Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Stutthof. Rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu [ZDJĘCIA]

red
Muzeum Stutthof. Kilkuset uczestników przybyło pod Pomnik Walki i Męczeństwa w Muzeum Stutthof, w 71 rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady. Wśród byłych więźniów były dwie, niezwykłe postaci - Kobiety Pistolety.

Na spotkanie pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa w Muzeum Stutthof w poniedziałkowe przedpołudnie 9 maja przybyło kilkaset osób, uczniowie szkół związanych z Muzeum Stutthof, przedstawiciele dyplomacji, administracji rządowej i lokalnych samorządów.

Byli i gospodarze uroczystości - dawni więźniowie, wśród nich dwie Kobiety - Pistolety.

Maria Kowalska trafiła do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Stutthofie w bydlęcym wagonie 29 września 1944 r. Było z nią 39 dziewcząt z Powstania Warszawskiego, sanitariuszek i łączniczek, które do niemieckiej niewoli trafiły po kapitulacji Mokotowa. Niemieccy strażnicy nazwali je Kobietami - Pistoletami.

- Miałam 19 lat, w Powstaniu, choć chwilę, można było poczuć wyzwolenie - mówi Maria Kowalska. - W obozie buntowałyśmy się, głośno śpiewałyśmy patriotyczne piosenki, choć widok trwających selekcji, bitych więźniów i dymy z krematorium były czymś przerażającym.Wraz z grupą kilkunastu więźniów, m.in. 99-letnim Felicjanem Ładą z Gdyni, Maria Kowalska była bohaterką 71 rocznicy wyzwolenia KL Stutthof.

- 71 lat temu, 9 maja dostalismy pokój, który trwa do dziś, tylko my czasami zapominamy, że powinniśmy się z niego cieszyć - powiedział Piotr Tarnowski, dyrektor Muzeum Stutthof. - Chylę czoła przed Waszą postawą byli więźniowie. Wasze życie będzie zawsze drogowskazem. Cieszę się, że jest nas, strażników pamięci o zbrodniach, obozach koncentracyjnych, coraz więcej. To ludzie różnych zawodów, róznych funkcji. To nasza Koalicja Pamięci.

Do byłych więźniów list skierował także prezydent Andrzej Duda.

. - Naszym obowiązkiem jest pamiętać o ofiarach, o cierpieniach tych, którzy przeszli przez L Stutthof, Polakach, Żydach, Rosjanach, Romach, w sumie 110 tys. ludzi, którzy znaleźli się w L Stutthof. Dziś oddajemy im hołd.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto