Maszyna” to tytuł nowej ekspozycji, którą przygotowuje Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Obejmie ona 2,5 tysiąca metrów kwadratowych na trzech kondygnacjach w najstarszym skrzydle Białej Fabryki Ludwika Geyera przy ul. Piotrkowskiej 282. Znajdzie się na niej ponad 400 eksponatów. Wśród nich najstarsze krosno z 1878 roku z fabryki Izraela Poznańskiego, które odnalazło się na Śląsku i zostało podarowane łódzkiej placówce przez właścicielkę domu, w którym stało nieużywane.

Drugim unikatem jest krosno z fabryki Maurycego Bauera – urządzenie do produkcji tkanin kolorowych. Oba eksponaty, zanim trafiły do zbiorów CMWŁ, 60 lat spędziły na strychu jednego ze śląskich domów. Zostały wykupione tuż po drugiej wojnie światowej dla absolwenta szkoły włókienniczej, który planował założyć własną tkalnię. Z uwagi na niekorzystną koniunkturę nigdy do tego nie doszło.

Kilkanaście maszyn pochodzących z różnych okresów Łodzi włókienniczej zostanie zaprezentowanych na parterze budynku. Będzie wśród nich także XIX-wieczna zgrzeblarka, liczne krosna i przędzarki z początku XX wieku, a także nowoczesne maszyny włókiennicze stosowane w wielkich zakładach przemysłowych do produkcji masowej, które działały do 1989 roku. Wiele z nich zachowało się dzięki inicjatywie pracowników upadających zakładów. Na pierwszym piętrze zobaczymy artefakty związane z życiem mieszkańców dawnej Łodzi. Tu znajdzie się m.in. stuletni pamiętnik Heleny Geyer i jej portret namalowany przez łódzkiego artystę Wacława Dobrowolskiego.

Te dwa eksponaty trafiły do nas w depozyt od prawnuczki Heleny Geyer - mówi Magdalena Komarzeniec, zastępca dyrektora CMWŁ.

Trzecia część ekspozycji to moda, poświęcona tej gałęzi przemysłu włókienniczego jakim był przemysł odzieżowy. Będą tkaniny, próbniki, najpopularniejsze sploty i wzory a także gotowe kolekcje ubrań takich domów handlowych jak Telimena, czy Moda Polska oraz projektantek

Chcemy pokazać co działo się w modzie przez pryzmat tego, jakie zmiany społeczne zachodziły w społeczeństwie polskim od 1945 roku do współczesności - dodaje Aneta Dalbiak, dyrektor muzeum.

Ekspozycja zostanie udostępniona w listopadzie.

Pogoda na dzień 31.05.2021 - Łódzkie:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto