18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na tydzień przed 22. Międzynarodowym Festiwalem Komiksu i Gier

Redakcja
Do 22. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier (30 września – 2 października 2011) pozostało jeszcze kilka dni, ale pierwsze wydarzenia związane z festiwalem odbywają się już w tym tygodniu.

Odsłonięcie komisowego murala - 21 września, o godz. 14.00 w Parku im. Sienkiewicza przy placu zabaw dla małych dzieci, od strony ul. Sienkiewicza

Wielopowierzchniowe malowidło poświęcone polskiemu komiksowi dla dzieci powstaje od piątku 17 września na murze przy placu zabaw w Parku im. Sienkiewicza. Jego autor, Piotr Saul, postanowił skoncentrować się na standardowych postaciach komiksów adresowanych do dzieci. Na ścianie przy placu zabaw nie mogło zabraknąć Tytusa, Romka i A’Tomka, Kajko i Kokosza czy Koziołka Matołka. Wkomponowany w przestrzeń placu zabaw, kolorowy mural będzie doskonałym tłem do rozwijania dziecięcej wyobraźni i okazją do przypomnienia najbardziej popularnych komiksów, a przede wszystkim zachętą do sięgnięcia po komiksową książkę.

Wernisaż wystaw: Janusza Christy, Edwarda Lutczyna, Tadeusza Raczkiewwicza , Marka Szyszko, Jerzego Wróblewskiego, Branko Jelinka, ekspozycji artystów z Walonii-Brukseli, a także współczesnych twórców z Polski pt. „Czas na Komiks” - 22 września, od godz. 17.00 , Centralne Muzeum Włókiennictwa, ul. Piotrkowska 282.

Oprócz dzieł rodzimych twórców, zaprezentujemy prace artystów z Walonii-Brukseli. Miejsce to jawić się może jako serce komiksu w Europie. Jest tak zapewne, nie tylko ze względu na ogromną liczbę tamtejszych scenarzystów i rysowników (o ich kunszcie świadczą komiksowe plansze prezentowane w CMW), ale też emocjonalny stosunek mieszkańców regionu do tego gatunku sztuki.

Przedstawiamy również komiksy Branko Jelinka, laureata Grand Prix konkursu na krótką formę komiksową 21. MFKiG. Jelinek znany jest z prac psychologicznych, nasyconych nastrojem niepewności i niepokoju. Zupełnie inną sytuację znajdziemy w komiksach Janusza Christy (gdzie dominuje humor i groteska). Nie brak też aluzji do życia społeczno-politycznego, zwłaszcza w komiksach epoki PRL-u. Dla fanów tego nieżyjącego już artysty, przygotowaliśmy nie lada niespodziankę. Oto można zobaczyć oryginalne kreślarskie przybory i biurko, przy którym powstały przygody Kajka i Kokosza! Widzowie uśmiechną się również w sali z wystawą Edwarda Lutczyna. Znany satyryk tworzy także komiksy. Proszę przyjrzeć się detalom, i to nie tylko rysunkowym. Ileż w pracach Lutczyna zabawy słowem! Natomiast w twórczości Marka Szyszko dominuje zupełnie inny klimat. Jego ilustracje nacechowane są charakterystyczną tylko jemu precyzją w oddaniu szczegółu. Zwolennicy militariów będą mieli swoistą ucztę. Ja, ze swej strony, proszę o zwrócenie uwagi na nastrój jaki emanuje z komiksów Szyszki. Elektryzujące sceny z „Dr Jekyll Mr Hyde” na długo zapadają w pamięć. Podobnie jak komiksy zmarłego dwadzieścia lat temu, Jerzego Wróblewskiego. Ten „kowboj z Polski”, wielbiciel westernu, pracowity artysta, a przede wszystkim znakomity rysownik, potrafił odnaleźć się w każdym temacie, co udowadniamy w niniejszym pokazie.

Obowiązkowym przystankiem musi być też ekspozycja poświęcona naszemu polskiemu „superbohaterowi” Tajfunowi, autorstwa Tadeusza Raczkiewwicza. Dominuje tu dynamika rysunku połączona z ciekawymi scenariuszami. A to już cały przepis na sukces. Na naszej wystawie nie zabraknie też najnowszych osiągnięć współczesnego komiksu polskiego, prezentowanych pod wspólnym tytułem „Czas na Komiks” (ekspozycja przeniesiona z BWA w Jeleniej Górze). Mamy tu do czynienia z komiksem realistycznym, ale wysublimowanym graficznie i narracyjnie. Prezentacja komiksu w CMW potrwa do 13 października.

Wernisaż wystawy „The Big Boat Of Humour” - 22 września, o godz. 19.30, Stacja Nowa Gdynia, Zgierz ul. Sosnowa 1

Ekspozycja prezentuje prace laureatów dotychczasowych edycji międzynarodowego konkursu na rysunek satyryczny pt. The Big Boat Of Humour („Wielkas Łódź Humoru”) oraz najlepsze prace w tym roku. Pomysłodawcą konkursu jest Jakub Wiejacki ze Stowarzyszenia Twórców „Contur”. Pierwsza edycja Big Boat odbyła się w 2006 roku. Podstawowym założeniem konkursu jest zilustrowanie znanego łódzkiego paradoksu - miasta, które z herbem i nazwą Łódź nie leży nad jeziorem, morzem ani dużą rzeką. Każda edycja odbywa się pod innym hasłem (2006 – „Łódź”, 2007 – „Przekroczyć horyzont”, 2008 – „Łodzią na połów”, 2009 – „Miasto w przebudowie”, 2010 – „Miasto - beczka prochu”, 2011 – „Miasto schodzi do podziemia”). Co roku na konkurs napływa kilkaset prac z całego świata. Oprócz Polaków do walki o główną, wartą 10 tys. zł nagrodę, stają rysownicy z Czech, Serbii, Chorwacji, Rumunii, Bułgarii, Grecji, Węgier, Turcji, Ukrainy, Cypru czy Niemiec oraz tak odległych krajów jak Chiny, Nigeria, Indie, Iran, Tajlandia, USA, Uzbekistan, Kanada, Argentyna, Kolumbia, Australia i Brazylia. Nadesłane prace co roku ocenia jury pod przewodnictwem znanego polskiego satyryka (2006 - Edward Lutczyn, 2007 - Janusz Stanny, 2008 - Jacek Fedorowicz, 2009 - Grzegorz Szumowski, 2010 – Jerzy Wasiukiewicz, 2011 – Julian Bogdanowicz). Dotychczasowi laureaci The Big Boat Of Humour: Paweł Kuczyński (2006), Jacek Frąckiewicz (2007), Zygmunt Zaradkiewicz (2008), Jerzy Głuszek (2009) i Rumen Dragostinov (2010). Wystawa będzie udostępniona dla publiczności do 11 listopada.

Wernisaż wystawy prac Michała Arkusińskiego pt. „100% D.I.Y.” - 23 września, o godz. 20.00, klubokawiarnia zmianatematu, ul. Piotrkowska 144

Michał Arkusiński komiksy zaczął rysować w latach 90. Jego historyjki obrazkowe tkwią w estetyce punk rocku, ale również stylistyce graffiti. Na wystawie pt. „100% D.I.Y.” można zobaczyć zarówno efekt finalny w postaci gotowego komiksu jak i rysowane tuszem poszczególne plansze. W całości można obejrzeć w oryginale rysunki do komiksu "gang gangrena czyli jazz w wolnych chwilach" do płyty O.S.T.R.-a jak również niektóre plansze składające się na zeszyty pt.: "archentina" i "justice" oraz dwie przygody "NOIZE". Wernisażowi towarzyszyć będzie set autorstwa DJ Wiktora Skoka. Wystawa będzie udostępniona dla publiczności do 20 października.

Organizatorami 22. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier (30 września – 2 października 2011) są: Stowarzyszenie Twórców „Contur” i Łódzki Dom Kultury, współorganizatorami są Urząd Miasta Łodzi i Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, a głównym sponsorem – Grupa Atlas.

Strona festiwalu: www.komiksfestiwal.com

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto