Najlepsi absolwenci piętnastu kierun ków studiów chcą pracować dla PGE.

Artykuł sponsorowany
Joanna Moczyńska: - Poznaję firmę i jej strukturę oraz zasady pracy, a współpracownicy chętnie dzielą się ze mną wiedzą praktyczną i doświadczeniem. To dla mnie duża wartość, że mogę uczyć się od specjalistów. Od początku spodobała mi przyjazna i otwarta atmosfera.
Joanna Moczyńska: - Poznaję firmę i jej strukturę oraz zasady pracy, a współpracownicy chętnie dzielą się ze mną wiedzą praktyczną i doświadczeniem. To dla mnie duża wartość, że mogę uczyć się od specjalistów. Od początku spodobała mi przyjazna i otwarta atmosfera.
Trudno się dziwić - to dziś jeden z najl epszych pracodawców w Polsce. Zdobywają doświadczenie zawodowe, rozwijają i poszerzają swoje zainteresowania oraz pracują z najlepszymi ekspertami przyciekawych projektach. 15 absolwentów szkół wyższych 1 czerwca rozpoczęło staże w PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA. To rezultat rekrutacji do tegorocznego programu stażowego "Budujemy wartość polskiej gospodarki. Pracuj dla nas!"- Ten staż jest dla mnie bardzo cenny - mówi Joanna Moczyńska, absolwentka psychologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Aby zapewnić ciągłość działania oraz uzyskiwać coraz lepsze wyniki biznesowe, a tym samym uzyskać pozycję lidera, GK PGE musi zapewnić organizacji najważniejszy zasób, jakim są kompetentni pracownicy. Im zaś - odpowiednie warunki pracy i rozwoju. W tym celu powstała Strategia Zarządzania Kapitałem Ludzkim na lata 2015-2020, wspierająca działania zmierzające do rozwoju nowych obszarów biznesowych oraz eliminacji luki kompetencyjnej i pokoleniowej.

Pracuj dla nas
Ta inicjatywa zawarta w strategii ZKL wymagała uruchomienia dodatkowych programów rekrutacyjnych, stażowych oraz praktyk zawodowych.

GK PGE, działając zgodnie z przygotowaną Strategią, przystąpiła do programu stażowego "Budujemy wartość polskiej gospodarki. Pracuj dla nas!" skierowanego do absolwentów uczelni wyższych a organizowanego przez Ministerstwo Skarbu Państwa oraz spółki z udziałem skarbu, w tym Polskiej Grupy Energetycznej. PGE przyjęła trzydziestkę najlepszych absolwentów, którzy chcieli swoje pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywać w największej w kraju grupie energetycznej.

- Do PGE GiEK SA zakwalifikowało się 15 osób. Po troje stażystów do centrali spółki w Bełchatowie, Elektrowni Opole i Elektrociepłowni Rzeszów, po jednym do Elektrowni Bełchatów, KWB Bełchatów, Elektrociepłowni Kielce, Zespołu Elektrociepłowni Bydgoszcz, Elektrociepłowni Zgierz i do Zespołu Elektrowni Dolna Odra - wylicza Maciej Kapczyński, kierownik biura strategii zarządzania zasobami ludzkimi.

Najlepsi z najlepszych
O staż ubiegali się najlepsi absolwenci polskich uczelni, którzy w 2014 r. obronili pracę dyplomową i uzyskali tytuł magistra, inżyniera lub magistra inżyniera.

PGE na staż przyjęła absolwentów piętnastu kierunków studiów. Są wśród nich osoby chcące zajmować się: górnictwem, energetyką, elektroenergetyką, ciepłownictwem, ochroną środowiska, ekonomią, rachunkowością, finansami, prawem, zarządzaniem, mechaniką maszyn, budową maszyn, technologią maszyn, budownictwem i energetyką jądrową.

Na początek -ankieta
Pierwszym krokiem, jaki musieli wykonać kandydaci na stażystów, było zarejestrowanie się na stronie internetowej programu i wypełnienie ankiety.

- Ankieta polegała na ocenie zasadności pewnych postaw menedżerskich oraz różnorodnych procesów wprowadzanych w życie organizacji - mówi Joanna Moczyńska, stażystka w biurze strategii zarządzania zasobami ludzkimi w centrali spółki. - Wypełniałam ją zgodnie z moimi własnymi odczuciami i tak jak podpowiadała mi moja intuicja. Oczywiście musiałam odpowiadać tak, aby zmieścić się w wyznaczonym czasie, co było dodatkowym utrudnieniem - dodaje stażystka.

Wybrani na podstawie ankiet kandydaci zostali zaproszeni przez spółki na rozmowy kwalifikacyjne. - Telefon o tym, że zakwalifikowałam się do drugiego etapu otrzymałam na początku maja. I udało się! - uśmiecha się Joanna.
Pierwsze staże rozpoczęły się 1 czerwca 2015 roku. - W ramach programu absolwenci mają szansę zdobycia doświadczenia zawodowego oraz połączenia wiedzy teoretycznej z praktyką i rozwojem osobistym - mówi Maciej Kapczyński. Długość stażu wynosiła 6 miesięcy lub 3 miesiące, w zależności od zajętego przez absolwenta miejsca na liście rankingowej, która powstała po przeprowadzeniu procesu rekrutacyjnego- wyjaśnia Maciej Kapczyński.

- Bardzo chciałam dostać się do biura zarządzania zasobami ludzkimi, ponieważ praca w tym obszarze wiąże się z kierunkiem moich studiów - mówi Joanna Moczyńska. - Poznaję firmę i jej strukturę oraz zasady pracy, a współpracownicy chętnie dzielą się ze mną wiedzą praktyczną i doświadczeniem. To dla mnie duża wartość, że mogę uczyć się od specjalistów. Od początku spodobała mi przyjazna i otwarta atmosfera.

Absolwenci chcą do PGE i na staże, i do pracy
PGE GiEK SA już od dłuższego czasu zajmuje wysokie miejsca w znaczących rankingach na najlepszego pracodawcę. Spółka jest także jednym z najbardziej atrakcyjnych pracodawców dla osób z wykształceniem inżynierskim. Angażuje też swoich pracowników w działania charytatywne i sportowe.
- Chciałam dostać się do PGE GiEK SA, bo znam spółkę. Moi rodzice są długoletnimi pracownikami oddziału KWB Bełchatów. Wiem, że firma dba o swoich pracowników - mówi Joanna Moczyńska.
- Kompetencje i chęć dalszego rozwoju to bardzo cenne wartości u młodych ludzi, których nie można zniweczyć - mówi Jacek Kaczorowski, prezes zarządu PGE GiEK SA. - Programy stażowe pomagają budować bazę przyszłych pracowników w naszej spółce a my pomagamy im zdobyć niezbędne doświadczenie. Wspieraliśmy i wspieramy w rozwoju czy podnoszeniu kwalifikacji nie tylko naszych pracowników, ale także studentów i absolwentów szkół wyższych - podkreśla prezes.
- Staże są nam bardzo potrzebne. Ułatwiają start na rynku pracy, który nie jest łaskawy dla młodych absolwentów. Wsparcie otrzymane podczas programu stażowego jest niezwykle cenne. Każdy może i powinien spróbować - zachęca stażystka z centrali spółki.
Zainteresowaniu potencjalnych stażystów pracą w PGE trudno się dziwić. To jeden z najlepszych pracodawców w Polsce, o czym świadczą wysokie miejsca w prestiżowych rankingach, m.in. rankingu Universum Global. Nie kto inny jak właśnie studenci wskazali w tym rankingu, że PGE to jeden z najbardziej atrakcyjnych pracodawców dla osób z wykształceniem inżynieryjnym.
Polska Grupa Energetyczna znalazła się także na liście najlepszych spółek pod względem pracy dla prawników. Według badań przeprowadzonych w ramach Ranstad Award 2014 zaś, PGE jest najbardziej atrakcyjnym pracodawcą w branży energetycznej. PGE zajęła także drugie miejsce wśród dużych firm ze wszystkich branż pod względem bezpieczeństwa zatrudnienia oraz trzecie w kategorii uwzględniającej konsekwentne stosowanie zasady równowagi między pracą a życiem prywatnym. To tzw. koncepcja "corporate wellness". Doceniono także podejmowane przez PGE działania na rzecz środowiska i społeczeństwa.


Barbara Szafrańska, stażystka z Politechniki Łódzkiej

Jak przebiegał konkurs i na czym polegał?
- O programie stażowym dowiedziałam się przez przypadek. Po przeczytaniu regulaminu wypełniłam formularz zgłoszeniowy i ankietę. Następnie zostałam przekierowana do testu kompetencji. Kolejnym etapem przyjęcia mnie na staż była rozmowa kwalifikacyjna.

Do jakiego działu się Pani dostała?
- Pracuję w dziale BHP Elektrowni Bełchatów. Bardzo chciałam dostać się właśnie do tego działu, ponieważ z bezpieczeństwem i higieną pracy chciałabym związać swoją przyszłość zawodową. Dzięki stażowi mam szansę poznać pracę tych służb od podstaw.

Jak ocenia Pani staż? Czy jest on potrzebny?
- Dla mnie najważniejsze jest to, że odbywam staż wśród osób, które dysponują ogromnym doświadczeniem i wiedzą z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Jestem przekonana, że wyniosę z tego stażu sporo wiedzy merytorycznej, którą będę mogła wykorzystać w przyszłości. Mam nadzieję, że tutaj, w bełchatowskiej elektrowni. Staż jest bardzo potrzebny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto