Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Dzieci Polskich w Łodzi. Decyzja o lokalizacji w ciągu miesiąca. Łódzkie mieszkanie Piłsudskiego filią jego muzeum z Sulejówka

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Piotr Gliński podczas piątkowej wizyty w Łodzi
Piotr Gliński podczas piątkowej wizyty w Łodzi Grzegorz Gałasiński
Piotr Gliński, wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego, przebywał w piątek (5 listopada) na wizji lokalnej w Łodzi, oglądając miejsca, które mogą być wyznaczone na siedzibę Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu. Wicepremier zapowiedział, że decyzja o tej lokalizacji, podjęta we współpracy z władzami miasta, zapadnie w ciągu miesiąca.

Muzeum Dzieci Polskich w Łodzi – coraz bliżej decyzji o lokalizacji

Przypomnijmy. Piotr Gliński powołał Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu swoim zarządzeniem z maja 2021 r. Celem muzeum jest upowszechnianie wiedzy o tragicznym losie dzieci – sierot osadzonych w niemieckim nazistowskim obozie dla polskich dzieci pod nazwą: „Polen - Jugendverwahrlager der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt”. Jego teren był wydzielony z Ghetto Litzmannstadt. Obóz istniał w latach 1942-1945. Historycy szacują, że więziono tam kilka tysięcy dzieci, zginęło kilkaset z nich.

Aktualnie Ireneusz Maj, dyrektor muzeum, oraz jego sekretariat, pracują w kilku pokojach przy ul. Piotrkowskiej 90. Prowadzą badania, a we wrześniu zaprezentowali wstrząsające listy więźniów-dzieci do swoich rodzin.

W październiku poinformowaliśmy o negocjacjach między resortem Piotra Glińskiego a władzami Łodzi w sprawie docelowej lokalizacji muzeum. Samorząd przedstawił ministerstwu cztery propozycje (w tym teren byłego gimnazjum, które znajduje się na obszarze, gdzie działał niemiecki obóz).

W piątek Piotr Gliński wyliczył, że oglądał pięć propozycji lokalizacji.

– Ta wizja lokalna przebiegła w dobrej atmosferze, która towarzyszy całości rozmów w sprawie muzeum. W wizji lokalnej, oprócz przedstawicieli ministerstwa, uczestniczyli dyrektor Ireneusz Maj oraz reprezentanci Urzędu Miasta Łodzi – relacjonował w piątek wicepremier. – Spodziewam się podjęcia decyzji o lokalizacji w ciągu miesiąca.

Piotr Gliński stwierdził, iż po wyborze lokalizacji będzie możliwe oszacowanie kosztów powstania siedziby nowego muzeum oraz podanie daty jego otwarcia. Projekt wybiorą eksperci w konkursie architektonicznym, być może międzynarodowym.

Wicepremier poinformował, że nowe muzeum będzie miało filię: na terenie Dzierżąznej niedaleko Zgierza, gdzie podczas działania niemieckiego obozu funkcjonowało gospodarstwo rolne będące jego oddziałem.

Łódzkie mieszkanie Józefa Piłsudskiego filią jego muzeum z Sulejówka

Ponadto podczas piątkowej wizyty w Łodzi prof. Piotr Gliński przekazał wiadomość dotyczącą Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Resort wicepremiera zabezpieczył w swoim budżecie środki finansowe na zakup łódzkiego mieszkania, które na przełomie lat 1899-1900 (pod adresem Wschodnia 19) zajmowało małżeństwo Piłsudskich (Józef z ówczesną żoną – Marią), prowadząc konspiracyjną drukarnię pisma „Robotnik”. Powstanie w nim oddział muzeum z Sulejówka.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Muzeum Dzieci Polskich w Łodzi. Decyzja o lokalizacji w ciągu miesiąca. Łódzkie mieszkanie Piłsudskiego filią jego muzeum z Sulejówka - Dziennik Łódzki

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto