18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Moja wymarzona ekopracownia

Artykuł sponsorowany
W 2012 r. Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi podjął decyzję o ogłoszeniu konkursu o dotację z dziedziny edukacja ekologiczna pn. "Moja wymarzona ekopracownia". Celem tego działania było kompleksowe wyposażenie pracowni przyrodniczych w szkołach, począwszy od zakupu pomocy dydaktycznych, po sprzęt audiowizulany i umeblowanie. Wszystko po to, aby dzięki komfortowym warunkom nauki i w jak najbardziej atrakcyjnej formie, zachęcić dzieci i młodzież do zgłębienia wiedzy o ochronie środowiska, zaszczepić postawy proekologiczne i pasję do odkrywania tajemnic przyrody.

W 2012 r. konkurs ogłaszany był po raz pierwszy. Plany z nim związane były bardzo ambitne. Zarząd i pracownicy Funduszu zastanawiali się, czy inicjatywa ta spotka się z zainteresowaniem szkół i jak zostanie przyjęta i oceniona. Efekt był bardzo zadowalający. Wnioskowana kwota wynikająca z ilości złożonych wniosków (których do Funduszu wpłynęło 106) znacznie przewyższyła pulę środków, jaka została na ten cel pierwotnie przeznaczona.
W efekcie końcowym w 2012 r. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi przyznał na realizację tego zadania ponad 1 mln 800 tys. zł. Kwota ta kilkakrotnie przewyższyła sumę, jaka początkowo została przeznaczona na tą inicjatywę. Dzięki tym środkom finansowym w województwie łódzkim powstało w szkołach 60 nowoczesnych ekopracowni.

Jedną ze szkół, która została laureatem konkursu pn. "Moja wymarzona ekopracownia", była Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Białej Rawskiej. Dyrektor tej szkoły, pani Bogumiła Dan-Woroniecka, postanowiła podzielić się cennymi spostrzeżeniami i doświadczeniami związanymi z konkursem.

Pani Dyrektor, skąd zrodził się pomysł wzięcia udziału w konkursie na dotację pn. "Moja wymarzona ekopracownia", którego Państwa placówka została laureatem?
Zamysł podjęcia działań przystąpienia do konkursu ogłoszonego przez WFOŚiGW w Łodzi pn. "Moja wymarzona ekopracownia" zapadł z chwilą otrzymania informacji od organu prowadzącego o naborze wniosków na pozyskanie dotacji w celu dofinansowania zadań związanych z modernizacją pracowni przyrodniczej. Nauczyciele przyrody poprzez stronę internetową WFOŚiGW w Łodzi pozyskiwali niezbędne informacje o konkursie. Dotychczasowa pracownia przyrodnicza była wyposażona w pomoce dydaktyczne oraz meble sięgające lat dziewięćdziesiątych. Musieliśmy podjąć działania, aby spełnić marzenia uczniów. W obecnych czasach rozwój technologii informacyjnej osiąga coraz wyższy poziom. Zagrożenia dla środowiska przyrodniczego stają się coraz poważniejsze. Wobec powyższego chcieliśmy pozwolić dzieciom, aby stały się uczestnikami działań proekologicznych w szkole, w klasie. Stąd też zrodziła się wielka motywacja w nas wszystkich do wzięcia udziału w konkursie
.
Na co głównie zostały przeznaczone środki, które w ramach dofinansowania dostali Państwo z WFOŚiGW w Łodzi?
Środki, które w ramach dofinansowania z WFOŚiGW w Łodzi otrzymała szkoła zostały przeznaczone między innymi na: pomoce dydaktyczne związane bezpośrednio z edukacją ekologiczną, sprzęt komputerowy, audio-video i fotograficzny, urządzenia wielofunkcyjne, wyposażenie pracowni - krzesła, tablice szkolne, szafy, meble. Na ścianach zawieszone są mapy dydaktyczne oraz dwie tablice korkowe przedstawiające prace plastyczne uczniów dotyczące ochrony środowiska. W oknach założone są rolety materiałowe w kolorze pastelowej zieleni, środkowe okno ma rolety w kolorze kremowym, na tle którego widnieją białe rumianki. Cała pracownia uzyskała estetyczny wygląd.

Pani Dyrektor, czy może Pani opisać, jak z perspektywy czasu zmieniła się Państwa szkoła dzięki środkom, które otrzymali Państwo z WFOŚiGW w Łodzi w ramach tego konkursu?
Dzięki środkom dotacji, którą szkoła otrzymała z WFOŚiGW w Łodzi uczniowie są dumni z tego, że mają nowoczesną pracownię przyrodniczą wyposażoną w pomoce dydaktyczne, meble i sprzęt komputerowy. Uczniowie mogą w pracowni korzystać z Internetu. Na zajęciach lekcyjnych nie tylko przyrody, ale również techniki, matematyki wykorzystują informacje pozyskane z multimedialnych encyklopedii znajdujących się w pracowni. Lekcje przyrody, ale także inne zajęcia są ciekawe i wzbudzają zainteresowanie, gdyż odbywają się z wykorzystaniem tablicy interaktywnej, projektora, laptopa. Uczniowie przygotowują się do zajęć lekcyjnych oraz konkursów przyrodniczych, ekologicznych. Opracowany materiał mogą drukować bezpośrednio w pracowni. Dzieci stwierdziły, że można się uczyć ciekawiej i lepiej. Rodzice z dumą patrzą na wyposażenie pracowni w pomoce dydaktyczne takie jak mikroskopy, preparaty do badań, urządzenia do ćwiczeń praktycznych - pomiary i obserwacje przyrodnicze. Wspomnę, że na pierwszej lekcji przyrody z wykorzystaniem mikroskopów, badanie komórek cebuli prowadzili uczniowie z rodzicami.

Czy Pani Dyrektor poleciłaby wzięcie udziału w takim konkursie innym szkołom z terenu województwa łódzkiego? Jeśli tak, to dlaczego?
Zdecydowanie tak, poleciłabym i polecam wzięcie udziału w konkursie innym szkołom z terenu województwa. Dużo informacji na temat konkursu mogłam pozyskać ze strony internetowej WFOŚiGW w Łodzi. Dzięki miłej i fachowej obsłudze pracowników Funduszu uzyskiwałam odpowiedzi na każde dla mnie trudne pytanie. Dlatego też realizacja przyjętego zadania konkursowego przebiegała w szkole rytmicznie i bez zakłóceń. Wszystkie zaplanowane rodzaje zakresu rzeczowego zostały zrealizowane, zgodnie z zapisami harmonogramu rzeczowo-finansowego. W imieniu własnym, nauczycieli oraz uczniów dziękujemy za podejmowanie takich przedsięwzięć konkursowych, poprzez co szkoły mogą uzyskać wsparcie w procesie edukacyjnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto