Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzn. Trwają prace remontowe [ZDJĘCIA]

red
Trwają prace w ramach projektu modernizacji budynków „B”, „D”, „E” i pomieszczeń wraz z dziedzińcem Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Prace rozpoczęte pod koniec 2018 roku wchodzą w kolejny etap. Jest to największa, jak dotąd, inwestycja dotycząca muzeum. Kwota przeznaczona na realizację projektu wynosi ponad 30 mln złotych.

Przetarg na wykonanie robót budowlanych wygrało Przedsiębiorstwo KJS - Krzysztof Szurgot z siedzibą w Kole.
- Inwestycje takie, jak ta dotycząca Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi wymagają od nas stałego, bezpośredniego kontaktu z nadzorem konserwatorskim, projektowym i inwestorskim. Obiekt nie jest wielką autostradą, ale jest budową niezwykłą, która wymaga więcej niż przeciętnego wysiłku – mówi Krzysztof Szurgot, generalny wykonawca robót budowlanych.

Warunki budowlane należy uznać za niestandardowe z uwagi na dostęp do placu budowy przez bramę wjazdową o wymiarach 2,6x2,5m od strony Placu Wolności. Taka lokalizacja uniemożliwia bezpośredni dostęp ciężkiego sprzętu do zabezpieczeń np. wykopu czy wykonania rozbiórek i dostaw materiałów budowlanych. Wyzwaniem dla wykonawcy był montaż żurawia wieżowego na dziedzińcu muzeum z Placu Wolności (transport elementów żurawia odbywał się przez budynek A muzeum). Działania wymagały dużego nakładu organizacyjnego, logistycznego i sprzętowego.

W pierwszym kwartale roku zostały wykonane prace rozbiórkowe, demontażowe i roboty ziemne budynków B, D, E (są to pomieszczenia magazynowe, pomieszczenia Działu Konserwacji i Badań Nad Zabytkami oraz pomieszczenia socjalne) oraz roboty budynku B: zabezpieczenia wykopu palisadą z mikropali.

Remont muzeum to nie tylko wyzwanie dla wykonawcy budowy. To także reorganizacja poszczególnych działów instytucji.

Pracownicy poszczególnych działów Zespołu Etnograficznego pracują nad koncepcją zagospodarowania przyszłych pomieszczeń magazynowych. W nowych, nowoczesnych przestrzeniach zostaną zgromadzone kolekcje muzealiów Działu Stroju Ludowego i Tkaniny, Działu Plastyki Ludowej, Działu Wierzeń, Obrzędów i Folkloru, Działu Kultur Ludowych Krajów Pozaeuropejskich, Działu Kultur Miejskich oraz Działu Gospodarstwa i Przemysłu Wiejskiego. Magazyny będą posiadały większą powierzchnię niż dotychczasowe i studyjny charakter. Eksponaty staną się zatem o wiele bardziej dostępne dla zwiedzających niż dotychczas - pomieszczenia będzie można zwiedzać w grupach zorganizowanych, pod opieką pracowników muzeum.

- Zasadniczo remont nie wpływa ujemnie na pracę Zespołu Działów Etnograficznych, choć w przypadku kolekcji muzealiów Działu Gospodarstwa i Przemysłu Wiejskiego oraz części zbiorów Działu Wierzeń, Obrzędów i Folkloru musiały one zostać czasowo przeniesione do pomieszczeń zastępczych. Pozostałe czynności związane z działalnością Zespołu Działów Etnograficznych przebiegają w dotychczasowym trybie. Zachęcamy do odwiedzin muzeum, aby móc w przyszłości, samodzielnie, już po zakończeniu remontu, ocenić efekt metamorfozy budynku i jego pomieszczeń – mówi Piotr Czepas, Kurator Zespołu Działów Etnograficznych.

Mimo prowadzonych prac, muzeum jest czynne dla odwiedzających i oprócz wystaw stałych od maja będzie można zobaczyć czasową wystawę etnograficzną pt. „Wzornik. Szycie opoczyńskie, łowickie, sieradzkie. Tradycja/Trwanie/ W 100-lecie województwa łódzkiego” Ponadto bez zmian prowadzone są zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, odbywają się seminaria naukowe oraz odczyty oraz realizowane są oprowadzania kuratorskie po wystawach.

W drugim etapie budowy zaplanowano roboty konstrukcyjne stanu surowego w budynkach B, D, E (ściany, słupy, stropy, belki), wykonanie konstrukcji piwnicy w budynku B wraz z izolacjami, odtworzenie murowanego budynku D. Realizowane będą także roboty kanalizacyjne instalacji sanitarnych, deszczowych i technologicznych oraz roboty elektryczne instalacji odgromowych.

Projekt unijny zakończy się w czerwcu 2020 roku (prace budowlane w marcu 2020 roku) Powierzchnia Muzeum przeznaczona na cele kulturalne zwiększy się o 180%. W ramach projektu zostanie zakupione również wyposażenie magazynów studyjnych i Działu Konserwacji.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto